Muu autojen tekniikkaan liittyvä keskustelu, sähköt, lisälaitteet, turvallisuus yms.
-
TienTukko
- Yleinen

- Viestit: 276
- Liittynyt: 29.04.2004 00:00
-
Viesti:
Viesti
Kirjoittaja TienTukko » 19.01.2015 13:56
Holá. Yritin äsken mennä tarkistuttamaan auton mukana tullutta Sabelt:n 2 kg:n sammutinta mutta eipä onnistunut. Sanoivat notta määräysten mukaan he ei voi tarkastaa ko. pulloa koska siinä ei ole Suomen tai Ruotsin kielisiä tekstejä

, oli vain Italian kieliset tarrat . Lisäksi sanoivat että ko. pulloja ei saa Suomessa edes myydä saman syyn takia. Onko joku muu törmännyt vastaavaan? Miksi tälläisiä pulloja on sitten ylipäätänsä myynnissä jossakin "alan liikkeessä? Ja ei, pullo ei ole tullut auton mukana ulkomailta.
No ei tuo nyt iso vahinko ollut koska uusi vastaava pullo maksoi 15€ enemmän kuin tarkastusmaksu

. Ihmettelen vaan ma...
TienTukko Racing, perinteinen autourheiluseura jo vuodesta 2008!
-
jp74
- B-junnu

- Viestit: 42
- Liittynyt: 27.10.2011 22:20
Viesti
Kirjoittaja jp74 » 19.01.2015 14:16
Sama homma tullut eteen työn puolesta. Volvo-kuorma-auton alkuperäistä sammutinta eivät alkaneet tarkastamaan juuri samaisesta syystä.
-
jake74
- Yleinen

- Viestit: 174
- Liittynyt: 04.03.2007 00:00
- Paikkakunta: ii/haukipudas
Viesti
Kirjoittaja jake74 » 19.01.2015 15:20
sama juttu halpakauppojen myymissä pulloissa. ei saa tarkatusleimaa. tarkastaja sano että pidä tallisammuttimena nii kauan ku mittari pysyy vihreella alueella ja jauheet liikkuu sisällä.
en tohtinut jättää tallisammuttimeksikaan.
-
Mopoilija
- WRC

- Viestit: 3125
- Liittynyt: 25.07.2004 00:00
-
Viesti:
Viesti
Kirjoittaja Mopoilija » 19.01.2015 16:54
jake74 kirjoitti:sama juttu halpakauppojen myymissä pulloissa. ei saa tarkatusleimaa. tarkastaja sano että pidä tallisammuttimena nii kauan ku mittari pysyy vihreella alueella ja jauheet liikkuu sisällä.
en tohtinut jättää tallisammuttimeksikaan.
Kyllä saa, tai ainakin minä olen viimeiset 5 vuotta saanut

. Se että joillain tarkastajilla on melkoiset ennakkoasenteet noita halppispulloja kohtaan on kyllä totta, haluisivat myydä mielummin niitä tuplaten kalliimpia Glorioita tilalle...
-
vturunen
- Yleinen

- Viestit: 191
- Liittynyt: 23.08.2005 00:00
Viesti
Kirjoittaja vturunen » 19.01.2015 19:25
Lisäksi, kun ostaa uuden sammuttimen kaupasta, kannattaa katsoa valmistuspäivämäärä. Löytyy stanssattuna pullon alareunaan yleensä. Tapauksia, joissa valmistuspäivästä jo yli kaksi vuotta, myydään uutena , eli pitää ensi alkuun tarkastuttaa ja käyttöikä jo lyhentynyt muutenkin. Kymmenen vuotta valm. pvmäärästä. 2kg ja 6kg sammuttimia ei kannata yleensä koeponnistukseen laittaa, joka antaisi aikaa seuraavat 10 vuotta, vai oliko viisi, en ihan varma siitä ole.
-
leppis
- WRC

- Viestit: 1839
- Liittynyt: 31.03.2004 00:00
Viesti
Kirjoittaja leppis » 19.01.2015 23:23
10 vuotta vanhempaa sammutinta ei ainakaan meilläpäin palokunnassa enää hyväksytä, eikä saa lisäaikaa. Painepullon ikä on se. Oli sen sisällä mitä tahansa. Kyllä se tarkastetaan, mutta leimaa ei tule.
-
Whiz
- KV

- Viestit: 315
- Liittynyt: 19.10.2004 00:00
Viesti
Kirjoittaja Whiz » 21.01.2015 22:05
Toinen ja pääsyy noihin pelkästään ulkomaan kielisellä etiketillä olevien sammuttimien tarkastamattomuuteen on ,että ne eivät ole tulleet TUKESin läpi. Eli sitä sammutin tyyppiä ei ole testattu/hyväksytty Turvatekniikan Keskuksen toimesta. Tämä tarkoittaa automaattisesti sitä että niitä ei Suomessa saa myöskään myydä.
Se on ikävä kyllä totta että jotkut sammutinhuollot eivät ole halukkaita tarkastamaan marketista ostettua tavaraa. Sehän on tietysti heidän oma valintansa. Minä sanon sitä asiakaan aliarvioimiseksi. Aivan sama tilanne tulee jos joku sanoisi että tarkastaa vain tietyn merkkistä sammutinta...siinä on hyvä kyseenalaistaa sammutinhuoltajan ammattitaito.
Täytyy muistaa että nuo marketissa olevat sammuttimet ovat kaikki järjestään Kiinassa valmistettuja. Tosin nykyään niidenkin laatu on parantunut. Se kannattaa ehdottomasti, kuten jo aiemmin mainittiin, katsoa koska se on valmistettu. Pahimmillaan olen törmännyt kolmekin vuotta "kaupan hyllyssä" olleeseen sammuttimeen.
Kymmenen vuotta on tosiaan sammuttimen huoltoväli, ja tarkastus välihän on liikkuvalla kalustolla vuosi. Tuon kymmenvuoden kohdalla tulee mukaan paineastia laki, joka määrää siis säiliön koeponnistuksen. Joka on lähes samanhintainen kun uusi sammutin.
-
JTH Racing Team
- A-Junnu

- Viestit: 72
- Liittynyt: 15.09.2011 09:13
Viesti
Kirjoittaja JTH Racing Team » 23.01.2015 06:00
Sitten on vielä sammutusluokat. Halvan ja vähän paremman sammuttimen erona saattaa olla juuri sammutusluokat. Kaikkein pienimmän sammutusluokan sammutin ei ole kovin riittävä.
Sammutin ei tosiaan ole niin kovin suuri investointi, joten mieluummin ite hommaan hyvän, kuin halvan ja ei niin hyvän. Itelläni on siviiliautossa halpis sammutin, ja siitä meinaa sokka pudota ihan itsestään :/
Sitten vielä, jos moottori käryää niin oikeaoppinen tekniikkahan on pujottaa letku konehuoneeseen ja siitä vähän suihkauttaa (jos oikea tulipalo). Eikä niin, että eka pelti auki, metrin liekit jne.
Yks sammutin on kartturilla. Mihin kohtaan ootte toisen sijoittaneet?
-
jake74
- Yleinen

- Viestit: 174
- Liittynyt: 04.03.2007 00:00
- Paikkakunta: ii/haukipudas
Viesti
Kirjoittaja jake74 » 23.01.2015 12:39
JTH Racing Team kirjoitti:
Sitten vielä, jos moottori käryää niin oikeaoppinen tekniikkahan on pujottaa letku konehuoneeseen ja siitä vähän suihkauttaa (jos oikea tulipalo). Eikä niin, että eka pelti auki, metrin liekit jne.
Yks sammutin on kartturilla. Mihin kohtaan ootte toisen sijoittaneet?
miten tämä käy ku puuttuu aika monesta laatumerkki sammuttimista letku?
kuskin penkin edessä mulla on toinen sammutin.
-
Mopoilija
- WRC

- Viestit: 3125
- Liittynyt: 25.07.2004 00:00
-
Viesti:
Viesti
Kirjoittaja Mopoilija » 23.01.2015 18:21
JTH Racing Team kirjoitti:Yks sammutin on kartturilla. Mihin kohtaan ootte toisen sijoittaneet?
Takakontissa siten, että saa ikkunan rikkomalla otettua sammuttimen.
-
MJT
- WRC

- Viestit: 1046
- Liittynyt: 21.05.2004 00:00
Viesti
Kirjoittaja MJT » 23.01.2015 19:01
Sammuttimien sammutusluokat jotka sammuttimiin merkitty on yleensä tavalliselle kansalle vaikeaselkoista. Ne on kuitenkin standardoituja. Suomessa SFS-EN2 1993.
Pullon kyljessä voi olla parhaassa tapauksessa merkintö esim 27A144BCD tai 43A183BCD joka tarkoittaa seuraavaa:
A-sammutusluokka on tarkoitettu ,mm. Puulle, paperille. hiilelle ym. hehkuen palaville aineille.
B-sammutinluokka on tarkoitettu Nestepaloille, kuten bensiini, petrooli, nafta ym.
C-paloluokka on kaasupaloihin tarkoitettu luokitus, kuten nestekaasu, asetyleeni ym. palot
D-paloluokka on soveltuva metallipaloihin, kuten magnesium, alumiini tms.
vrt. VW:n moottorilohko on magnesiumia.
A-luokan testipalossa käytetään harvaanladottua palikkapinoa joka on mitoiltaan 50 sm leveä ja 56 sm korkea, pituuden vaihdellessa. Esim 27 A sammutin sammuttaa testiolsuhteissa testi-palikkapinon jonka pituus on 2, 7 metriä. Vastaavasti 43A sammuttaa 4,3 metrisen pinon.
144B merkinnällä oleva sammutin sammuttaa testiolosuhteissa nestepalon jossa on palavaa nestettä 144 litraa ja palavan alueen pinta-ala on 4,52m2. vastaavasti 183 B-luokan sammutin sammuttaa 183 litran nestepalon jonka pita-ala on 5,75 m2.
C-,ja D luokille ei ole testimenetelmiä. Valmistaja vaan ilmoittaa sammuttimen sopivan myös kaasu-, ja metallipaloihin.
Eli, mitä isommat numerot on sammuttimen etiketissä ja mitä enemmän aakkosia sen tehokkaampi sen pitäisi olla. Luonnollisesti sammuttimissa on lisäksi myös sammutinaineen paino joka on ratkaiseva tekijä. Monet palomiehet ovat sitä mieltä, että 2 kg sammuttimella ei sammuta kuin tupakan.
Sääntökirjassa oli aikoinaan vaatimukset paloluokille ABC
/ ABE. Nykyisin näitä ei ole, en ainakaan löytänyt 2015 painetusta sääntökirjasta. Sieltä puuttuu paljon muutakin. En löytänyt edes toimiston henkilöitä enkä muitakaan yhteystietoja
-
Sami93
- A-Junnu

- Viestit: 59
- Liittynyt: 05.06.2011 18:34
- Paikkakunta: Urjala
Viesti
Kirjoittaja Sami93 » 23.01.2015 21:31
JTH Racing Team kirjoitti:
Yks sammutin on kartturilla. Mihin kohtaan ootte toisen sijoittaneet?
Kuskin penkin edessä
-
Whiz
- KV

- Viestit: 315
- Liittynyt: 19.10.2004 00:00
Viesti
Kirjoittaja Whiz » 25.01.2015 10:55
Nuo MJT:n luettelemat teholuokat ovat siis 6 kg sammuttimen, eli sen joka on teillä siinä tallin seinässä, joka sitten muistetaan ottaa mukaan huoltoautoon.
Ja tuo 27A 144B on siis minimi vaatimus. Alle tuon olevia ei saa myydä, eikä niitä ole myynnissä.
13A 89B C tehokkuus luokalla varustettu on muistaakseni se 2 kg:n minimi. Vaikka sammuttimien kanssa olen joka päivä tekemisissä, en silti tarkasti muista onko 2 kg:sta tehokkaampaa versiota edes olemassa.
Ja hei! Ostakaa mielummin se letkullinen versio, se on tosipaikan tullen parempi/helpompi käyttää kun letkuton versio. Se hinnanero (20-30 euroa) on kuitenkin tässä kohtaa olemattoman pieni.
-
MJT
- WRC

- Viestit: 1046
- Liittynyt: 21.05.2004 00:00
Viesti
Kirjoittaja MJT » 26.01.2015 20:32
2 kg sammuttimen 13A 89BC lienee tehokkain. Myynnissä kuitenkin myös 13A70BC sammuttimia 2 kg painoluokassa. mm. Motonet.
Pienemmän BC luokan (70) sammuttimia on myynnissä ainakin Kidde:llä sekä Tempuksella. Myös muilla valmistajilla niitä lienee, eli kannattaa katsoa hankkiessa lukemat.
-
MJT
- WRC

- Viestit: 1046
- Liittynyt: 21.05.2004 00:00
Viesti
Kirjoittaja MJT » 26.01.2015 20:44
2 kg tehokkain on 13A 89BC. Myös 13A 70BC on myynnissä. Valmistajina ainakin Tempus ja Kidde ja varmasti joku kiinalainenkin.