Sivu 1/5

Pakarin Juhanin CV

Lähetetty: 10.11.2011 18:31
Kirjoittaja saana
Nyt olisi kiva tietää enemmän tästä kaverista kun ainakin ajatukset tuntuvat olevan vähän sinne oikeaan suuntaan ja avoimuuden aikana tietenkin Ralli.Netissä.Joten,miksi hänestä tulisi hyvä puheenjohtaja ja meriitit. :?:

Re: Pakarin Juhanin CV

Lähetetty: 10.11.2011 18:42
Kirjoittaja Frog
Kannatetaan ja toivotaan parasta, huonompaan suuntaan ei voida mennä kuin missä nyt ollaan.

Re: Pakarin Juhanin CV

Lähetetty: 10.11.2011 18:56
Kirjoittaja JM
Kertokaa nyt joku asioista tietävä, että minkälainen valta puheenjohtajalla on? Siis onko puheenjohtajalla oikeasti valtaa muuttaa asioita haluamaansa suuntaan?

Re: Pakarin Juhanin CV

Lähetetty: 10.11.2011 19:06
Kirjoittaja Marko Tähkä
Aikalailla hyviä ajatuksia miehellä jos vaalit olisivat oikeat jäsenvaalit niin saisi ainakin minun ääneni valittettavasti nämä valitsiat taitavat olla niin pehmeitä miehiä että vanha käytäntö tulee jatkumaan.Olisi muuten jännä järjestää täällä sellaiset kuvitellut vaalit missä olisi nämä esillä olleet ehdokkaat ja kaikki saisi äänestää.

Re: Pakarin Juhanin CV

Lähetetty: 10.11.2011 19:37
Kirjoittaja hannulehessaari
Olisi kiintoisaa tietää enemmän Pakarin kilpailijataustasta. "Vaalipuheen" perusteella ei ralli ainakaan tunnu olevan omakohtaisesti tuttu laji. Ei näet ole mikään salaisuus, että rengaskuluihin voi vaikuttaa paljon kilpailukaluston valinnalla ja sillä, minkä hintaluokan renkailla ajaa. Sekään ei ole salaisuus, ettei keskimääräiset suomalaisen vuosiansiot riitä SM-sarjan läpiajamiseen nelarilla vaikka rengassääntö olisi mikä ja AKK:n puheenjohtajana kuka tahansa. Ilmeisesti Pakarilla on enemmälti kokemusta radalta tai kartingista.

- hannulehessaari

Re: Pakarin Juhanin CV

Lähetetty: 10.11.2011 19:45
Kirjoittaja McKone
Ainakin hetki sitten löytyi erään UA:n sivuilta molempien hakijoiden CV:t???

Re: Pakarin Juhanin CV

Lähetetty: 10.11.2011 19:46
Kirjoittaja Vieras
Suurta laivaa on yhden ihmisen vaikea ja turha edes yrittää kääntää. Vaalipuheetkin on vaan niitä puheita. Ei se yksin Sohlbergin vika ole tuon hänen edustamansa organisaation ohjautuminen (väärälle?) valitulle kurssille. Kaulusmiesten, entisten ja tulevien on vaan vaikea tai mahdoton ymmärtää normaalin ihmisen elämisen olosuhteita.
- Asko -

Re: Pakarin Juhanin CV

Lähetetty: 10.11.2011 20:47
Kirjoittaja Joox
Ei yhden henkilön vaihtaminen muuta mitään suuntaa. Kuulemma onkin vaihtumassa useampi henkilö luottamusjohtoon. Se kuuluisa kenttä on nyt lopullisesti kyllästynyt suuntaan johon on menty ja tapaan miten liittoa on johdettu, johdateltu.
Olisi erittäin hyvä että kaikki ymmärtäisivät että suomalaisten vuosiansiot ei riitä nelareilla ajamiseen, saati F1:sillä ajamiseen. Nelareita on suomen rallikalustossa todella vähän, sekin kertoo sen. Kuitenkin niillä ajaminen on ollut hyväksytympää kuin muilla kalustoilla. Puolesta puhujana AKK:n napa!
SM sarjasäännöt kun ilmestyi vuodelle 2012 ja ne ei miellyttänytkään, ei mennyt kuin viikko kaksi kun ne muuttui. Heitä kuunnellaan oitis, muista taviksista ei välitetä. Kuten Pakarinkin esilletuloista on saanut lukea, hän pitää tasavertaisena kyläkisoihinkin osallistuvia, jopa tärkeämpinä. Oikeassahan hän on. Jos ei kansallisia kyläkisoja järjestäviä seuroja olisi, ei ajettaisi yhtään SM tai MM kisaakaan suomessa.
Nykyinen liiton johto kyllä puhuu kauniita ja lupaa seitsemää hyvää, vuodesta toiseen. Ne puheet ja lupaukset on nähty, on aikakin muuttaa johtoa!
Minäkään en usko että kaikki voi muuttua helpommaksi tuosta vaan. Uskon kuitenkin jos ja kun johtoa vaihdetaan, kentän ääni kuuluu paljon paremmin sääntöjen ja päätöksien teossa.

Re: Pakarin Juhanin CV

Lähetetty: 10.11.2011 21:20
Kirjoittaja jaki
AskoE kirjoitti:Ei se yksin Sohlbergin vika ole tuon hänen edustamansa organisaation ohjautuminen (väärälle?) valitulle kurssille. Kaulusmiesten, entisten ja tulevien on vaan vaikea tai mahdoton ymmärtää normaalin ihmisen elämisen olosuhteita
Kyse on tahdosta ei kyvystä. Jos on tahtoa kuunnella ja ymmärtää, elämisen ymmärtäminen kyllä luonnistuu.

Veikkaan vaan, että johtajavaali vedetään läpi vetämällä lopuksi Nestralli-kortti pöytään. Jos ei samat miehet saa jatkaa, tänne tulee ikuinen halla ja pimeys...
Jotenkin tulee muinainen kekkosdiktatuuri ja ryssänsuhteet mieleen :roll:

Re: Pakarin Juhanin CV

Lähetetty: 10.11.2011 21:43
Kirjoittaja micco
Hei,
Uutta verta kehiin!
Kiitos pitkäaikaiselle puheenjohtajalle? Hän ja muu entinen "johto" voi keskittyä ammattiurheiluun. Uusi , tuleva toivottavasti turvaa harrastamisen,kuljettajien kehitysmahdollisuuden avaamalla kaikki "suljetut" sarjat..saaaden massat liikkeelle ja kilpailut täyteen? Lajista riippumatta. Uskoa kentälle!
Herra Lehessaarelle sen verran ettei kaikilla tarvitse rahan riittääkään koko sarjaan..riittää vaikka se yksi kilpailu hyvin vanhoilla ja käytetyillä renkailla:) ETTÄ PÄÄSIS ees mukaan.

Re: Pakarin Juhanin CV

Lähetetty: 10.11.2011 21:58
Kirjoittaja hannulehessaari
micco kirjoitti:Hei,
Uutta verta kehiin!
Kiitos pitkäaikaiselle puheenjohtajalle? Hän ja muu entinen "johto" voi keskittyä ammattiurheiluun. Uusi , tuleva toivottavasti turvaa harrastamisen,kuljettajien kehitysmahdollisuuden avaamalla kaikki "suljetut" sarjat..saaaden massat liikkeelle ja kilpailut täyteen? Lajista riippumatta. Uskoa kentälle!
Herra Lehessaarelle sen verran ettei kaikilla tarvitse rahan riittääkään koko sarjaan..riittää vaikka se yksi kilpailu hyvin vanhoilla ja käytetyillä renkailla:) ETTÄ PÄÄSIS ees mukaan.
Ei kai sitä yhden kilpailun ajamista käytetyillä renkailla ole estetty nytkään muissa kuin Pirellisopimuksen alaisissa SM-luokissa. Mekin ajoimme viime vuonna kolme pienoisrallia ja yhden seurakisan, joissa ei ollut minkäänlaisia rengasrajoituksia ja osanottomaksu oli lähinnä nimellinen. (Valkeakosken WMF-pistepörssin viimeiseen osakilpailuun ei tarvinnut maksaa edes osanottomaksua ja makkaratkin olivat ilmaisia.) Nythän tuo onneton Pirellisopimus ei enää ole voimassa ja renkaat ovat vapaat SM:ssäkin. Kalliita nuo piikkipyörät ovat joka tapauksessa, mutta rallirenkaan pitää olla kohtuu hyvän pidon antava, kun laji on sellainen. Tosin kyllä vielä 1960 -luvulla ajettiin jääradalla "suvikumiluokkaa" eli nastattomilla raspatuilla kumeilla. Mutta se on ihan toinen tarina.''

- hannulehessaari

Re: Pakarin Juhanin CV

Lähetetty: 10.11.2011 22:11
Kirjoittaja micco
Jooo..
Olet oikiassa.
SM-ää tarkoitinkin.
Kyllä silti kivalta tuntuu taas päästä ISOJEN poikien mukaan..10-vuoden tauon jälkeen. Rengaskustannus ainakin mulla pienenee huomattavasti. Saan ostaa pari pätkää ajettua ammattimiehiltä alle "ja paljon" hintaan.
Toinen kun puhuit raspatusta..niin nekin hommat pilattiin SM-jääradalta meidän luokasta (4wd) juuri kun luokka alkoi kasvamaan..tarkoitan sitä raspattua 11mm! OLET varmaan seurannut? :)

Re: Pakarin Juhanin CV

Lähetetty: 10.11.2011 22:52
Kirjoittaja jjp-racing
Kuten Pakarinkin esilletuloista on saanut lukea, hän pitää tasavertaisena kyläkisoihinkin osallistuvia, JOPA TÄRKEÄMPINÄ. Oikeassahan hän on. Jos ei kansallisia kyläkisoja järjestäviä seuroja olisi, ei ajettaisi yhtään SM tai MM kisaakaan suomessa.

sieltä kyläkisoista ne kuskit aloittaa ja niillä vanhoilla renkailla aloitetaan ajamaan vai montako tän hetkistä MM-kuskia on aloittanu suoraan sm/mm-ralleista???

Re: Pakarin Juhanin CV

Lähetetty: 10.11.2011 23:11
Kirjoittaja micco
Juuri näin..Tämä on se jutun juuri.
Muistan erään Juho Hännisen..ajeltiin pitkin savon-maata ja vähän muuallakin samanlaisilla Seateilla pikku-n:ää!
Ei varmaan ollut kaikki vimosen päälle..mut Super-lupaus lisättynä runsailla pienillä kisoilla ympäri suomen maata ja näyttää nyt hedelmää kantavan?

Re: Pakarin Juhanin CV

Lähetetty: 11.11.2011 00:08
Kirjoittaja leppis
Pakari varmaan itse on paras tekemään CV:tään, mutta tulee mieleen Kemora 500 ja muita ratakisoja Botniaringin Endurance mukaan luettuna. On senverran aikaa, kun viimeksi puheltiin.