Starletin imusarja

Ralli- ja sprint autojen moottoriin ja voimansiirtoon liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Avatar
Aurinkorinne
B-junnu
B-junnu
Viestit: 34
Liittynyt: 26.09.2005 00:00
Paikkakunta: Ylöjärvi
Viesti:

Starletin imusarja

Viesti Kirjoittaja Aurinkorinne » 12.03.2006 10:07

Jep, olen taistellut tuon imusarjan kanssa kun se meinaa aina löystyä ja
alkaa vuotaa, itseasiassa taitaa vuotaa myös ns. kiristettynäkin.
Imusarjan kiinnitys on toteutettu holkeilla, tässä linkki tuonne kotisivuille johon
otin muutaman selventävän kuvan asiasta:

http://www.elisanet.fi/mika.aittokallio ... a0115.html

Kuten kuvasta näkee tuohon ensimmäiseen kiinnitys paikkaan ei edes normaali- eikä pyöreä kuusiokoloruuvi edes mahdu.
No vaihdoin tiivisteen, ei auttanut. Edellinen omisaja oli viljellyt aika runsaasti
lämpöä kestävää silikoonia imusarjan ympärille, mutta tämäkään ei käsittääkseni ole ihan paras vaihtoehto.Sitten olen kuullut Linkeriitistä,
millaista tämä olisi tiivistys aineena? Miten toteuttaa tiivis liitos, ideoita?
Ajatuksissa on rakentaa "mustasta" kokonaan uusi imusarja tuossa kevään
jos ei muu auta, mutta ideoita otetaan iloisena vastaan, ennen kuin männät
sulatetaan :oops:

mika

saxspeed
WRC
WRC
Viestit: 1096
Liittynyt: 29.05.2004 00:00

Imusarja

Viesti Kirjoittaja saxspeed » 12.03.2006 11:27

Näyttäs olevan sun pakosarjan laippa paksumpi kuin imusarjan 8O , eli koneista laipat samanpaksuisiksi niin rupee pysyyn, tollai ei toimi vaikka laittaisit kilon sitä silikoonia, normaalit 8mm pinnat sinne väleihin ja lentsikkaa m8 mutterit joissa on 10mm avainkanta niin on helppo kiristää uudella tiivisteellä. ja vaikka vielä yksi tuki venakopasta siihen sarjaan tai kaasareihin niin toimii. ja noi pitkät pultit jotka sulla nyt on pitenevät kuumetessa aika paljon eli löystyvät.
"Tuhatsatayksitoista"

Avatar
jas
A-Junnu
A-Junnu
Viestit: 99
Liittynyt: 10.10.2004 00:00
Paikkakunta: Jämsä

Re: Imusarja

Viesti Kirjoittaja jas » 18.03.2006 08:23

saxspeed kirjoitti:Näyttäs olevan sun pakosarjan laippa paksumpi kuin imusarjan 8O , eli koneista laipat samanpaksuisiksi niin rupee pysyyn, tollai ei toimi vaikka laittaisit kilon sitä silikoonia, normaalit 8mm pinnat sinne väleihin ja lentsikkaa m8 mutterit joissa on 10mm avainkanta niin on helppo kiristää uudella tiivisteellä. ja vaikka vielä yksi tuki venakopasta siihen sarjaan tai kaasareihin niin toimii. ja noi pitkät pultit jotka sulla nyt on pitenevät kuumetessa aika paljon eli löystyvät.
mistähän näitä lentsikka muttereita vois löytää?? itellä näyttää olevan vähän samanlaisia virityksiä..

Vastaa Viestiin