Vaikkapa siks että auto on tuotu ulkomailta eikä sitä ole tullattu (eikä tullata) Suomeen.veetee kirjoitti:niinpä... miksi vaivautua ajelemaan tarrojen perässä?
Ralliauton vakuutus
- henkka_ok
- WRC
- Viestit: 1187
- Liittynyt: 12.01.2005 00:00
Re: Ralliauton vakuutus
Ei taitu!
-
- WRC
- Viestit: 1181
- Liittynyt: 26.12.2009 00:00
Re: Ralliauton vakuutus
Auton käytöstä (ulkomailtatuodun) on aina tehtävä ilmoitus tulliin (Tullata) Yli 50% punakilpiautoista on katsastusmiesten laiskuuden ja tietämättömyyden takia punakilpisiä. Tollasen GT Corollan vero on 150,- eli ei siihen ulkomaantuonti kaadu. Ja suurimmasta osasta on se vero maksettu, mutta kilvet palautettu juuri tuon kats, hommien takia. Huomioitavaa on että punakilpisen vakuutus ei ole voimassa kuin silloin kun siinä on ne kilvet !henkka_ok kirjoitti:Vaikkapa siks että auto on tuotu ulkomailta eikä sitä ole tullattu (eikä tullata) Suomeen.veetee kirjoitti:niinpä... miksi vaivautua ajelemaan tarrojen perässä?
-
- Yleinen
- Viestit: 214
- Liittynyt: 18.08.2008 00:00
- Paikkakunta: Pyhtää, Kymenlaakso
Re: Ralliauton vakuutus
Katsuriko sen päättää että rekisteröidäänkö auto Suomeen tai säilytetäänkö kilvissä?Frog kirjoitti:katsastusmiesten laiskuuden ja tietämättömyyden takia
