Kevättauko oli vihdoinkin tiimimme osalta ohi. Autoon oli tehty runsaasti muutoksia ja huoltotoimenpiteitä, koria oli kevennetty, poltto-aine järjestelmää muutettu, asfaltti alusta asennettu, uusi moottori vaihdettu sekä voimansiirto huollettu. Tässä vain osa tehdyistä muutoksista, kaikilla näillä oli tarkoituksena tietenkin parantaa auton kilpailukykyä.
Rallisprintin nelinkertainen Suomen mestari Tomi Hallia jäi
Future-asfalttisarjan kilpailussa Raahessa kakkoseksi. Kisan voitti
kotipuolessaan ajanut Antti Niemi, joka voitti vastaavan kisan myös vuosi
sitten.
Vaikka Suzuki starttaa perjantaina ensimmäistä kertaa Sardinian MM-ralliin WRC-autolla, on Suzuki autonvalmistajana kerännyt eniten kokemusta juuri Italiasta. Suzuki on ollut mukana Sardiniassa vuodesta 2004, jolloin kilpailu tuli MM-kalenteriin. Neljänä edeltävänä kertana Suzuki on kerännyt kaksi luokkavoittoa sekä kaksi muuta sijoitusta kolmen parhaan joukossa.
Viron mestaruussarjan toinen osakilpailu, kaksipäiväinen Tallinna ralli, ajettiin nimensä mukaisesti Viron pääkaupungin ympäristössä. Pääosin sorapinnalla ajettu ralli sisälsi noin 100 EK kilometriä. Kyseessä oli todellinen kansainvälinen ralli sillä osallistujia oli Virosta, Suomesta, Latviasta, Liettuasta, Venäjältä ja Espanjasta.