trophy polonen öljynpaine ongelma

Ralli- ja sprint autojen moottoriin ja voimansiirtoon liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Avatar
mexico
B-junnu
B-junnu
Viestit: 39
Liittynyt: 23.06.2004 00:00

trophy polonen öljynpaine ongelma

Viesti Kirjoittaja mexico » 24.01.2016 21:25

Auto ajettu kärrille kaikki toimien ja kyydistä pois ottaessa kylmänä kalisi,mutta muutenkin jyristää täristää päristää ennen kuin lämpenee,kalina hävisi ja syttyi öljyvalo,uusi anturi valo palaa edelleen,anturia jos löysää ja laittaa käyntiin juoksee ohut öljynoro.
mihin öljynpaineet katosi?
onko pumppuja hajonnut? Paineventtiileitä? Imuputki?
mistä tietää onko tuossa ketjuvetoinen pumppu vai kampuran päässä?
miten herkästi laakerit ottaa tuollaisessa itseensä?
ti-ke iltana vasta ehtii ihmetellä
auto on vw polo 1400 16v 2000vm tai jotain sinnepäin.

Avatar
Blackout
Viestit: 3
Liittynyt: 04.11.2010 00:00

Re: trophy polonen öljynpaine ongelma

Viesti Kirjoittaja Blackout » 25.01.2016 10:24

Pumppu kampurassa.... Millä öljyllä ajatte? Meillä ainakaan perinteiset rallivormulat ei pidä painetta. Muutenkaan lämpösenä ei mitkään superpaineet. Syytä myös tutkia imuputki sihteineen ja jalan liitos.

Avatar
Blackout
Viestit: 3
Liittynyt: 04.11.2010 00:00

Re: trophy polonen öljynpaine ongelma

Viesti Kirjoittaja Blackout » 25.01.2016 10:29

Niin ja onko oikee anturi? Montaa sorttia olemassa. Mekaaninen öljynpainemittari ei ois huono.

Avatar
mexico
B-junnu
B-junnu
Viestit: 39
Liittynyt: 23.06.2004 00:00

Re: trophy polonen öljynpaine ongelma

Viesti Kirjoittaja mexico » 25.01.2016 20:49

Kaveri vasta osti auton,en tiedä mitä öljyä on,syksyllä sillä on päivä ajettu että nähtiin mitä remppaa pitäisi tehdä,anturi on .45bar ,sillä nyt ei mitään väliä ole kun öljyt ei kierrä.
mitä öljyä pitäisi olla?
sponsorilla on tarjota 10w60 racing ja 5w50,trophy sukisukissa ainakin tuo 5w50 pelittänyt hyvin.
nosturille kun saan tilaa pitää alkaa tutkimaan,samaroista ainakin hajosi pumppuja aikoinaan.

Avatar
MJT
WRC
WRC
Viestit: 1046
Liittynyt: 21.05.2004 00:00

Re: trophy polonen öljynpaine ongelma

Viesti Kirjoittaja MJT » 25.01.2016 22:07

Tiedoista ei selviä, onko Polonen VW:n valurauta moottorilla vaiko Skoda-tyyppisellä alumiini moottorilla .Jos täysalumiini moottori ja moottorissa ollut kylmillä ilmoilla paksua öljyä, ei moottori ole saanut alussa voitelua, niin moottorissa laakerivaurio. Käyttäkää talviaikana ( ja myöskin kesällä) aivan ohjeen mukaista 5-W30 ( 5-W40)täyssynteettistä öljyä. Moottoreissa ehkä vielä hydraulinen venttiilien säätö, eikä sekään toimi paksuilla öljyillä. Eli epäilen laakerivauriota ja syyksi virheellisen voiteluöljyn käyttöä talviaikaan. Itselläni 16 valve Trophy Skoda, voiteluaineina, yhtä harha-askelta lukuunottamatta Long Life 5-W30 öljyt. Yksi harha-askel aiheuttu sellaiset äänet moottorissa, että oli pakko palata valmistajan ohjeiden mukaisiin öljyihin. Vika selviää aikanaan. Kertokaa jos olen ollut oikeassa. Uskon että sama pätee myös Polon vanhempaan valurauta moottoriin.

TV. MJT

Avatar
Kollo
KV
KV
Viestit: 351
Liittynyt: 02.05.2004 00:00

Re: trophy polonen öljynpaine ongelma

Viesti Kirjoittaja Kollo » 28.01.2016 20:51

Olisikohan VAG konsernin ominaisuus nimeltään öljypumpun imuputken sihti tukossa.

Avatar
mexico
B-junnu
B-junnu
Viestit: 39
Liittynyt: 23.06.2004 00:00

Re: trophy polonen öljynpaine ongelma

Viesti Kirjoittaja mexico » 29.01.2016 07:15

Bemmin kun sain kasaan nosturilta aloin ihmettelemään poloista, lunta tuli varmuuden vuoksi reilusti eikä saatu autoa työnnettyä talliin joten täräytin käyntiin ja simsalabim kaikki toimi normaalisti???
Moottori on rautalohkoinen, ketjuvetoisella pumpulla, laakerit kuin uudet,imusihti puhdas, öljyt oli paskaiset.
Aika rytökasa koko auto, alatukivarsien etummaiset pultitkin kieroja ja kuluneet lankarulliksi.
Illalla lähdetään piikeillä kokeilemaan ja öljyiksi laitetaan 325bemmistä yli jääneet teboilin 10w60racing öljyt.

Avatar
MJT
WRC
WRC
Viestit: 1046
Liittynyt: 21.05.2004 00:00

Re: trophy polonen öljynpaine ongelma

Viesti Kirjoittaja MJT » 29.01.2016 09:47

Hyvä että säilyi ehjänä. Oletan syynä kuitenkin olleen kovan pakkasen(?). Astemäärähän ei ollut tiedossa. Pakkasen kanssa liian paksun öljy, joka ei alkanut kunnolla kiertämään, joten moottori kolasi. Onneksi ette käyttäneet enempää, niin ei päässyt syntymään laakerivauriota. Edelleen olen sitä mieltä, että nytkin käyttämänne öljyn viskositeetti-indeksi ei ole sopiva Poloselle talvikäyttöön koville pakkasille. Jos pakkasella alkaa kolisemaan, niin tiedätte mistä johtuu.

Avatar
mikahele
Yleinen
Yleinen
Viestit: 237
Liittynyt: 29.04.2004 00:00

Re: trophy polonen öljynpaine ongelma

Viesti Kirjoittaja mikahele » 29.01.2016 22:01

Jos öljy oli sellasta harmaata kuraa, niin veikkaan että on vettä seassa ja jää tukkinut imusihdin. On tullut useita kertoja vastaan moinenkin ongelma. Varsinkin autoissa joita ei käytetä lämpöiseksi ja siirrellään talvella ulos ja sisälle..

Avatar
mexico
B-junnu
B-junnu
Viestit: 39
Liittynyt: 23.06.2004 00:00

Re: trophy polonen öljynpaine ongelma

Viesti Kirjoittaja mexico » 06.02.2016 18:44

Öljy oli ennemminkin ruskeaa?
aina ihmetellyt sitä kun vehkeet raavitaan pihalta käyntiin eikä käytetä kunnolla lämpimäksi kun ajetaan kärriin ym.
tuota bemmiä mikä meillä asuu olen aina käyttänyt ihan käyntilämpöiseksi jos joutunut siirtelemään,ajamaan kärriin ym. Sen jos puoli kylmänä hylkää johonkin on varmaan kohta tulppia pimeänä ym. Sen verran paksulla käy kylmänä.
molemmissa on hestec ohjauksena.
onko kenelläkään myydä halvalla täydellistä polon vakio kantta?
jos tekisi kannen valmiiksi ja hommaisi/hiottaisi nokat,sitten vaihtaisi vaan koko kannen ja veisi hariselle.

Vastaa Viestiin