VP-Service ralli

Kuumimmat huhut, viimeisimmät juorut ralliin, sprinttiin, rallicrossiin, jokamiesluokkaan ja kaikkeen muuhun autourheiluun liittyen...
Avatar
Tinke
WRC
WRC
Viestit: 1304
Liittynyt: 10.05.2004 00:00
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Tinke » 27.08.2004 14:48

Anonymous kirjoitti:A. En aja itse
B. ja vaikka ajaisin ja tutustuisinkin pätkiin niin en siltikään pysyis tiellä :lol:

siis tuo minulta... mikähän siinä on, kun ei "tosinörttikään" osaa kirjautua sisään tänne :D
---------------------------
motorsporttraveller.net
---------------------------

Avatar
Santtu
A-Junnu
A-Junnu
Viestit: 127
Liittynyt: 17.05.2004 00:00
Paikkakunta: Turenki city

Viesti Kirjoittaja Santtu » 27.08.2004 14:50

Lahjattomat treenaa 8)

AdsBot [Google]
A-Junnu
A-Junnu
Viestit: 130
Liittynyt: 21.01.2011 08:48

Viesti Kirjoittaja AdsBot [Google] » 27.08.2004 15:54

SÄÄNNÖT:
10. ENNAKKOTUTUSTUMISKIELTO ja NUOTTIEN KÄYTTÖ
10.1. Ennakkotutustumiskielto
Kilpailun säännöissä tulee mainita kunnittain ne alueet, joihin ennakkotutustuminen on Kilpailu sääntöjen julkaisemisen jälkeen kielletty kilpailijoilta, ilmoittajan edustajilta ja kilpailijan huollon edustajilta. Kilpailun säännöissä on mainittava julkaisupäivä tai päivä, josta alkaen ennakkotutustuminen tiestöön on kielletty.

Ennakkotutustumiskielto voi alkaa aikaisintaan 3 kk ennen kilpailua. Kilpailussa ei saa käyttää muita, kuin ennakkotutustumiskieltoalueen teitä.

Mikäli kilpailijalisenssin omaava henkilö tavataan kilpailun reitillä Kilpailun säännöissä ilmoitetun julkaisemispäivän ja kilpailun välisenä aikana asiasta ilmoitetaan AKK:lle, vaikka ko.kilpailija ei kyseiseen kilpailuun olisi ilmoittautunutkaan.

HMMM..........MIKSI tämä sääntökohta "vaikka ko.kilpailija ei kyseiseen kilpailuun olisi ilmoittautunutkaan" ???????? Järjetöntä! Eikö aktiivikilpailija saa muuta tehdä kuin osallistua kisoihin ja maata autotallin lattialla?? :roll:

Todetusta ennakkotutustumissäännön rikkomisesta määrää AKK kilpailijalisenssin haltijalle seuraamuksen. Seuraamus koskee ohjaajia, ilmoittajia sekä huollon edustajia.

Avatar
Tinke
WRC
WRC
Viestit: 1304
Liittynyt: 10.05.2004 00:00
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Tinke » 27.08.2004 16:11

Santtu kirjoitti:Lahjattomat treenaa 8)
Näinhän se on :D
---------------------------
motorsporttraveller.net
---------------------------

Co-Driver
KV
KV
Viestit: 398
Liittynyt: 09.05.2004 00:00
Paikkakunta: Lepsämä City
Viesti:

vp-service

Viesti Kirjoittaja Co-Driver » 27.08.2004 19:28

toi tutustumissääntö on kyl todella huonö mainitulta kohdalta. tilanteessa jossa ajatellaan vaikka työ matkaa. pätkä ajetaan ihan kotisi kulmilla. ajettavapätkä lyhyntäisi työmatkaasi 10km per suunta. mitä teet? ajatko riskillä pätkää oitkin vaikka tunnet sen jo kuin taskusi vai kierrätkö lenkin "isoja" teitä pitkin. tämä kohta säännöissä vaatise ehkä hiukan uudelleen harkintaa mielestäni

AdsBot [Google]
A-Junnu
A-Junnu
Viestit: 130
Liittynyt: 21.01.2011 08:48

Viesti Kirjoittaja AdsBot [Google] » 27.08.2004 20:12

Hyvin mahdollista! Taidan tietää yhden, mutta se jääkööt salaisuudeksi. Veljeni kaveri. :D

AdsBot [Google]
A-Junnu
A-Junnu
Viestit: 130
Liittynyt: 21.01.2011 08:48

Viesti Kirjoittaja AdsBot [Google] » 27.08.2004 21:01

Oikeata tietoa asiasta. Nähty on reitillä vaikka ketä. Riittävää näyttöä ei ole kenestäkään joten se siitä.....

Avatar
Masapee
Ralli.net Admin
Ralli.net Admin
Viestit: 1757
Liittynyt: 01.01.2003 00:00
Paikkakunta: Tampere

Virallista tietoa kilpailun järjestäjältä!

Viesti Kirjoittaja Masapee » 31.08.2004 07:20

VP-Service ralli ajettiin lauantaina. Kilpailijat jotka eivät startanneet kisaan oli syynä joko teknisiä vikoja tai loukkaantumisia eikä salaharjoittelusta kiinnijäämisiä. Salaharjoittelusta keskusteltiin tuomariston kokouksessa mutta mitään todisteita tai näyttöjä ketään kohtaan ei ole joten asian spekuloinnin tämän kisan osalta voi varmaankin lopettaa tähän.

VP-Service rallin tiedottaja Tuula Mettälä.
Matti Partanen
- Ralli.net admin -

Avatar
Turisti
KV
KV
Viestit: 348
Liittynyt: 04.05.2004 00:00
Paikkakunta: Finland

Viesti Kirjoittaja Turisti » 31.08.2004 09:54

Taas sai lapset uuden leikkikentän.. Kas kummaa kun kukaan keskusteluun osallistuva ei kirjoita omalla nimellä/nimimerkillä..
Ja eiköhän se suurin osa siitä ralliin liittyvästä ennakkoliikenteestä reitillä ole ns. ammattikatsojia.. Vai meinaatteko että katsojiltakin pitäisi evätä oikeus tutustua reittiin etukäteen?

Avatar
JPeltsi
KV
KV
Viestit: 480
Liittynyt: 18.05.2004 00:00
Paikkakunta: Askola
Viesti:

Viesti Kirjoittaja JPeltsi » 31.08.2004 14:33

onhan sitä kuullut vaikka minkälaisia huhuja ja nähnytkin aika lujavauhtista ajoa eräällä pätkällä ennen ek:ta. tuosta tulee sillointällöin ajeltua niin ei siellä loppujenlopuksi kovin paljoa enempää ollut liikennettä edeltävinä päivinä. tietysti olihan siellä joitain jotka ajoivat selvästi ek:ta läpi, mutta eiköhän nekin olleet juuri noita "ammattikatsojia"

AdsBot [Google]
A-Junnu
A-Junnu
Viestit: 130
Liittynyt: 21.01.2011 08:48

Viesti Kirjoittaja AdsBot [Google] » 31.08.2004 15:46

Vieras kirjoitti:Huhut on huhuja. Jos tämä tarina on tosi niin se selviää aikanaan ja sitä rataa...Ellei sitten paineta villaisella :D


valitettavasti tää ei oo mikään huhu :cry: on tosi mielenkiintoista nähdä riittääkö akk:lla kantti rangaista näitä mainetta ja kunniaa niittäneitä kuskeja samoin kuin vastaavassa tilanteessa olevaa aloittelijaa

Vieras

Viesti Kirjoittaja Vieras » 01.09.2004 09:01

Anonymous kirjoitti:
Vieras kirjoitti:Huhut on huhuja. Jos tämä tarina on tosi niin se selviää aikanaan ja sitä rataa...Ellei sitten paineta villaisella :D


valitettavasti tää ei oo mikään huhu :cry: on tosi mielenkiintoista nähdä riittääkö akk:lla kantti rangaista näitä mainetta ja kunniaa niittäneitä kuskeja samoin kuin vastaavassa tilanteessa olevaa aloittelijaa
Salaharjoittelusta keskusteltiin tuomariston kokouksessa mutta mitään todisteita tai näyttöjä ketään kohtaan ei ole joten asian spekuloinnin tämän kisan osalta voi varmaankin lopettaa tähän.

VP-Service rallin tiedottaja Tuula Mettälä.
Mikä sulle jäi epäselväksi vieras?

Avatar
riitta
KV
KV
Viestit: 456
Liittynyt: 21.01.2004 00:00
Paikkakunta: Vesilahti
Viesti:

Re: vp-service

Viesti Kirjoittaja riitta » 01.09.2004 09:31

Co-Driver kirjoitti:toi tutustumissääntö on kyl todella huonö mainitulta kohdalta. tilanteessa jossa ajatellaan vaikka työ matkaa. pätkä ajetaan ihan kotisi kulmilla. ajettavapätkä lyhyntäisi työmatkaasi 10km per suunta. mitä teet? ajatko riskillä pätkää oitkin vaikka tunnet sen jo kuin taskusi vai kierrätkö lenkin "isoja" teitä pitkin. tämä kohta säännöissä vaatise ehkä hiukan uudelleen harkintaa mielestäni
Tämä asia on helppo ratkaista. Ei tarvitse kiertää kun ilmoittaa asian järjestäjille, tai pystyy todistamaan, että joka päivä käyttää kyseisiä teitä. Niin no, se mihin ilmoitetaan ja kummoisen vastauksen saa, kun asian ilmoittaa, onkin sitten kirjava käytäntö (toiset laittaa tiedon ylös ja käsittelee asian; toiset kysyy että mitäs p*** me sillä tiedolla tehdään)...mutta jos kotiosoitteesi on esim. kyseisen pätkän varrella, ei kukaan voi estää sinua ajamasta kotiisi.

Lukittu