Ralliautoilija Riku Tahko pääsi lähelle tavoitettaan, kun Ralli SM-sarja käynnistyi viikonloppuna Rovaniemellä Arctic Lapland Rallin merkeissä. Mini John Cooper Works S2000 -mallin SM-sarjassa esitellyt kuljettaja oli vahvasti podium-taistelussa mukana, mutta lopussa epäonni pudotti sijoituksen seitsemänneksi.
Ralli SM -sarjassa ajetaan myös tiimien välisestä mestaruudesta. Vuodelle 2014 säännöt muuttuivat siten, että tiimit voivat halutessaan valita pisteitä ajamaan kuljettajan mistä SM-luokasta hyvänsä. Aiemmin vain nelivetoisten luokka oli tiimien taistelutantere.
Vuoden ajotauon esikoistyttären syntymän vuoksi pitänyt Järviseudun UA:ta edustava Ville Hautamäki oli täysin ylivoimainen Arctic Lapland Rallin luokassa SM4 (super2). Hautamäki oli koko kisan nopein kaksivetokuljettaja ja ajoi luokassaan pohjat jokaiselle erikoiskokeelle. Hautamäki ei saanut koko kisan aikana vastusta ja 10 erikoiskokeen jälkeen kakkoseksi sijoittunut järvenpääläinen Joose Kojo jäi yli neljä ja puoli minuuttia.
Merimaskulainen Samuli Vuorisalo voitti Arctic Lapland Rallin kaksivetoisten SM3-luokan (R2) ja osoitti, että heinäkuussa armeijan urheilujoukkoihin liittyvä nuorukainen malttaa keskittyä ajamaan virheittä. Vuorisalo harmitteli koko kisan aikana, että ei osaa oikein ottaa itsestään tämän enempää irti.
Ralli SM -sarjan avauskisaan Arctic Lapland Ralliin ei ollut vaikea veikata ennakkosuosikkia SM2-luokan osalta. Ikkalalainen Juha Salo lähti kasvattamaan voittojensa määrää neljästä viiteen, jotta nyt tasapisteissä Antero Laineen kanssa oleva tilastotieto kaunistuisi. Salo on jo muutamat vuodet hallinnut SM-sarjaa, mutta tälle vuodelle tulleen uuden SM-luokan myötä voimasuhteet olivat hieman epäselviä. Vuonna 2014 sarjaan tulivat ns. superautot, jotka viritysasteeltaan ovat Salon käyttämää autoa tehokkaammat. Oli vaikea ennakoida, pystyisikö Salo R4-viritteisellä autollaan vastaamaan supereiden vauhtiin.
Kun virolainen Lievestuoreen UA:ta edustava Karl Kruuda kärsi kolmannella erikoiskokeella kanssakilpailijoiden lumipöllystä ja menetti aikaa parin minuutin verran, muodostui Ralli SM -sarjan avauskisan Arctic Lapland Rallin SM1-luokan (Super4) kärkikolmikoksi tuttu suomalaistrio. Janne Tuohinon johdolla ajettiin kaksi päivää Rovaniemen tunturissa. Tuohino meni tänä viikonloppuna kaikille liian kovaa.
Lämpömittari näytti rallin alkamisen aikaan, kello 8 aamulla, miinus 30 astetta. Kilpailijoilla on tänään ohjelmassa viisi erikoiskoetta, joista viimeinen on peräti 49 kilometriä pitkä.