Keväällä aktiiviuransa päättänyt Aasian-tyynenmeren ja Suomen rallimestari Jussi Välimäki palaa ralliauton ratin taakse elokuun viimeisenä viikonloppuna Isossakyrössä ajettavissa Future Cup asfalttirallisprintsarjan kahdessa viimeisessä osakilpailussa.
Kovin odotuksin lahdessa ajettuun kartingin SM-sarjan seitsemänteen ja kahdeksanteen osakilpailuun startannut säynätsalolainen Simo Muhonen, 14, ei onnistunut tavoitteessaan ja joutui tyytymään tuloksellisesti kilpailukauden huonoimpaan viikonloppuun. Lauantain kahdeksas ja sunnuntain seitsemäs sija ei vastannut odotuksia ja niiden myötä hän putosi SM-sarjan KF3-luokan pronssimieheksi kun ajamatta on vielä kaksi osakilpailua.
Slovakiassa ajetussa rata-autoilun GT3-luokan EM-sarjan kymmennessä osakilpailussa jyväskyläläinen Mikko Eskelinen, 39, oli paras suomalaiskuljettaja ja kotiutti neljä arvokasta EM-pistettä. 12 lähtöruudusta tunnin mittaiseen kilpailuun startannut Eskelinen ja tanskalainen tallitoveri Christoffer Nygaard saapuivat maalilipulle kahdeksanneksi nopeimpana. Saksalaisen Fischer Racingin Ford GT autolla kilpaillut kaksikko kärsi irronneen diffuusorin tuomasta aerodynaamisesta ongelmasta sekä ohjaustehostimen oikuttelusta.
Slovakiassa ajettu rata-autoilun GT3-luokan EM-sarjan yhdeksäs osakilpailu päättyi jyväskyläläisen Mikko Eskelisen, 39, osalta ennen kuin se oli ehtinyt kunnolla alkamaan. 22 lähtöruudusta matkaan startannut ja 10 minuutin huikean kilvanajon jälkeen jo 13. sijalla ollut Eskelinen ajautui ulos radalta yrittäessään päästä kanssakilpailijastaan ohitse. Ulosajossa Eskelisen ohjastama Ford GT kilpuri juuttui rataa reunustaneeseen hiekkaan ja leikki jäi pakotetusti kesken.
Nuori säynätsalolainen Simo Muhonen, 14, teki miesmuistiin Kartingin SM-sarjan historian yhden huikeimmista suorituksista ja 26 kierroksen aikana ohitti 26 kanssakilpailijaansa. Epäonnisten alkuerien jälkeen finaalin viimeisestä lähtöruudusta (34) startannut KF3-luokan hopeamies päätyi lopulta kahdeksannelle sijalle.