AKK

Jokamiesluokkaan liittyvä keskustelufoorumi
1400trophy
A-Junnu
A-Junnu
Viestit: 77
Liittynyt: 15.08.2007 00:00

AKK

Viesti Kirjoittaja 1400trophy » 08.04.2011 15:53

Ei riemulla rajaa kun mopolla ajaa!

Avatar
ripeka
Yleinen
Yleinen
Viestit: 164
Liittynyt: 30.04.2004 00:00

Re: AKK

Viesti Kirjoittaja ripeka » 09.04.2011 16:50

Ja kohta syö uudestaan, kun joutuu kumoamaan nuo lisenssien pois otot :twisted:

Käsittämätöntä miten lajiryhmä voi unohtaa noin nopeasti hallituksen tiedotteen ja edelliset oikeudenkäynnit Sheikin kanssa, joista ei tullut ku kauhea lasku, joka lankesi MEIDÄN harrastajien maksettavaksi. Luulis hel...ti jo tyhmemmänkin lajiryhmän ymmärtävän, että nuo JR:n säännöt ja kisat on kuitenkin vielä aivan toista luokkaa, kun rokkirallit autourheilun turvallisuuden ja tasapuolisuuden keskeisten periaatteiden osalta ja sielläkin saa jokkiskuskit vetää ihan omilla nimillään ilman mitään pelkoa lisenssin lähdöstä!!!

Nyt on jo pakko laittaa ensi vuoden lisenssin osto erittäin tiukkaan harkintaan, koska en halua elättää vähillä harrastusrahoillani lakimiehiä ja maksaa kilometrikorvauksia tuollaisille pelleille lajiryhmän kokouksiin :twisted:

Ja herneitä saa imeskellä ihan mihin rööriin tahansa, mutta kyllä vapaassa Suomessa pitää kaikkien saada järkevästi harrastaa mitä haluaa (no tietysti lain sallimissa rajoissa, ettei joku ala saivartelemaan, et mä rupeen sit harrastaa alaikäsiä neekeripoikia) ja maksaa harrastuksestaan kelle haluaa.

Avatar
MrSpoon
KV
KV
Viestit: 627
Liittynyt: 30.04.2004 00:00

Re: AKK

Viesti Kirjoittaja MrSpoon » 13.04.2011 18:02

Nyt näyttää siltä että AKK peruu lisenssejä toimihenkilöiltä ja keksii kaikenmaailman sanktioita, niin oliskohan aihetta elokuussa boikotoida MM rallin toimitsijatehtävissä. Saattaa tulla kiire AKK:n porukoilla keskenään järjestää kaikki EK:t, no tekisivät jotain palkkansa eteen..
Eniten vahinkoja sattuu kotona, eli käy vieraissa...

Avatar
Panda
Viestit: 18
Liittynyt: 05.09.2004 00:00

Re: AKK

Viesti Kirjoittaja Panda » 18.04.2011 18:30

AKK on perunut ne lisensin pois ottot. Kuitenkin ovatte päättäneet, että 1.5 jälkeen ei saa osallistua kuin AKK:n kisoihin toimihenkilöinä.
Minullakin on toimi henkilö lisenssi, mutta kesäkuussa se lähtee pois. En tule kuullumaan enää sitten uskonolliseen pesustuslain vastaiseen AKK seurueeseen. Saavatte johtajat itte juosta kisoissa ihmetellä, kuis nyt kaikki jäsenet hävis. AKK oli harrastajia varten. Nyt luulevat, että harastajat ovat niin tyhmiä, että kumartavat jotain AKK:n johtoa. Tyhmiä ne on.

Avatar
emppu
KV
KV
Viestit: 667
Liittynyt: 01.05.2004 00:00

Re: AKK

Viesti Kirjoittaja emppu » 19.04.2011 15:48

Astutaan hieman arveluttaville vesille.
Jos perutaan oikeuksia ja lisenssejä perusteella että ne eivät ole AKK:n alaisia kilpailija voi seuraukset olla lakien vastaisia. Esimerkiksi yhdenvertaisuudesta kirjoitettuja lakeja.

Olen tuhat varma että Moottoriliiton alaiseen kilpailuun osallistumisesta ei sanktioida, mutta esimerkiksi JokkisRacen kilpailut ovat tällä tarkoitetulla sanktiolistalla.
Molemmat AKK.n ulkopuolisia kilpailuja - yksiselitteisesti.

Jos etsitään sanktioitavia vain yhdeltä suunnalta, rikotaan sääntöjä ja lakeja.

Avatar
Panda
Viestit: 18
Liittynyt: 05.09.2004 00:00

Re: AKK

Viesti Kirjoittaja Panda » 19.04.2011 17:22

Suomen perustuslaki antaa meille kaikille oikeuden kuulua mihin seuraan haluamme ja oikeuden kokoontua mihiin haluamme. Sitä ei AKK:lla ole oikeutta kieltää. Mikäli haluavat kieltää minä ainakin lähden AKK:n riveistä seuraavan hallituksen kokouksen jälkeen, jos tahti ei muutu. AKK:n toiminta muistuttaa uskonollisten uhteisöjen toimintaa. Lestaadiolaisilla on tiukka kuri. Tätä AKK haluaa. Kohta kieltävät meiltä televisiosta katsomasta väärän uskontokunnan moottoriurheilua. Kohta varmaan pitää olla AKK:n passi, että saat seurata AKK:n kisoja. Toivaottavasti moni AKK:n jäsen ilmaisee mielipiteensä AKK:n hallituksen jäsenille.
Tässä sähköpostianne varten osoteita millä viesti menee perille:
kari.sohlberg@autourheilu.fi; heikki@westerlund.tv;aulis.ahonen@suomi24.fi; esko.pyymaki@valimaentila.com;jarmo.mahonen@autourheilu.fi;seppo.harjanne@autourheilu.fi
Sinne kun saadaan riittävästi postia, niin huomaavat mitä kenttäväki on mieltä.

Avatar
MJT
WRC
WRC
Viestit: 1046
Liittynyt: 21.05.2004 00:00

Re: AKK

Viesti Kirjoittaja MJT » 19.04.2011 22:53

emppu kirjoitti:Astutaan hieman arveluttaville vesille.
Jos perutaan oikeuksia ja lisenssejä perusteella että ne eivät ole AKK:n alaisia kilpailija voi seuraukset olla lakien vastaisia. Esimerkiksi yhdenvertaisuudesta kirjoitettuja lakeja.

Olen tuhat varma että Moottoriliiton alaiseen kilpailuun osallistumisesta ei sanktioida, mutta esimerkiksi JokkisRacen kilpailut ovat tällä tarkoitetulla sanktiolistalla.
Molemmat AKK.n ulkopuolisia kilpailuja - yksiselitteisesti.

Moottoriliitto on yksi AKK Motorsportin perustaja järjestöistä. AL:n, TUL:n sekä SAUL:n lisäksi. Eli siten AKK:n suora jäsen, jota Jokkisrace ei ole.

Jos etsitään sanktioitavia vain yhdeltä suunnalta, rikotaan sääntöjä ja lakeja.

Avatar
emppu
KV
KV
Viestit: 667
Liittynyt: 01.05.2004 00:00

Re: AKK

Viesti Kirjoittaja emppu » 20.04.2011 07:05

Kyllä, oikeassa olet. Hyväksykää tämä valittu linja, rankaisemalla saadaan päätökset oikeiksi. Allekirjoittakaan että autourheilun kattojärjestö on toiminut autourheiluharrasteen parhaaksi.

Mutta, allekirjoittakaa sekin että olette olleet myötävaikuttamassa siihen että tavallisen työssäkäyvän, palkanansaitsijan on melko mahdoton harrastaa autourheilua AKK:n laatimilla säännöillä.

Mutta miksi haluatte rangaista siitä että isolla osalla ei ole isän, sedän, taikka yrityksen tiliä käytössään?
AKK:n entinen TJ kiteytti asian aivan oikein viikonlopun liittokokouksessa - persaukiset valittaa. Syystä kuitenkin!

Avatar
vturunen
Yleinen
Yleinen
Viestit: 191
Liittynyt: 23.08.2005 00:00

Re: AKK

Viesti Kirjoittaja vturunen » 20.04.2011 08:47

Joo....no eikös tässä ollakin juuri meitä persaukisia potkimassa pois...jaloista.
Ei vaihdeta hallitusta,vaan vaihdetaan jäsenet,kun kerran ovat väärässä.Toimivat vastoin odotuksia,valittavat,nurisevat,niskuroivat eivätkä suostu ilmaiseksi tekemään ja ottamaan vastuutakin vielä käräjäoikeutta myöten.
Outoja ollaan me jäsenet...

Avatar
MS-R
B-junnu
B-junnu
Viestit: 32
Liittynyt: 15.06.2010 00:00

Re: AKK

Viesti Kirjoittaja MS-R » 20.04.2011 10:36

Itsekin ollut mukana näissä autourheilu touhuissa 80-luvulta lähtien. Lajeina karting, rata, sprint ja ralli.
Aina on ollut AKK:n linja se, että kaiken pitää olla uutta, hienoa ja suurta. Eli suomeksi sanottuna kallista.
Noin periaatteena on hienoa kun kaikki ajaa uusilla ja nykyaikaisilla laitteilla. Tämä on vaan yhtälö joka ei toimi. Ei sitten millään. Kilpailut muodostuvat kuitenkin kolmesta tahosta. Järjestäjistä, kilpailijoista ja katsojista. Kun vaatimukset ovat liikaa tavalliselle ihmiselle ei kilpailijoina ole kun kourallinen rahamiehiä. No kuka per*** viitsii tulla katsomaan kun 2-3 autoa ajaa "kilpaa". Eli näillä päätöksillä saadaan tapettua kilpailijoiden kiinnostus lajiin ja samalla tietysti katsojat saadaan siirtymään muiden lajien pariin.
Eli nyt on keskusjärjestön otettava järki käteen ja myönnettävä että virheitä on tehty ja asiat on korjattava. Vaikka ajatus siitä, että kaikki on uutta ja hienoa ja viimeisen päälle ei vaan ole mahdollista. Autourheilu kuten kaikki lajit perustuvat laajaan harrastajakuntaan josta sitten kasvaa ne huiput sekä ammattilaiset. Nyt kuitenkin tehdään päätöksiä jotka ajatellaan lähtökohtaisesti huippujen ja paljon panostavien näkökulmasta. Tämä tekee monista asioista tavalliselle harrastajalle saavuttamattomia. Pitkässä juoksussa siis tapetaan harrastaminen suomessa. Ei päättäjiä siis tarvitse vaihtaa, mutta heidän näkemyksensä on muututtava. Ihmisethän muuttuvat, eiks niin?
Näillä päätöksillä en nyt suoraan tarkoita ajovarusteista ja turvavarusteista syntynyttä kohua. Turvavarusteet on oltava kunnossa ja se raja ikävä kyllä joudutaan aina johonkin vetämään. Ne vaalean siniset Motoralin Nomexit kuuluukin roskikseen. Tarkoitan lähinnä päätöksiä jotka koskevat kalustoa jolla eri sarjoihin ja lajeihin voi osallistua ja esim. cup/sm arvoa eri kalustoilla ajettavissa sarjoissa. En näe mitään syytä, että luokassa jossa on yli 30 lähtijää on vain cup arvo sen takia kun autot on vanhoja eikä niin hienoja. Eihän sitä tietenkään näin sanota, mutta kun tätä touhua on kohta 30 vuotta katsottu niin kaikki päätökset ohjaavat / pakottavat aina siihen uuden ja kalliin kaluston hankintaan. Näin ei luoda otollista pohjaa uusille harrastajille ja lajin kasvulle.

Tuli muuten mieleen yksi juttu vielä. Tuolla Drag race puolella ei harrastajat ihmeitä valittaneet lajiin kohdistuvista säännöistä, maksuista tai kilpailun järjestäjistä ennen kuin FHRA:n kilpailut siirtyivät AKK:n alaisuuteen. Miksiköhän?

Avatar
henkka_ok
WRC
WRC
Viestit: 1187
Liittynyt: 12.01.2005 00:00

Re: AKK

Viesti Kirjoittaja henkka_ok » 20.04.2011 10:38

emppu kirjoitti:Mutta, allekirjoittakaa sekin että olette olleet myötävaikuttamassa siihen että tavallisen työssäkäyvän, palkanansaitsijan on melko mahdoton harrastaa autourheilua AKK:n laatimilla säännöillä.
Tuohan nyt on ihan puhasta pas.. kukkua. Jos opiskelijan kesätyörahoilla pystyy harrastamaan, niin luulis kokopäiväsen työssäkäyvän pystyä kans.

Mutta valittajat valittaa, nytkin on 3 topikkia samaa itkua käynnissä ja kaikissa samat itkijät.
Ei taitu!

Avatar
kappa12
Yleinen
Yleinen
Viestit: 270
Liittynyt: 19.02.2005 00:00
Paikkakunta: Seinäjoki
Viesti:

Re: AKK

Viesti Kirjoittaja kappa12 » 20.04.2011 11:10

henkka_ok kirjoitti:Tuohan nyt on ihan puhasta pas.. kukkua. Jos opiskelijan kesätyörahoilla pystyy harrastamaan, niin luulis kokopäiväsen työssäkäyvän pystyä kans.
Opiskelijalla tuskin on asuntolainaa, autolainaa ja paria tenavaa elätettävänään... Siis sen autourheilun lisäksi...

Avatar
Keitele
B-junnu
B-junnu
Viestit: 44
Liittynyt: 29.04.2004 00:00

Re: AKK

Viesti Kirjoittaja Keitele » 20.04.2011 11:16

Joillakin voi olla kuukausiansiot 1000 brutto, se ei ratkaise.
Kyseisellä on pääomatuloja riittävästi tai hakkaamattomia takametsiä joista voidaan irroittaa verovapaata rahaa harrastuksiin.
Oletko sitä mieltä että AKK:n toiminta on erinomaisen hyvää ja harrastajaystävällistä eikä siellä tehdä koskaan yhtään virhettä :lol:

Tuskinpa kukaan kirjoittaa aivan huvikseen negatiivistä AKK:sta,
esim. jos polttoaineen myyntihinnaksi laitetaan 75 senttiä litra niin moniko valittaa että hinta on liian kallis?
Nykyisellä jopa 1,65 hinnalla valitetaan.
Kun sinulla on raha-asiat kunnossa niin se on luultavasti hyvä asia.
Ps. sinulta henkka-ok näyttää puuttuvan profiilitiedot ja virallinen nimesi.

Avatar
leevieemeli
B-junnu
B-junnu
Viestit: 20
Liittynyt: 15.01.2007 00:00

Re: AKK

Viesti Kirjoittaja leevieemeli » 20.04.2011 12:37

Nyt henkka tavaahan uurestaan näit eri otsikkoja kyl nimimerkit vaihtelee mielipiteet on aikaslail samal aaltopituurel vain yks vastarannankiiski eli meijän kaikkien kaveri siis ei karavaanari VAAN TIETYSTI MATTI J joka aina muistaa olla AIK:n mies henkeen ja vereen varmaan viimiseen asti
KYLLÄ KANSA TIETÄÄ SUOMI JA AUTOURHEILU NOUSUUN

Avatar
vturunen
Yleinen
Yleinen
Viestit: 191
Liittynyt: 23.08.2005 00:00

Re: AKK

Viesti Kirjoittaja vturunen » 20.04.2011 12:54

Elämme aikaa, jossa on alkanut uudistusten myllerrys,outoa jos joku ei ole vielä huomannut..tai myönnä sitä.
Mutta jos joku taho on päättänyt pitää pystyssä kulissejaan,eivät nekään pitkään anna suojaa ilman maksajia ,siis meitä persaukisia,jotka ilmaista työtä tehdään.
Nimittelyn lisäksi palkkana v.tt..lu!

Vastaa Viestiin