Suomeen kansainvälisen tason moottorirata - katso profiili

Muu autojen tekniikkaan liittyvä keskustelu, sähköt, lisälaitteet, turvallisuus yms.
Avatar
ahvenistofan
A-Junnu
A-Junnu
Viestit: 67
Liittynyt: 23.03.2010 00:00

Viesti Kirjoittaja ahvenistofan » 28.10.2010 17:12

Itseä tässä asiassa närästää myös se, että okei jos moto gp menis uudelle radalle ja WTCC/DTM Ahvenistolle niin sehän olisi hieno juttu. Sitten ei olis mikään ongelma. Mutta jos kaikki kunnon kapinat tungetaan vaan iitin radalle niin morjens. Myös em crossi olis saatava Ahvenistolle takaisin.

Avatar
henkka_ok
WRC
WRC
Viestit: 1187
Liittynyt: 12.01.2005 00:00

Viesti Kirjoittaja henkka_ok » 28.10.2010 18:11

ahvenistofan kirjoitti:Itseä tässä asiassa närästää myös se, että okei jos moto gp menis uudelle radalle ja WTCC/DTM Ahvenistolle niin sehän olisi hieno juttu. Sitten ei olis mikään ongelma. Mutta jos kaikki kunnon kapinat tungetaan vaan iitin radalle niin morjens. Myös em crossi olis saatava Ahvenistolle takaisin.
Ei ne EM-crossit kyllä meinannu ennenkään mahtua varikolle saati aikarajojen sisälle..
Ei taitu!

Avatar
Whiz
KV
KV
Viestit: 315
Liittynyt: 19.10.2004 00:00

Viesti Kirjoittaja Whiz » 28.10.2010 20:05

ahvenistofan kirjoitti:
Whiz kirjoitti:
EriPlus kirjoitti:Toivottavasti tuo ei toteudu ikinä. Jos tuo toteutuu häviää Kouvolasta Suomen paras rc-jm rata. Kaikki keskittyy pakolla tuonne ja 200-300 km päässä olevat radat suljetaan. Jos tuo toteutuu sitten liittomme ei tee työtä kuin MM-rallin ja tuon radan eteen. Tai voisikin olla hyvä että liitto menisikin konkkaan, tulisi uusi alku uusilla namoilla.


Mainittakoon vielä että Iitin ja Alastaron väli on n.230 km ja väliin jää Ahvenisto eli pitäskö nekin radat lopettaa ja ajetaan vain Iitissä?
Motoparkin kohtalo on surkea, ja Ahvenisto oman olettamukseni mukaan varmaan loppuu jossain vaiheessa, mutta meneekösiihen 5 vai 10 vuotta...kuka tietää. Ehkä tästä Iitin radasta on ajateltu legendaarisen Ahveniston korvaajaa?
No huh huh. Niin ei todellakaan lopu! Luuletteko todella, että hämeenlinnan kaupunki haluaa luopua Ahveniston radasta yhden Turkulaisen ja sen kätyrin melusta itkemisen takia. Ei todellakaan. Kyllä Nyt odotellaan sitä mitä KHO sanoo. Ja ei kai tuon Motoparkin kohtalo nyt sentään ole niin huono?

Sanotaanko, että Ahveniston asioista ehkä jotain tietävänäkin.
Niin tiedätkö vai ehkä tiedät?

Ahvenistoa on tarkoitus kehittää eteenpäin niin ainakin oletan.
Tarkoitus ja oletus ei ole sama kuin että näin tehtäisiin.
Minä ja moni muu on nähnyt Ahveniston suunnitelmat, niitten suhteen ei ole mitään tapahtunut, vielä ainakaan...ikävä kyllä.

Toistan kirjoittamani. OMAN OLETTAMUKSENI mukaan Ahvenisto loppuu jossain vaiheessa, tosin sitä ei saa pari ihmistä aikaiseksi...toivottavasti
Motoparkin nykyiseen tilaan riitti yksi ihminen.
Tarkennan hiukan. Aika "ajaa" radan ohi, pelkään että kaupunki joutuu luopumaan moottoriurheilusta ison/jen ryhmittymän/ien painostuksesta. Toivottavasti näin ei tapahdu koskaan, mutta mielestäni tämä on realistinen näkökanta.
Se mitä Ahvenistolla on moottoriurheilun jälkeen, ei minua kiinnosta. Mutta mikäli se on jotain "oikeaa" urheilua niin melu ja liikenne ongelmat ei ainakaan poistu...toinen todennäköisesti jopa kasvaa.

En minäkään halua Ahveniston loppuvan, sieltä on mukavia muistoja palkintokaapissa, ja valokuvakansiossa.
En myöskään tyrmää Iitin hanketta, toivottavasti se toteutuu, ei näitä ratoja liikaa ole, vaikka tuo toteutuessaan onkin täältä katsottuna kaikkein kauimpana härmän moottoriradoista.

Motoparkin nykyiseen tilanteeseen en ole ehtinyt paneutua, mutta KUULOPUHEIDEN mukaan ei hääviltä näytä, tiedä sitten miten paljon niihin voi luottaa.

Avatar
MS-R
B-junnu
B-junnu
Viestit: 32
Liittynyt: 15.06.2010 00:00

Viesti Kirjoittaja MS-R » 28.10.2010 20:30

On se kyllä ihme jos suomeen uusi rata saadaan. Toivottavasti hanke onnistuu.
Ratamaksuista on ihan turha nostaa meteliä tässä vaiheessa. Markkinat pitää hinnat oikealla tasolla kuitenkin. Minkään ratayhtiön on turha laittaa tolkuttomia ratamaksuja, koska sillä karkoitetaan asiakkaat tehokkaimmin. Väitän että hinnat pysyy Alastaron ja muiden ratojen tasolla.
Ahvenistoa tuskin suljetaan aivan lähiaikoina, mutta Motoparkin kohtalo tuntuu olevan veitsenterällä aivan jatkuvasti.

jknR
KV
KV
Viestit: 416
Liittynyt: 02.08.2007 00:00
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jknR » 28.10.2010 21:01

^^ Ei Motoparkilla enään niin huonosti mene, kun tuo rata on vihdoinkin merkitty maakuntakaavaan maakunnallisesti merkittävänä moottoriurheilualueena melualueineen päivineen.

Tuolla toi ympäristöministeriön päätös. http://www.ymparisto.fi/download.asp?co ... 331&lan=fi

Kyllähän se valittaja varmaan vielä jatkaa, mutta onhan tuo nyt jo jonkinlainen voitto tuon radan säilymisen puolesta.

Avatar
Whiz
KV
KV
Viestit: 315
Liittynyt: 19.10.2004 00:00

Viesti Kirjoittaja Whiz » 28.10.2010 21:47

jknR kirjoitti:^^ Ei Motoparkilla enään niin huonosti mene, kun tuo rata on vihdoinkin merkitty maakuntakaavaan maakunnallisesti merkittävänä moottoriurheilualueena melualueineen päivineen.

Tuolla toi ympäristöministeriön päätös. http://www.ymparisto.fi/download.asp?co ... 331&lan=fi

Kyllähän se valittaja varmaan vielä jatkaa, mutta onhan tuo nyt jo jonkinlainen voitto tuon radan säilymisen puolesta.

Jos ymmärsin oikein? niin edelleen melurajat on niin alhaiset että se karsii rajusti mm. kilpailutoimintaa, ja se edesauttaa radan sulkemista kannattamattomana.

Avatar
Whiz
KV
KV
Viestit: 315
Liittynyt: 19.10.2004 00:00

Viesti Kirjoittaja Whiz » 28.10.2010 22:33

EriPlus kirjoitti:Jos tuo rata tulee Tykkimäkeen rakennetaan asuintaloja se on varma. Kellä seuralla tai yksityisellä on varaa tuolta vuokrata yhtikäs mitään.
Kuten Vaari tuossa ylempänä kirjoitti tämä on sitä FIA ynnämuuta ei kansallista vouhotusta jota on harrastettu koko Mähöskän aikakausi.
Kaikki muu on jätetty heitteille, vain suuri ja kaunis FIA on jotain.
Siitä me maksamme vielä kallin hinnan tai olemme jo maksaneet.


Valitettavasti asia on juurikin niin että rata toteutuessaan lopettaa tykkimäen ja varmasti jonkun muunkin "etelän" radan!
Sinänsä toivon että rata tulee kun kerran tässä lähistöllä asun, mutta harrastajan näkökulmasta lisämenoa ratamaksujen muodossa on luvassa kun tykkimäki poistuu!

Tämä Iitin rata on toteutuessaa niin kallis hanke, että myös käyttäjät maksavat aika summia radan käytöstä! Nyt tykkimäki on käytännössä ilmainen ja loistava rata muutenkin!

Mutta jos tuonne moto GP saadaan, niin on alue piukassa se on täysin selvä asia, F1 on kuitenkin yleisömäärillä mitattuna jäljessä moto Gp:tä reilusti! Motoristeja on suomessakin nykyään todella paljon ja uskon että lähes kaikkia kiinnostaa ko tapahtuma, toki eriasia on miten kukakin ehtii paikalla jne. mutta paljon kokatapauksessa



Nyt en oikein ymmärrä, voisiko jompikumpi selventää asiaa.
Millä perusteella Tykkimäki suljettais jos Iitin rata saadaan joskus rakennetuksi??
Ja miksi niitä muita "etelän" ratoja suljettaisiin??

Jos se rata saatais vaikka sillä 8 miljoonalla rakennettua, joka on budjetoitu, niin miten se vaikuttaa radan vuokraan?
Meinaatko että harrastajan tai kisan järjestäjän selkänahasta revitään tuo summa?
Mietippä vaikka jäähallia tai futis kenttää, nekin maksaa miljoonia ja mitä maksaa lätkän harrastajalle kaukalon käyttö, tai futis kundille se että saa juosta pallon perässä nurmikolla?
Radan rakentamisen rahoitus tulee jostain muualta kuin käyttäjiltä, mm. veronmaksajilta. Tottakai ratayhtiö ottaa osaa kustannuksiin jollain X miljoonalla.
On eriasia jos ratayhtiö on ahne ottamaan ratamaksua...olettaen että rata on olemassa.
Onko Tykkimäen suhteen olemassa "painostusta" kaupungin suunnalta?
Jos oletetaan että Tykimäki suljetaan jossain vaiheessa, kaupungin toimesta, on kaupunki velvollinen osoittamaan vastaan kokoisen maa-alueen jossa voi harrastusta jatkaa. Käytännössä Kouvolan Ua myy Tykkimäen kaupungille, ja siinä on olemassa pääoma uuden radan rakentamiseen.

Ja hei! Vaikka Tykkimäki olis kuin loistava rata, niin kyllä siellä aika mahdoton on jollain Formula Fordilla, tai muulla asfaltti autolla ajaa.
Iitin kohdallahan puhutaan Moottoriurheilukeskuksesta sanan varsinaisessa merkityksessä...ei pelkästään jokkis/crossi radasta, tämä kannattaa muistaa.

Ja ihan vertauksen vuoksi. Jos sinne Tykkimäen radan päälle rakennetaan vaikka rivareita, kellä on varaa niitä vuokrata, versus Iitin radan "oletetut" tuntitaksat :wink:

Sen F1 kisan saa heti unohtaa, ratahan ei täytä vaatimuksia, ja ei puututa Suomen sijantiin mitenkään...tälläkertaa. Moto GP ehkä on mahdollinen, mutta ei moneen vuoteen siitä kun rata on valmis, niille kisoille on varmasti "rahakkaampiakin" ottajia.

Avatar
Whiz
KV
KV
Viestit: 315
Liittynyt: 19.10.2004 00:00

Viesti Kirjoittaja Whiz » 28.10.2010 22:43

ahvenistofan kirjoitti:Itseä tässä asiassa närästää myös se, että okei jos moto gp menis uudelle radalle ja WTCC/DTM Ahvenistolle niin sehän olisi hieno juttu. Sitten ei olis mikään ongelma. Mutta jos kaikki kunnon kapinat tungetaan vaan iitin radalle niin morjens. Myös em crossi olis saatava Ahvenistolle takaisin.

Mutta miksi se Moto GP ei sinun mielestä Ahvenistolle?


Ja närästää myös se että Ahvenisto ei taida kelvata WTCC/DTM kalustolle,
ei nääs tarvi laittaa kolmosta suurempaa sisään koskaan, vaikka olis kuin lyhyt välitys.
Mutta Iitin rata saattaa jo kelvata, se ei närästä yhtään.

Mitkä on kunnon kapinoita?

Miksi EM Crossi olisi saatava Ahvenistolle, miksi se ei saisi olla Esim. Kouvolassa tai jossain muualla?

Vähän turhaa pähkäilyä kun ei ole edes rahoitusta Iitin rataan.

Avatar
jaki
Yleinen
Yleinen
Viestit: 197
Liittynyt: 23.08.2005 00:00

Viesti Kirjoittaja jaki » 28.10.2010 23:50

Hyvänen aika mitä tekstiä muutamilta :roll:
Kuten joku jo kirjoittikin, radat ovat käytännösä jo huhtikuusta varattu koko kesän, pls muutamia yksittäisiä tunteja/päiviä viikolla. Mene siinä sitten harjoittelemaan. Miksi ihmeessä ei saisi tehdä uusia ratoja. Jos joku jokkis menettää yhden radan who cares.
Ahvenistofan. koitahan avata ne silmät. Ahvenisto on toki ihan kiva rata, mutta kuten joku tuolla toisella palstalla kirjoitti, katsomoiltaan täysin ala-arvoinen, ei parkkipaikkoja ja varikolle ei pääse kuin "sisäpiiri". Saahan sitä haaveilla jostakin DTM:stä Ahvenistolla, mutta haaveeksi jää.

Avatar
Matsku
KV
KV
Viestit: 500
Liittynyt: 30.04.2004 00:00

Viesti Kirjoittaja Matsku » 29.10.2010 00:55

kouvolan kaupungin väki on sanonut että tykkimäki loppuu jos uusi rata tulee... olen vieraillut espanjassa yksityis omisteisella radalla mikä oli vastaava kuin tuo kouvolaan suunniteltu, tai ns. fia luokitukselta eli kaikki muut paitsi f1 voivat ajaa... Rata maksoi 25 miljoonaa ja tuon radan ylläpito maksaa 5 miljoonaa vuodessa vaikka ei ole mikään kisa rata... lähinnä testi ja hupi käyttöön tehty... suomen oloissa ylläpito varmasti ihan toista luokkaa+ kisa fasiliteetit lisäävät kuluja myös... ja valtioko maksaa "kaiken", jep jep!

Whiz kirjoitti:
EriPlus kirjoitti:Jos tuo rata tulee Tykkimäkeen rakennetaan asuintaloja se on
varma. Kellä seuralla tai yksityisellä on varaa tuolta vuokrata yhtikäs mitään.
Kuten Vaari tuossa ylempänä kirjoitti tämä on sitä FIA ynnämuuta ei kansallista vouhotusta jota on harrastettu koko Mähöskän aikakausi.
Kaikki muu on jätetty heitteille, vain suuri ja kaunis FIA on jotain.
Siitä me maksamme vielä kallin hinnan tai olemme jo maksaneet.


Valitettavasti asia on juurikin niin että rata toteutuessaan lopettaa tykkimäen ja varmasti jonkun muunkin "etelän" radan!
Sinänsä toivon että rata tulee kun kerran tässä lähistöllä asun, mutta harrastajan näkökulmasta lisämenoa ratamaksujen muodossa on luvassa kun tykkimäki poistuu!

Tämä Iitin rata on toteutuessaa niin kallis hanke, että myös käyttäjät maksavat aika summia radan käytöstä! Nyt tykkimäki on käytännössä ilmainen ja loistava rata muutenkin!

Mutta jos tuonne moto GP saadaan, niin on alue piukassa se on täysin selvä asia, F1 on kuitenkin yleisömäärillä mitattuna jäljessä moto Gp:tä reilusti! Motoristeja on suomessakin nykyään todella paljon ja uskon että lähes kaikkia kiinnostaa ko tapahtuma, toki eriasia on miten kukakin ehtii paikalla jne. mutta paljon kokatapauksessa



Nyt en oikein ymmärrä, voisiko jompikumpi selventää asiaa.
Millä perusteella Tykkimäki suljettais jos Iitin rata saadaan joskus rakennetuksi??
Ja miksi niitä muita "etelän" ratoja suljettaisiin??

Jos se rata saatais vaikka sillä 8 miljoonalla rakennettua, joka on budjetoitu, niin miten se vaikuttaa radan vuokraan?
Meinaatko että harrastajan tai kisan järjestäjän selkänahasta revitään tuo summa?
Mietippä vaikka jäähallia tai futis kenttää, nekin maksaa miljoonia ja mitä maksaa lätkän harrastajalle kaukalon käyttö, tai futis kundille se että saa juosta pallon perässä nurmikolla?
Radan rakentamisen rahoitus tulee jostain muualta kuin käyttäjiltä, mm. veronmaksajilta. Tottakai ratayhtiö ottaa osaa kustannuksiin jollain X miljoonalla.
On eriasia jos ratayhtiö on ahne ottamaan ratamaksua...olettaen että rata on olemassa.
Onko Tykkimäen suhteen olemassa "painostusta" kaupungin suunnalta?
Jos oletetaan että Tykimäki suljetaan jossain vaiheessa, kaupungin toimesta, on kaupunki velvollinen osoittamaan vastaan kokoisen maa-alueen jossa voi harrastusta jatkaa. Käytännössä Kouvolan Ua myy Tykkimäen kaupungille, ja siinä on olemassa pääoma uuden radan rakentamiseen.

Ja hei! Vaikka Tykkimäki olis kuin loistava rata, niin kyllä siellä aika mahdoton on jollain Formula Fordilla, tai muulla asfaltti autolla ajaa.
Iitin kohdallahan puhutaan Moottoriurheilukeskuksesta sanan varsinaisessa merkityksessä...ei pelkästään jokkis/crossi radasta, tämä kannattaa muistaa.

Ja ihan vertauksen vuoksi. Jos sinne Tykkimäen radan päälle rakennetaan vaikka rivareita, kellä on varaa niitä vuokrata, versus Iitin radan "oletetut" tuntitaksat :wink:

Sen F1 kisan saa heti unohtaa, ratahan ei täytä vaatimuksia, ja ei puututa Suomen sijantiin mitenkään...tälläkertaa. Moto GP ehkä on mahdollinen, mutta ei moneen vuoteen siitä kun rata on valmis, niille kisoille on varmasti "rahakkaampiakin" ottajia.

Avatar
emppu
KV
KV
Viestit: 667
Liittynyt: 01.05.2004 00:00

Viesti Kirjoittaja emppu » 29.10.2010 08:25

Nyt ihan oikeesti järkeä käyttöön.

Tykkimäki on Kouvolan kaupungin omistuksessa.Sitä ei omista UA eikä AU. Sitä saa vuokrattua kaupungilta muutamalla satasella per päivä, oli vuokraaja sitten UA, AU tai vaikkapa joku ykasityinen, sama hinta.

Rataa kunnostelee pieni mutta aktiivinen talkoojoukko. Kaupunki satsasi melkoisesti sinne että EM-kisa sai arvoisensa puitteet. EM ryssittiin järjestelyiltään ja muiltakin osin niin että sitä ei saatu kalenteriin enää uudestaan.
Jäihän hyvät puitteet jota tämä uusi rata uhkaa!

Jos uusi rata tulee Iittiin on Kouvolan kaupungilla valmiina jo kaava jolla Tykkimäkeen tulee asuntoja.

Kuka olettaa että tästä Iitistä saisi radan muutamalla satasella on hourupää.
Sitä ei kunnostele talkooväki, sinne tulee ratayhtiö jonka kaliffien palkatkin pitää maksaa, puhumattakaan ratahenkilökunnasta ja huoltoväestä joka on päätoimista. Hinta tule olemaan vähintäänkin kaksinkertainen sen jälkeen ja summaan laitetaan vielä ainakin yksi nolla perään + verot.

Tykkimäki on kompakti suomalaiseen tarpeeseen. Siellä on jm, rc, motocross ja katring radat. Hyvät sosiaaliset tilatkin. Sen järjestelyt hoituvat kohtuu väellä. Uusi ja iso rata-alue tarvitsee vähintäänkin kaksinkertaisen tomitsijamäärän jo liikenteenohjaukseen, pysäköintiin ja järjestyspuolelle.
Eikä tietääksen rata-ajot ole lyöneet oikein leiville tähänkään asti, mistä niiden tarpeet nyt yhtäkkiä siten muuttuisi, että tarvittaisiin kokonaan uusi rata?

Minä en uutta rataa vastusta, tulkoon, jos rahoitus tullee ulkopuolelta. Enkä usko että moni seurakaan olisi valmis siihen varoja laittamaan, eikä täten liittokaan saisi sijoitukseen suostumusta, jos se sitä seuroilta kysyisi.

Minun moottoriurheilunälän tarpeet paikkaa aivan hyvin suomessa jo olevat radat ja alueet. Uskon että enemmistön muidenkin tarrpeita nämä nykyiset tyydyttää.
Miksi ei näitä nykyisiä asfalttiratoja voitaisi parantaa ja nykyaikaistaa? Siksi kun eräitten mielestä ne on liian kaukana kehä ykkösestä ja ulkomaista.

Hoidetaan kaikki osaltamme ympäristöasiatkin kuntoon niin voimme jatkaa nykyisillä suorituspaikoilla pitkälle tulevaisuuteen.

Suomalaiseen autourheiluun, liittoomme, on jostain kumman syystä pesiintynyt sellainen usko että vain iso on kaunista ja toimivaa. Ollaan suurudenhulluja jo ilmettä myöten!
Ei ehkä ymmärretä että mitä suurempi tasku sitä mitättömämmältä ne vähäiset varat taskunpohjalla tuntuu!

Avatar
RossRauni
Yleinen
Yleinen
Viestit: 284
Liittynyt: 28.08.2006 00:00

Viesti Kirjoittaja RossRauni » 29.10.2010 08:47

Tykkimäen radan omistaa Kouvolan kaupunki, ei paikalliset seurat. Jotka ovat toki tehneet mittavasti talkootöitä.

Kyllä, Kouvolan kaupunki tulisi sijoittamaan Iitin ratahankkeeseen ja tällä tavalla ottamaan Tykkimäen alueen käyttöönsä. Muistan jossakin vaiheessa olleen puhetta isosta kontti-alueesta? Tälle vuodelle Kouvola oli varannut Iitin ratahankkeeseen 1.000.000 euroa. Jäänee suurelta osin käyttämättä, kun eri ministeriöt eivät ole saaneet päätöksiä aikaiseksi.

Kustannusarvio 1. toteuttamisvaiheelle on 25 M€, josta 8 M€ on "hanskassa", valtion osuus on edelleen avoinna ja toki tuleva ratayhtiö joutuu ottamaan myös lainaa.

Arkipäivien ajoharjoitteluajat raskaalle kalustolle saataneen myytyä nopeastikin eikä viikonloppujen myyminen muitten ratojen nykyhinnoin ole ongelma. Kun vaan riittäisi viikonloput!

Ja jos Turusta ja Virtasalmelta ei löydy riittävästi hankkeen vastustajia, niin saadaanhan niitä lisää näköjään omastakin sakista!

Avatar
MJT
WRC
WRC
Viestit: 1046
Liittynyt: 21.05.2004 00:00

Viesti Kirjoittaja MJT » 29.10.2010 09:17

jknR kirjoitti:^^ Ei Motoparkilla enään niin huonosti mene, kun tuo rata on vihdoinkin merkitty maakuntakaavaan maakunnallisesti merkittävänä moottoriurheilualueena melualueineen päivineen.

Tuolla toi ympäristöministeriön päätös. http://www.ymparisto.fi/download.asp?co ... 331&lan=fi

Kyllähän se valittaja varmaan vielä jatkaa, mutta onhan tuo nyt jo jonkinlainen voitto tuon radan säilymisen puolesta.
Ympäristoministeriöltä todella hyvä päätös radan säilyttämiseksi.

Avatar
RossRauni
Yleinen
Yleinen
Viestit: 284
Liittynyt: 28.08.2006 00:00

Viesti Kirjoittaja RossRauni » 29.10.2010 09:44

"Tuolla toi ympäristöministeriön päätös. http://www.ymparisto.fi/download.asp?co ... 331&lan=fi "

Tuo päätös koskee siis maakuntakaavaa. Motoparkin ympäristölupa on ollut viimeksi Vaasan hallinto-oikeudessa, jonka päätöksellä radalla on kaksi meluviikonloppua (yhteensä 8 pv) ja kahdeksan täysin melutonta päivää kuukaudessa. Ja juhannusaatosta yhtämittaisesti 20 täysin hiljaista päivää.

Tästä on molemmat osapuolet valittanut, mutta näillä mennään uusiin päätöksiin asti.

Avatar
ahvenistofan
A-Junnu
A-Junnu
Viestit: 67
Liittynyt: 23.03.2010 00:00

Viesti Kirjoittaja ahvenistofan » 29.10.2010 11:50

jaki kirjoitti:Hyvänen aika mitä tekstiä muutamilta :roll:
Kuten joku jo kirjoittikin, radat ovat käytännösä jo huhtikuusta varattu koko kesän, pls muutamia yksittäisiä tunteja/päiviä viikolla. Mene siinä sitten harjoittelemaan. Miksi ihmeessä ei saisi tehdä uusia ratoja. Jos joku jokkis menettää yhden radan who cares.
Ahvenistofan. koitahan avata ne silmät. Ahvenisto on toki ihan kiva rata, mutta kuten joku tuolla toisella palstalla kirjoitti, katsomoiltaan täysin ala-arvoinen, ei parkkipaikkoja ja varikolle ei pääse kuin "sisäpiiri". Saahan sitä haaveilla jostakin DTM:stä Ahvenistolla, mutta haaveeksi jää.
No joo en halua ruveta kinaan asioista mutta kyllä ne fasiliteetit tiedetään. Jos tuo "varikolle ei pääse kun sisäpiiri" on yksi syy mikä tekee kunnon radan niin huh huh. Ethän sä pääse F1 radoillakaan mihinkään varikolle ellei sulla ole passi. Sama juttu Ahvenistolla. Passilla kyllä pääsee. Kisat näkyy katsomoon ei mihinkään varikolle. 99 prosenttia ihmisistä tulee katsomaan kilpailua niitä ei vois vähät kiinnostaa mikään varikkotoiminta. Parkkipaikkoja kyllä löytyy vaikka kuinka paljon. Ja istumakatsomot saadaan toivottavasti jossain vaiheessa jotta kaikki kermapeerseetkin pääsee istumaan sitten. Mä mitään haaveile... Mutta mä tiedän suunnitelmat kyllä.

Vastaa Viestiin