säädettävän taka-akselin teko

Ralli- ja sprint autojen alustaan ja koriin yms. liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Avatar
Mizka
KV
KV
Viestit: 376
Liittynyt: 14.09.2004 00:00
Paikkakunta: Tampere

säädettävän taka-akselin teko

Viesti Kirjoittaja Mizka » 05.04.2005 13:04

Kuinka käytännössä ootte toteuttanu etuvetoisen auton esim.(astra,kadett,micra :o ) ns. jäykän taka-akselin muuttamisen säädettäväksi? Eli ilmeisesti camber ja auraus/haritus-kulmien säädöt mahdollistava prokkis..

Ja miten on, kyseinen toimenpide ei liene sallittua r.n:ssä, kaverilla on n-astraan vaihdettu vain farmarimallin ns. vahvempi akseli (puheitten mukaan).

Onko ed. mainittua akselityyppiä järkevää/tarpeen vahvistaa ralli/sprint-käytöä ajatellen ja miten? Ois kiva jos viittisitte raottaa tietämystänne.

Googlettamalla ei "rakennusohjeita" löytynyt...

Avatar
Mizka
KV
KV
Viestit: 376
Liittynyt: 14.09.2004 00:00
Paikkakunta: Tampere

Re: säädettävän taka-akselin teko

Viesti Kirjoittaja Mizka » 07.04.2005 11:32

On se ihme ku viestillä on 1100 lukijaa, muttei ainuttakaan vastausta. Tää tais olla liian arka juttu.

Kattokaas Pummila Racingin Kadettin taka-akselia ja kommentoikaa joku joka tietää tai vittuilkaa ny edes vähäsen... :cry:

sps1
KV
KV
Viestit: 754
Liittynyt: 10.08.2004 00:00

Viesti Kirjoittaja sps1 » 07.04.2005 15:56

Olen joskus nähnyt vähän paremmissakin paikoissa rakennettuja etuveto autoja eikä niissä ole ollut mitään säätöjä taka-akselissa elikkä pikkuisen tyhmä kysymys miksi täytyy tehdä säädettävä taka-akseli? :?
http://www.youtube.com/user/rallyfin?ob=5" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar
Mizka
KV
KV
Viestit: 376
Liittynyt: 14.09.2004 00:00
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Mizka » 08.04.2005 09:45

Ahhas, lähinnä ihmettelin että miksi on ed. mainitun kadettin akselikin "vahvistettu" tukivarsilla joissa on pituussäätö ja uniballit päissä?

http://personal.inet.fi/koti/jpummila/p ... t24iso.jpg

Luulis että pelkän lisätuennan voi kiinnittää ihan ilman niveliäkin...halvemmalla. Komeehan se on 8)

Avatar
mposti
Viestit: 17
Liittynyt: 30.04.2004 00:00

Viesti Kirjoittaja mposti » 26.04.2005 11:47

Unipallot on varmaan siksi, että akseli on suunniteltu kiertymään keskiosastaan. Ts. toisen puolen pyörä voi joustaa enemmän kuin toisen. Jos hitsaisit nuo tuet paikoilleen, toimisi vahvistus samalla kallistuksenvakaajana, mikä ei ilmeisestikään ole tarkoitus. Tuon tyyppisten akselien ongelmahan on pyörän taittuminen pyörän kylkikosketuksessa. Pituussäätö luultavasti taas on asennusta varten. En usko, että tuota esijännittämällä voi auraukseen merkittävästi vaikuttaa. Opelista ei omia kokemuksia ole, mutta Golffin akseli on toiminnaltaan saman tyyppinen.

Joskus olen tuota säädön rakentamista miettinyt ja yksi keino voisi olla navan ja akselin välisten kiilalevyjen tekeminen. Golffissa napa on neljällä pultilla akselissa kiinni. Opelin kiinnityksen samanlaisuudesta en tiedä. Mikään kovin kätevä säätöhän tuo ei ole mutta, jos kulmien kanssa ongelmaa on, niin voisi kokeilla.

Avatar
KHN
Viestit: 17
Liittynyt: 30.04.2004 00:00

Viesti Kirjoittaja KHN » 26.04.2005 18:48

mposti kirjoitti:Joskus olen tuota säädön rakentamista miettinyt ja yksi keino voisi olla navan ja akselin välisten kiilalevyjen tekeminen. Golffissa napa on neljällä pultilla akselissa kiinni. Opelin kiinnityksen samanlaisuudesta en tiedä. Mikään kovin kätevä säätöhän tuo ei ole mutta, jos kulmien kanssa ongelmaa on, niin voisi kokeilla.
Näitä siviiliautoihin tarkoitettuja muovisia kiilalevyjä on saatavana valmiina. Systeemissä on kaksi toistensa suhteen pyörivää levyä, joissa on pois leikattavia sektoreita. Ensin mitataan alkuperäiset camber & auraus ja sitten ohjeen mukaan pyöritellen levyt oikeaan asentoon ja leikellen tarvittava määrä sektoreita pois saadaan halutut arvot. Niitä tuo maahan ainakin McRolls. Kestäisivätköhän kilpurissa?

Avatar
Saku_Tiainen
B-junnu
B-junnu
Viestit: 30
Liittynyt: 30.04.2004 00:00

Viesti Kirjoittaja Saku_Tiainen » 28.04.2005 21:44

Mulla on omassa sprintti corsassa haettu ihan testailujen ja sitä kautta saadun ajotuntuman mukaan eri paksuisilla "prikoilla" noi säädöt. Eli halutunpaksuinen prikka navan alimpien kiinnityspulttien ja taka-akselin väliin. Sillä saa säädettyä sekä pystykallistuksen että aurauksen. Prikkoja saa paksuudeltaan pulttiliikkeistä aina kymmenyksen välein, jolloin säädön saa kohtuullisesti kohdilleen.

Säädöillä on yllättävän paljon vaikutusta auton ajettavuuten joten ei muuta kuin säätämään ja testaamaan.

Vastaa Viestiin