Kesän ensimmäistä SM -rallin osakilpailua järjestellään jo kovalla vauhdilla. Säännöt on julkaistu ja löytyy ohesta sekä tietysti myös Kitistä. Kannattaa mennä heti ilmoittautumaan sillä mukaan otetaan enintään 170 kilpailijaa.
Kiinan rallimestaruussarja käynnistyy tulevana perjantaina seremoniallisen startin merkeissä. Shanghain ympäristössä ajettavan kilpailun varsinaiset kilpailupäivät ovat lauantai ja sunnuntai. Ainoana suomalaiskuljettajana mukana on Tuupovaaran Moottorikerhoa edustava 28-vuotias Jarkko Miettinen. Honghe tiimissä ajava Miettinen starttaa kilpailuun tallikaverinsa Xu Langin viime kaudella käyttämällä Mitsubishi Lancer Evo VIII:lla.
Kevät on aikaa, jolloin Suomen luonto alkaa näyttää parhaimpia puoliaan ja ihmisillä on virtaa touhuta melkeinpä mitä vain. Se on myös aikaa, jolloin kansallisten autourheilijoiden moottorit ovat rospuutosta johtuen muutaman kuukauden lepotilassa. Myös kalustovaihdoksia tehdään keväällä ahkerasti. Espoolainen moottoriurheilija Erkki Koskelo on yksi niistä henkilöistä, jotka ovat päivittämässä kilpailukalustoaan varmistaakseen kilpailukykynsä tulevissa autourheilutapahtumissa.
Suomen rallisarjojen talvikausi päättyi Oulussa ajetussa Pohjola Rallissa, joka oli samalla F-Cupin kauden kolmas osakilpailu. Köpö Racing Team suuntasi pohjoisen valloitukseen peräti neljän autokunnan voimin.