
Heinolassa järjestetty Neste Jari -Pekka ralli oli Rally Trophy -sarjan kauden viides osakilpailu. Sarjakolmosena kisaan lähteneellä Sami Sarjulalla oli voitto mielessä, mutta tiukan taistelun jälkeen miehellä oli tyytyminen sarjan kolmanneksi korkeimpiin pisteisiin.
After jumping in to the Motorsport Italia MINI John Cooper Works WRC car for his World Rally Championship (WRC) debut last weekend, we caught up with Nathan Quinn to reflect on what was an impressive performance by the 27 year old.
Jyväskylän MM-rallin yhteydessä ajettiin Crosskarteilla maaottelu, kilpailussa kohtasi Suomi, Ranska ja Espanja. Marcus Grönholmin paluu kilpa-auton rattiin oli suuri kunnianosoitus tälle nousevalle lajille ja kertoo myös hänen kiinnostuksestaan lajia kohtaan. "Mahtava laji, uskomatonta miten hieno autolla on ajaa. Tällaista lisää Supererikoiskokeiden yhteyteen, seuraavaksi Suomi-Ruotsi" Grönholm huikkaa.

Kahdeksannen kerran ajetussa Bad Schmiedeberg –rallissa nähtiin todellinen suomalaismenestys, kun peräti viisi suomalaista sijoittui yleiskilpailun kymmenen parhaan joukkoon.

Syksy saa... ja niin saa myös autourheiluväki kääntää nokat keski-suomen suuntaan, sillä Laukaan Kuusassa ajetaan jo viidettä kertaa kilpailijoiden suuressa suosiossa oleva Kattasorasprint la 5.10.2013. Kilpailu ajetaan tutuissa maisemissa, mutta tällä kertaa ajosuunta käännetään ja kenties radalle keksitään jotain muutakin pientä säätöä.