F-Cupin kauden viides ja toiseksi viimeinen osakilpailu ajettiin edellisiltä vuosilta tutuissa Porin maisemissa. Pori on tullut tunnetuksi edellisistä vuosista todella haastavista ja hienoista teistään. Tämäkään vuosi ei tehnyt poikkeusta vaan kisassa ajetut viisi erikoiskoetta tarjosivat oivan ympäristö taistelulle sarjan pisteistä.
Rallin SM2 -luokan 2. paikkaa hallussaan pitävä Citroén-pilotti Anssi Tawast starttaa levollisin mielin kauden kuudenteen osakilpailuun Keravalla. Sarjatilanteessa Joonas Lindroos pitää hallussaan ansaitusti vahvaa johtopaikkaa 21 pisteen erolla. Meidän tilanteemme hopeasijalla on myös vahvalla pohjalla ja sitä on tarkoitus lähteä varmistamaan. Taaksepäin eroa Kalle Pinomäkeen on kertynyt 35 pistettä, joka tarkoittaa sitä, että 5 pistettä Keravalta riittävät hopean varmistamiseen -sanoo Anssi.
Kiireisen promootiokesän jälkeen jyväskyläläinen Ari Könönen jatkaa kilpailukauttaan uudella Mitsubishi Lancer Evolution IX ralliautolla. Vuodesta 2000 lähtien Könösen kilpailukalustona ollut kutosevo jäi kesäkuussa eläkkeelle ja siitä lähtien hankintalistalla on ollut uusi kilpuri. Koko kesän rallipastorin ajatuskuplissa oli myös WRC-auto, mutta koska sopivaa ei löytynyt, päätyi Könönen tutun automerkin, mutta huomattavasti tehokkaamman ja nykyaikaisemman kehitysversion ratin taakse.
Kartingin suomenmestaruudet ratkaistiin menneenä viikonloppuna Lahdessa ajetussa kauden päätösosakilpailussa.