Takapyörän laahaimet???

Ralli- ja sprint autojen alustaan ja koriin yms. liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Avatar
TJV-Racing Team
B-junnu
B-junnu
Viestit: 45
Liittynyt: 24.09.2004 00:00

Takapyörän laahaimet???

Viesti Kirjoittaja TJV-Racing Team » 27.01.2005 09:42

Millaisia toteutuksia olette tehneet etuvetoisten takapyöriin?? :?:
Onko jonkin näköinen latta lähellä vannetta vai latta mihin laitetaan roiskeläppä kumia laahaamaan vannetta??
Itselläni kyseesä astra.
KIITOS JA KUMARRUS!!

Avatar
AKS
B-junnu
B-junnu
Viestit: 22
Liittynyt: 09.09.2004 00:00

Viesti Kirjoittaja AKS » 27.01.2005 11:56

Meillä ainakin 6mm harjateräksestä muotoon väännetyt laahaimet kiinni taka-akselissa ja hyvin ovat toimineet. Hyviä puolia mm. saa väänneltyä mallia jos erilaisia vanteita, ei kallis, joustaa tarvittaessa ja tekee tehtävänsä.
Tyylejä on kai monia... Autona meillä corsa.

JES
B-junnu
B-junnu
Viestit: 34
Liittynyt: 01.05.2004 00:00

Viesti Kirjoittaja JES » 27.01.2005 13:05

Ite hitsasin Astran taka-akseliin (vähän viistosti vanteeseen nähden) pienet lattaraudat, johon pulttasin kuraläpän palaset jäykästä kuraläppätavarasta. Läppä joustaa tarvittaessa vähän, mutta pitää hyvin vanteen sisäreunan puhtaana. Toimivat, helppo toteuttaa ja muuttaa tarvittaessa..

Avatar
ariwalk
KV
KV
Viestit: 587
Liittynyt: 17.05.2004 00:00

Viesti Kirjoittaja ariwalk » 27.01.2005 14:13

JES kirjoitti:Ite hitsasin Astran taka-akseliin (vähän viistosti vanteeseen nähden) pienet lattaraudat, johon pulttasin kuraläpän palaset jäykästä kuraläppätavarasta. Läppä joustaa tarvittaessa vähän, mutta pitää hyvin vanteen sisäreunan puhtaana. Toimivat, helppo toteuttaa ja muuttaa tarvittaessa..
Jep. samanlainen systeemi meilläkin on, tosin se kannattaa kattoa ettei se osu vanteesee, kun sitten vanteesta lähtee maalit.

Vastaa Viestiin