Fans of the FIA World Rally Championship (WRC) living in the United Kingdom will have the chance to watch more coverage of their sport than ever before thanks to a new television deal announced today (Wednesday 12 January).
Autourheilukausi 2011 on jo käynnissä ja pian alkaa myös Rallisprintin SM-sarja. Uusi kausi tuo mukanaan joitakin muutoksia lajiin. Tekniikkasäännöt ovat luokkajaon myötä selkiintyneet, ei ole enää sitä todella pitkää listaa eri tekniikkasääntöjä joka luokassa. Samalla luokkien määrä on vähentynyt. SM-sarjassa on kuitenkin edelleen kuusi luokkaa, mutta mukana on uusi luokka, joka on tarkoitettu nelivetoisille ralliautoille. Niiden osalta noudatetaan rallin SM1-luokan tekniikkasääntöjä; mukana ovat N-ryhmän nelivedot, Super 2000 Rally ja FIA R4 luokan menopelit.
Reilun kahden viikon kuluttua ralliautoilun kilpailukausi pyörähtää käyntiin Napapiirillä ajettavassa Arctic Lapland rallissa. Vaikka aikaa ralliautoilun SM-sarjan perinteiseen avaukseen on vain pari viikkoa, on keskisuomalaisella ralliverstaalla valmistauduttu uuteen kilpailukauteen jo yli kuukauden verran. Ympäripyöreät työpäivät näkyvät 12 kuljettajan luottamuksena yrityksen palveluihin.