Foorumin säännöt

Kaikki muut lajit, moottoripyörät, kelkat, radio-ohjattavat, kiihdytysautot yms muut lajit. Vapaa keskustelu aiheista.
Lukittu
Avatar
Masapee
Ralli.net Admin
Ralli.net Admin
Viestit: 1757
Liittynyt: 01.01.2003 00:00
Paikkakunta: Tampere

Foorumin säännöt

Viesti Kirjoittaja Masapee » 21.07.2005 20:23

Tässä foorumin säännöt, lue ne!


1. Muiden käyttäjien huomioiminen
  • 1.1 Kaikki foorumin jäsenet ovat tasavertaisia käyttämään tätä palvelua.
    1.2 Älä nosta itseäsi pallille. Viestien kokonaismäärällä ja sillä kuinka ralliguru tai vetomies olet ei ole mitään korrelaatiota.
    1.3 Kirjoittamalla selkeää kieltä varmistat, että muut lukijat ymmärtävät asiasi. Täydellistä kieliasua ei toki tarvitse käyttää, mutta jos tektsi on tämä näkiöstä on stiä houmatavan vaikeaa lukea eikä se vätlämätä saa kvovinkaan plajon vatausksia
    1.4 Yksityisten ihmisten sekä yritysten tms. loukkaaminen ja perusteeton kritisointi on tällä palstalla kiellettyä. Mikäli kritiikkiin on tarvetta, anna se reilusti suoraan kohteelle, äläkä herjaa julkisesti. Henkilökohtaisuuksiin meneminen ja muiden käyttäjien tahallinen ärsyttäminen ehdottomasti kielletty ja johtaa varoitukseen.
    1.5 Kaikki pimeiden kilpailuiden reittitiedustelut tai niiden julkaiseminen on kielletty.
    1.6 Ralli.netissä oleva tieto ei aina ole faktaa, suhtaudu siihen varauksella ja pidä aina oma järki, sekä Internet-suodatin toiminnassa.
    1.7 Jokainen kirjoittaja on vastuussa itse omista kirjoituksistaan!

2. Turhien viestien lähettäminen
  • 2.1 Turhien viestien lähettämistä tulee välttää.
    2.2 Liiallinen välimerkkien käyttö ei ole suotavaa.
    2.3 Hymiöt ovat tarkoitettu selventämään tekstiäsi, eivätkä siis ole vaihtoehto välimerkeille. "Joulukuusi"-ilmiötä tulee välttää.
    2.4 Omia viestejä saa ja on viitsittäväkin muokata. Yli kahden peräkkäisen viestin lähetys samaan viestiketjuun on turhaa laiskuutta ja luettavuuden helpottamiseksi ylläpito tulee puuttumaan näihin tilanteisiin.
    2.5 Ennen kun teet uuden aiheen, niin tarkista onko asiasta keskusteltu jo ennemmin!
    2.6 Tarkasta että kirjoitat oikealle osastolle!
3. Lainaaminen ja linkittäminen
  • 3.1 Kuvien liittämistä viestiketjuihin tulisi välttää, sillä se hidastaa ketjun avaamista ja voi venyttää sivun ylileveäksi. Eli mielellään vain linkki kuvaan, mikäli se on mahdollista.
    3.2 Muista ottaa huomioon tekijänoikeudelliset seikat lainatessasi tekstiä ja kuvia. Mainitse siis lähde aina kun se on tiedossasi. On myös hyvän tavan mukaista pyytää, mikäli mahdollista, alkuperäiseltä kirjoittajalta tai kuvaajalta suostumus lainaukseen/linkittämiseen.
    3.3 Jos lainattu teksti on jostain muusta keskustelusta, on viestiketju hyvä laittaa linkkinä.


4. Muut asiat
  • 4.1 Kaupustelu, mainonta ja markkinointi on foorumissa kielletty. Kauppaaminen ja kaikenlainen markkinointi hoidetaan markkinat-osiossa, ei foorumissa. Markkinoinnista foorumeilla seuraa aina varoitus.
    4.2 Viestit tyyliin "pistin mailia sinulle", "pistin yv:n sinulle" ovat turhia. Viestiketjun seuraamisen helpottamiseksi ylläpito poistaa tällaiset viestit.
    4.3 Huutaminen (isoilla kirjaimilla kirjoittaminen) ja kuiskaaminen (normaalia pienemmällä fontilla kirjoittaminen) tekee viestistä vaikealukuisen, joten vältä näiden käyttöä.
    4.4 Värien ja tehokeinojen (lihavointi, kursiivi ja alleviivaus) käyttö tekstissä ei myöskään helpota viestin lukemista. Mikäli niille on pakottavaa tarvetta, voi niitä käyttää hillitysti.
    4.5 Allekirjoituksen tulee noudattaa hyvää makua. Allekirjoituksen maksimipituus on 4 riviä, mukaan lukien tyhjät rivit, eikä se saa sisältää grafiikkaa.
    4.6 Käytä hakua ennen uuden aiheen lähettämistä. Näin varmistat ettei vastaavaa aihetta ole jo aikaisemmin tehty.
    4.7 Avatar kuvien tulee myös noudattaa hyvää makua, ylläpito tulee poistamaan loukkaavat tai muuten sopimattomat avatar kuvat.
5. Varoitukset, hyllytys ja tunnuksen poisto
  • 5.1 Mikäli rikot sääntöjä siitä seuraa ensi vaiheessa varoitus.
    5.2 Suomen kisojen reittien suhteen 0-toleranssi eli MITÄÄN keskusteluja ei sallita poislukien Neste Oil Rally Finland.
    5.3 Reitin kyselystä / vihje reitistä seuraa varoitus.
    5.4 Reitin julkaisusta seuraa käyttäjätunnuksen välitön hyllytys 3 kuukaudeksi.
    5.5 2 Varoituksesta seuraa käyttäjätunnuksen hyllytys 3 kuukaudeksi.
    5.6 2 Varoituksesta ensimmäisen hyllytyksen jälkeen jälkeen seuraa käyttäjätunnuksen hyllytys 6 kuukaudeksi.
    5.7 2 Varoituksesta toisen hyllytyksen jälkeen jälkeen seuraa käyttäjätunnuksen poisto.
    5.8 Taloudellisten velvoitteiden hoitamatta jättämisestä Moveral Oy:lle seuraa varoitus, hyllytys tai käyttäjätunnuksen poisto, asian päättää ylläpito tapauskohtaisesti.
    5.9 Ralli.nettiä tai Moveral Oy:ta vahingoittavasta teosta seuraa varoitus, hyllytys tai käyttäjätunnuksen poisto, asian päättää ylläpito tapauskohtaisesti.
    5.10 Varoituksista, hyllytyksestä sekä käyttäjätunnuksen poistosta ilmoitetaan sekä julkisesti että käyttäjälle henkilökohtaisesti sähköpostilla.
6. Ylläpidon oikeudet
  • 6.1 Ylläpidolla ja foorumin moderaattoreilla on oikeus poistaa, siirtää ja muokata foorumiin kirjoitettuja viestejä.
    6.2 Ylläpidolla eikä moderaattoreilla ole velvollisuutta ilmoittaa poistetun, siirretyn tai muokatun viestin kirjoittajalle asiasta muutoin kun silloin jos muutetun viestin sisältö muuttuu olennaisesti.
    6.3 Ylläpidolla ja moderaattoreilla on ylin valta ratkaistaessa rikkooko joku viesti foorumin sääntöjä.

Lukittu