Sivu 1/1

onko uusi tähti syntynyt

Lähetetty: 05.07.2009 17:26
Kirjoittaja joosekoo
Jättilupaus Niklas Ajo, 14, ajoi taas voittoon 05.07.2009 16:46
Vasta 14-vuotias Niklas Ajo jatkoi sunnuntaina upeaa kauttaan ratamoottoripyöräilyn SM-sarjassa Vetelissä.
Ajo päristeli voittoon 125-kuutioisten luokassa ennen Erno Kostamoa ja Antti Soitialaa.
Ajo on ajanut viidestä SM-osakilpailustaan neljä voittoa. Sunnuntaina hän piti kärkipaikan ensimmäisestä kierroksesta lähtien.
- Tällä kertaa lähtö onnistui aika nappiin ja pääsinkin käytännössä heti kärkeen. Kun olin saanut taakse muutaman sekunnin kaulan, sain kontrolloitua vauhtia aika hyvin, ja saimme hyvät pisteet täältä, Ajo kertoi.
- Totta kai olen tyytyväinen kauteen tähän mennessä, mutta vielä on aika monta pistettä jakamatta, joten ei tässä voi vielä liikaa tuuletella.
Superstock 600 -luokassa voiton vei Tatu Lauslehto, mutta SM-sarjaa johtaa toiseksi tullut Erkka Koripiaho. Superbike-luokassa Vesa Kallio otti voiton ja venytti johtoaan kokonaistilanteessa 46 pisteeseen.
SM-sarja jatkuu Alastaron moottoriradalla 17. heinäkuuta.

näin kertoo iltasanot tänään verkko sivullaa..........

Lähetetty: 17.07.2009 19:28
Kirjoittaja A_N
Urheilukanavalta tulee lähetys tuosta Kemoran kisasta tänään Klo. 23.00 uusinnat la. 18.7. klo. 17.00 ja to. 23.7. klo. 21.30