Merikievari rallin jälkipyykki

Kotimaan rallien ja sprinttien jälkipyykki, tapahtumat, tulokset yms. kilpailun jälkeen käytävä keskustelu.
Avatar
leppis
WRC
WRC
Viestit: 1839
Liittynyt: 31.03.2004 00:00

Re: Merikievari rallin jälkipyykki

Viesti Kirjoittaja leppis » 19.08.2012 22:07

Jura kirjoitti:Mistä näkee yleiskilpailun tulokset? tenabissa luokittain...

Huikeeta menoo Jooonas & Mänty!
Eikös se ole niin, että nykyvallalla SM:ssä ajetaan luokittain, eikä nk.yleiskilpailua ole ollenkaan?

Avatar
haffu
B-junnu
B-junnu
Viestit: 23
Liittynyt: 26.02.2007 00:00
Viesti:

Re: Merikievari rallin jälkipyykki

Viesti Kirjoittaja haffu » 19.08.2012 22:13

Hieman ennen kymmentä metsälän baarissa ja sieltäkin kartat loppu. No sattuipa sentään niin, että vanhemmat olivat jonkin valokopion saaneet kilpailukeskuksesta niin osasi edes hieman suunnistaa pätkille, vaikka tämä kopio oli erittäin heikkolaatuinen. Olettaisi SM-rallin järjestelyiden olevan sitä luokkaa, että karttapaketteja riittäisi. Toki yrittivät myydä vielä pätkälle mennessä lippuja. EK 4:llä oli sen verran rento meininki, että kun käteistä ei ollut mukana niin oli vastaus myös se, että eipä hänelläkään mitään lippuja olisi fyysisesti edes antaa.

Muuten aikataulutus tuntui olevan sen verran väljä, että pätkältä toiselle ehti ihan hyvin, eli tästä kyllä plussapisteet. EK 2 oli tuttua tietä ja pari kilometriä tulikin talsittua, kaikki autot katsottua ja tämän jälkeen EK 4:lle, jossa ehti näkemään myös kaikki paikalle päässeet autot.

Mukava myös kuulla, että Konosella ei sen pahempaa hätää ollut. Kova tälli ollut kuvamateriaalista päätellen. Ei sentään osunut ylemmäksi kylkeen tuo kivi...

Avatar
MasaLe
KV
KV
Viestit: 305
Liittynyt: 21.01.2011 21:00
Viesti:

Re: Merikievari rallin jälkipyykki

Viesti Kirjoittaja MasaLe » 19.08.2012 22:57

TeeJii kirjoitti:
kmlato kirjoitti:Asiakastyytyväisyyttä myös SM-rallien katsojille!
Rallin SM -sarjaa kutsutaan suomalaisen autourheilun huippusarjaksi.
Katsojien 15€ rallipakettiin voisi ottaa tavoitteeksi hiukan selkeämmät reittikartat - 'tärähtäneistä' värikopioista sai arvuutella paikkoja ja teiden nimiä. ... onneksi jotain löytyi ;)
Tuon tasoisia karttoja olisi varmaan myös ollut varaa lisää teettää. Puoli yhdeksältä paketit oli jo loppu kilpailukeskuksesta ja läheiseltä SEO:lta. Kilpailukeskukseen oli kuulemma varattu 50 kpl paketteja.
Tuli noin 70km ylimääräistä ajoa kartan metsästyksen takia...
Taas tuli halvemmaksi hankkia kartta muuta kautta, ja varautua maksamaan liput pätkille (5e/ek). Hyvin usein lippujakaan ei edes myydä. Tällä kertaa kuitenkin myytiin, jälkimmäisellä pätkällä. Mitä tästä on lopputulemana - nostetaan rallipakettien hintoja vaikka 20 euroon, niin ei lopu niin helpolla kesken, kun yhä harvempi sen haluaa ostaa. Toinen vaihtoehto olisi vaikka laittaa paketin hinnaksi 10e, ja unohtaa ne värikopiot! Mustavalkoinen kartta riittäisi vallan mainiosti, kunhan se on tarpeeksi tarkka.

Hieno kisa kuitenkin, ja erittäin ystävällistä sekä hyväntuulista järjestysporukkaa reitillä! Kiitos Teille! 8)
JM-MOTORMEDIA.COM | @Facebook | Yhteys
En vastaa foorumikyselyihin.
_________________
JM-MOTORSPORT | @Facebook

Jyrki Koivula
A-Junnu
A-Junnu
Viestit: 108
Liittynyt: 17.08.2011 11:48

Re: Merikievari rallin jälkipyykki

Viesti Kirjoittaja Jyrki Koivula » 19.08.2012 23:16

Yrittäkää hyvät katsojat ymmärtää että tämäntasoista rallia ei ole noilla seuduilla järjestetty hetkeen ja nytkin sitä oli järjestämässä vaan vapaaehtiset IHMISET, eivät varmaan olleet varautuneet kaikkeen...Hyvä kilpailu.
On hienoa seurata kun pieni seura otta ison vastuun, monella isommalla seuralla jäis järjestämättä tämmönen ralli!
Me kilpailijatkin selvisimme vaikka tiekirjassakin oli virheitä...
Kiitokset siikaisten ratayhdistykselle ja kaikille ek järjestäjille jotka teitte kilpailun MEILLE kilpailijoille.
ME yritimme tehdä nähtävää katsojille.

145 Jyrki Koivula

Js
Viestit: 4
Liittynyt: 08.08.2012 18:42

Re: Merikievari rallin jälkipyykki

Viesti Kirjoittaja Js » 20.08.2012 10:15

Näin katsojan näkökulmasta erittäin hyvin järjestetty kisa. Reitti oli hieno ja haastava, ihmiset olivat ystävällisiä ja aikataulu katsojille erinomainen. Ehdottomasti paras kilpailu, jossa olen tänä vuonna ollut. Nelosen ulosajo vain laski fiilistä, mutta mukava kuulla että kuskille ei käynyt sen pahemmin. Ps. Iso kiitos vielä sille ystävälliselle mökkipariskunnalle, jonka kyydissä pääsin pois eekoolta.

Avatar
sko
Viestit: 7
Liittynyt: 05.12.2005 00:00

Re: Merikievari rallin jälkipyykki

Viesti Kirjoittaja sko » 20.08.2012 10:41

Kiitos palautteestanne. Siikaisten Ratayhdistys ry:n jäsenmäärään verrattuna otimme todella ison haasteen vastaan. Täällä Satakunnassa on viimeksi järjestetty SM-ralli yli kymmenen vuotta sitten, eli kovin tuoretta tietoa ei lähialueilta löytynyt. Pääosin onnistuimme mielestäni hyvin. Puutteitakin toki oli ja olemme todella pahoillamme, että rallipaketit loppuivat pahasti kesken. Hieno aurinkoinen sää houkutteli katsojia odotettua enemmän. Puutteista voimme ottaa opiksi. Parhaamme teimme niillä resursseilla mitä meillä oli ja itselleni jäi kilpailusta positiivinen fiilis sen palautteen johdosta, jota kilpailijoilta saimme :)

Terveisin
Sari Koivisto
kilpailusihteeri

Sami H
Viestit: 6
Liittynyt: 14.05.2011 22:40

Re: Merikievari rallin jälkipyykki

Viesti Kirjoittaja Sami H » 21.08.2012 22:07

Kiitokset myös täältä ja penkalta. Reittikarttaa ei ostettu mutta maksettiin pätkille lainkuuliaisesti. Autoluojus -o9 jäi tunne että siinä oli ralit satakunnassa taas....Tämä pelasti.

Avatar
Tuiskula
Yleinen
Yleinen
Viestit: 157
Liittynyt: 21.09.2004 00:00

Re: Merikievari rallin jälkipyykki

Viesti Kirjoittaja Tuiskula » 22.08.2012 08:55

Median edustajana, tiimitiedottajan näkökulmasta hienosti järjestetty ralli ja aikataulujen ja pätkien sijainnin suhteen ehti joka pätkälle ottamaan tarvittavat kuvat ja lisäksi ehti käymään myös molemmissa huolloissa hoitamaan incar kuvaukseen liittyvät toimet.

Aina on parannettavaa ja opiksi otettavaa. Ensi vuotta ajatellen (toivottavasti järjestetään taas): Reittikartan laatu oli huono. Se parempilaatuiseksi. Ellei olisi läppärissä karttaohjelmaa ja saanut karttaa jo perjantaina, olisi ollut aika arpomista suunnistaminen itse kisapäivänä.

ISO KIITOS järjestäjälle ja talkoissa mukana olleille :!:

Avatar
zephyr6
A-Junnu
A-Junnu
Viestit: 56
Liittynyt: 19.12.2007 00:00

Re: Merikievari rallin jälkipyykki

Viesti Kirjoittaja zephyr6 » 22.08.2012 16:12

Hieno oli kilpailu enimmiltään, kysymyksessä kuitenkin järjestäjän ensimmäinen näin iso kisa (olisipa muillakin ensi kertaa järjestävillä samaa asennetta, saisimme kisoja uusille alueille). Pikku virheitä sattuu aloittelevalle, seuraava varmaan jo parempi. Ensi vuonna taas, vai ?

khilkemen
A-Junnu
A-Junnu
Viestit: 126
Liittynyt: 18.01.2006 00:00
Viesti:

Re: Merikievari rallin jälkipyykki

Viesti Kirjoittaja khilkemen » 22.08.2012 17:20

Näin katsojan näkökulmasta todellakin hieno kilpailu, jonka tosin "pelasti" osittain tuo Pomarkun kunnan etukäteen julkaisema reittikartta. (Kun virallista karttaa ei enää ostettua saanut, ostin toki pääsyliput niillä kahdella pätkällä kolmesta käymästi, joilla lippuja myytiin.)

Virallisen reittikartan nähneenä haluan kuitenkin muistuttaa, että Maanmittauslaitokselta saa nykyään monenlaiset kartat ilmaiseksi käyttöönsä. En tiedä miten paljon järjestäjät karttaluvistaan nykyään maksavat, mutta luulisi säästöjen kiinnostavan, kun samalla voitaisiin katsojille tarjota kartat esim. tarkoilla maastokarttapohjilla.

Karttoja pääsee selaamaan ja lataamaan tuolla: https://tiedostopalvelu.maanmittauslaitos.fi/tp/kartta" onclick="window.open(this.href);return false;

Ja tuolta saa lisätietoa ko. palvelusta:
http://www.maanmittauslaitos.fi/aineist ... stopalvelu" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar
KyrDe
Yleinen
Yleinen
Viestit: 237
Liittynyt: 29.07.2004 00:00
Paikkakunta: Riihimäki
Viesti:

Re: Merikievari rallin jälkipyykki

Viesti Kirjoittaja KyrDe » 23.08.2012 22:48

khilkemen kirjoitti:Näin katsojan näkökulmasta todellakin hieno kilpailu, jonka tosin "pelasti" osittain tuo Pomarkun kunnan etukäteen julkaisema reittikartta. (Kun virallista karttaa ei enää ostettua saanut, ostin toki pääsyliput niillä kahdella pätkällä kolmesta käymästi, joilla lippuja myytiin.)

Virallisen reittikartan nähneenä haluan kuitenkin muistuttaa, että Maanmittauslaitokselta saa nykyään monenlaiset kartat ilmaiseksi käyttöönsä. En tiedä miten paljon järjestäjät karttaluvistaan nykyään maksavat, mutta luulisi säästöjen kiinnostavan, kun samalla voitaisiin katsojille tarjota kartat esim. tarkoilla maastokarttapohjilla.

Karttoja pääsee selaamaan ja lataamaan tuolla: https://tiedostopalvelu.maanmittauslaitos.fi/tp/kartta" onclick="window.open(this.href);return false;" on-click="window.open(this.href);return false;

Ja tuolta saa lisätietoa ko. palvelusta:
http://www.maanmittauslaitos.fi/aineist ... stopalvelu" onclick="window.open(this.href);return false;" on-click="window.open(this.href);return false;
Ei toimi isolle alueelle. Tulee aika isokokoisia reittikarttoja jos nytkin jo yhden EK;n pituus oli 44km. Tosin en ole nähnyt reittikarttaa enkä reittiä kyseisestä kisasta joten en ota niihin kantaa vaan ainoastaan näiden ilmaisten karttojen käytettävyydestä rallin reittikarttoina.

Jyrki Koivula
A-Junnu
A-Junnu
Viestit: 108
Liittynyt: 17.08.2011 11:48

Re: Merikievari rallin jälkipyykki

Viesti Kirjoittaja Jyrki Koivula » 24.08.2012 08:44

B-junnujen viimeiselle siirtymälle olis saanu laittaa tankkauksen, tauolta maaliin yli 120km ja mulla on autossa 45litran tankki joka tankattiin täyteen tauolta lähtiessä, nyt kun vilkasin tankkiin niin eipä ollut kun parilitraa polttoainetta.
Onneksi vedin piripintaan enkä jättänyt "ilmatilaa" tankkiin, loppunu olis.

Avatar
hannulehessaari
WRC
WRC
Viestit: 1557
Liittynyt: 17.05.2004 00:00

Re: Merikievari rallin jälkipyykki

Viesti Kirjoittaja hannulehessaari » 24.08.2012 20:33

Jyrki Koivula kirjoitti:B-junnujen viimeiselle siirtymälle olis saanu laittaa tankkauksen, tauolta maaliin yli 120km ja mulla on autossa 45litran tankki joka tankattiin täyteen tauolta lähtiessä, nyt kun vilkasin tankkiin niin eipä ollut kun parilitraa polttoainetta.
Onneksi vedin piripintaan enkä jättänyt "ilmatilaa" tankkiin, loppunu olis.
Hyvinhän se bensa riitti, kun vielä jäikin. En ole kuullut kenenkään muunkaan jääneen tielle bensan loputtua.

Rallisääntöjen mukaan autolla on yhdellä tankkauksella pystyttävä ajamaan 40 EK km ja 60 siirtymä km tai vastaavan kulutuksen aikaansaama yhdistelmä. Merikievarissa tämä huolto - maali (huolto 2) oli 27 EK km ja 99 S km. Nyrkkisääntönä auto kuluttaa noin 3-5 kertaa enemmän EK kilometrillä kuin siirtymällä. Jos Merikarvialla oli 27 km EK:ta, niin se jo kertoimella 3 vastaa 81 siirtymäkilometriä ja kun siihen lisätään tuo 99 km päästään 180 km. Säännön 40 EK kilometriä vastaa samalla alarajakertoimella (3*40) 120 km siirtymää ja sääntöä vastaava siirtymä kulutus on 120 + 60 eli juuri tuo samainen 180.

Eli varovastikin laskien Merikievarin tankkausvälin pystyy ajamaan, jos autossa on sääntöjen suuruinen tankki. Sinulla näyttää olevan juuri sopivan kokoinen, kun täyteen laitettuna riittää täyttämään säännön vaatimuksen ja vähän jää reserviinkin, jos tarvitsee odotella kone käyden tai möyriä hangessa. (Subaruille laskimme tuon välin kulutukseksi 34 litraa, joten aikamoinen bensasyöppö tuo Corolla tai sitten tankissa oli jäljellä enemmän kuin pari litraa :-)

- hannulehessaari

Jyrki Koivula
A-Junnu
A-Junnu
Viestit: 108
Liittynyt: 17.08.2011 11:48

Re: Merikievari rallin jälkipyykki

Viesti Kirjoittaja Jyrki Koivula » 25.08.2012 08:47

hannulehessaari kirjoitti:
Jyrki Koivula kirjoitti:B-junnujen viimeiselle siirtymälle olis saanu laittaa tankkauksen, tauolta maaliin yli 120km ja mulla on autossa 45litran tankki joka tankattiin täyteen tauolta lähtiessä, nyt kun vilkasin tankkiin niin eipä ollut kun parilitraa polttoainetta.
Onneksi vedin piripintaan enkä jättänyt "ilmatilaa" tankkiin, loppunu olis.
Hyvinhän se bensa riitti, kun vielä jäikin. En ole kuullut kenenkään muunkaan jääneen tielle bensan loputtua.

Rallisääntöjen mukaan autolla on yhdellä tankkauksella pystyttävä ajamaan 40 EK km ja 60 siirtymä km tai vastaavan kulutuksen aikaansaama yhdistelmä. Merikievarissa tämä huolto - maali (huolto 2) oli 27 EK km ja 99 S km. Nyrkkisääntönä auto kuluttaa noin 3-5 kertaa enemmän EK kilometrillä kuin siirtymällä. Jos Merikarvialla oli 27 km EK:ta, niin se jo kertoimella 3 vastaa 81 siirtymäkilometriä ja kun siihen lisätään tuo 99 km päästään 180 km. Säännön 40 EK kilometriä vastaa samalla alarajakertoimella (3*40) 120 km siirtymää ja sääntöä vastaava siirtymä kulutus on 120 + 60 eli juuri tuo samainen 180.

Eli varovastikin laskien Merikievarin tankkausvälin pystyy ajamaan, jos autossa on sääntöjen suuruinen tankki. Sinulla näyttää olevan juuri sopivan kokoinen, kun täyteen laitettuna riittää täyttämään säännön vaatimuksen ja vähän jää reserviinkin, jos tarvitsee odotella kone käyden tai möyriä hangessa. (Subaruille laskimme tuon välin kulutukseksi 34 litraa, joten aikamoinen bensasyöppö tuo Corolla tai sitten tankissa oli jäljellä enemmän kuin pari litraa :-)

- hannulehessaari
Oikeassa olet hanski mutta miksi tuola pätkillä pitää aja esim. 45litraa polttoainetta mukana, melkoinen riski jos jotain sattuu ja se polttoainetankki hajoaa tai pahimmassa tapauksessa syttyy palamaan.
Corolla(jossa on 45mm weberit) vie paljon kun sitä ajaa semmonen pumppujalka :oops:
Sillä ei voi ajaa edes siirtymillä tasakaasulla kun tuntuu et ratkee välittömästi jokapaikasta.

Asiallisesti mietittynä niin eikai se ole keneltäkään pois jos sais tankata reitillä jos on pitkiä siirtymiä.

Avatar
hannulehessaari
WRC
WRC
Viestit: 1557
Liittynyt: 17.05.2004 00:00

Re: Merikievari rallin jälkipyykki

Viesti Kirjoittaja hannulehessaari » 25.08.2012 18:33

Jyrki Koivula kirjoitti:
hannulehessaari kirjoitti:
Jyrki Koivula kirjoitti:B-junnujen viimeiselle siirtymälle olis saanu laittaa tankkauksen, tauolta maaliin yli 120km ja mulla on autossa 45litran tankki joka tankattiin täyteen tauolta lähtiessä, nyt kun vilkasin tankkiin niin eipä ollut kun parilitraa polttoainetta.
Onneksi vedin piripintaan enkä jättänyt "ilmatilaa" tankkiin, loppunu olis.
Hyvinhän se bensa riitti, kun vielä jäikin. En ole kuullut kenenkään muunkaan jääneen tielle bensan loputtua.

Rallisääntöjen mukaan autolla on yhdellä tankkauksella pystyttävä ajamaan 40 EK km ja 60 siirtymä km tai vastaavan kulutuksen aikaansaama yhdistelmä. Merikievarissa tämä huolto - maali (huolto 2) oli 27 EK km ja 99 S km. Nyrkkisääntönä auto kuluttaa noin 3-5 kertaa enemmän EK kilometrillä kuin siirtymällä. Jos Merikarvialla oli 27 km EK:ta, niin se jo kertoimella 3 vastaa 81 siirtymäkilometriä ja kun siihen lisätään tuo 99 km päästään 180 km. Säännön 40 EK kilometriä vastaa samalla alarajakertoimella (3*40) 120 km siirtymää ja sääntöä vastaava siirtymä kulutus on 120 + 60 eli juuri tuo samainen 180.

Eli varovastikin laskien Merikievarin tankkausvälin pystyy ajamaan, jos autossa on sääntöjen suuruinen tankki. Sinulla näyttää olevan juuri sopivan kokoinen, kun täyteen laitettuna riittää täyttämään säännön vaatimuksen ja vähän jää reserviinkin, jos tarvitsee odotella kone käyden tai möyriä hangessa. (Subaruille laskimme tuon välin kulutukseksi 34 litraa, joten aikamoinen bensasyöppö tuo Corolla tai sitten tankissa oli jäljellä enemmän kuin pari litraa :-)

- hannulehessaari
Oikeassa olet hanski mutta miksi tuola pätkillä pitää aja esim. 45litraa polttoainetta mukana, melkoinen riski jos jotain sattuu ja se polttoainetankki hajoaa tai pahimmassa tapauksessa syttyy palamaan.
Corolla(jossa on 45mm weberit) vie paljon kun sitä ajaa semmonen pumppujalka :oops:
Sillä ei voi ajaa edes siirtymillä tasakaasulla kun tuntuu et ratkee välittömästi jokapaikasta.

Asiallisesti mietittynä niin eikai se ole keneltäkään pois jos sais tankata reitillä jos on pitkiä siirtymiä.
Kun bensa on säännöissä rajattu pumppubensaan, on tankkausta voitava edes periaatteessa valvoa. Faktatuomareita ei riitä jokaiselle reitin varren pumpulle. Siksi tankata saa vain tietyiltä asemilta.

Bensa on ulosajoissa aina riski eikä sillä ole juurikaan eroa, onko sitä 30 vaiko 50 litraa, jos palo alkaa. Sitäpaitsi ajoittehan tekin kisan loppupuolella ihan tilkalla.

Tankin sijoituksella ja rakenteella on merkitystä turvallisuuden kannalta ja siihen on toki hyvä paneutua kuten bensaputkistoihinkin. Nykyautoissa palo alkaa helpoiten öljypalona konehuoneen puolelta (esim. öljyt kuuman turbon tai pakosarjan päälle). Bensapalot ovat yleensä sellaisia ilmanputsarin kärähtämisiä. Mutta aina on toki riski olemassa, kun on sähköä, hehkuvia metalleja ja bensaa läsnä.

-hannulehessaari

PS. Toki joskus palo etenee ihan erilailla:
http://www.youtube.com/watch?v=sKzjDiichH4&sns=fb" onclick="window.open(this.href);return false;

Vastaa Viestiin