- Päätimme Mikon kanssa lähteä kisaan sillä taktiikalla, että ajamme rallia vielä sunnuntainakin. Pidetään auto ja renkaat ehjinä ja annetaan muiden rikkoa kalustoaan, Jani kertaa suunnitelmia ennen rallin alkua.
Janin taktiikka toimikin hyvin, Subaru sekä renkaat pysyivät ehjinä, ja jo lauantai-iltapäivänä alkoi nimi näkyä korkeammalla tulosliuskoilla. Lauantai-iltaan mennessä sijoitus oli noussut N-ryhmän kymmenenneksi. Sunnuntaina oli vielä edessä kolme vaativaa erikoiskoetta, mm. SM-ralleistakin tuttu aina yhtä kinkkinen 23 km:n Lankamaa, jossa aina sattuu ja tapahtuu. Ja niin tapahtui tänä vuonnakin.
- Lankamaan maalissa oli oikein jono autokuntia vaihtamassa rikkoutuneita renkaita. Ennen viimeistä Ruuhimäen ek:ta saimme huollolta tietää nousseemme N-ryhmän seitsemänneksi, Jani muistelee.
Kangasalan kilpailuun on ryhmillä mahdollisuus ostaa pääsyliput ennakkoon. Lue lisää..
Groups have a possibility to buy tickets to the competition (18-19.8.2007) advance. Read more...
Ralliautoilun kilpailukauden kahdeksas MM-ralli tarjosi sen pääluokassa hienon suomalaisen jännitysnäytelmän sekä eräänlaisen "välienselvittelyn" Marcus Grönholmin ja Mikko Hirvosen välillä. Kilpailun edistyessä kuppi alkoi kääntyä Grönholmin puoleen ja näin inkoolainen kuittasi seitsemännen Suomen MM-rallin voittonsa.
Tallitoverit tekivät täydellisen suorituksen
Ralliautoilun kilpailukauden ehdoton kansainvälinen kohokohta, Suomen MM-ralli ajettiin elokuun ensimmäisenä viikonloppuna. Jälleen kerran rallin maaginen taika piti ja voitto jäi Suomeen Grönholmin ottaessa ralliuransa seitsemännen "Jyskälän" voiton. Panosta täydensi keskisuomalaisen Mikko Hirvosen loistava kakkossija ja näin hän fantastisesti tuki Grönholmia ottaen Sebastien Loebilta kaksi arvokasta mestaruuspistettä pois.