
Tommi Hatakka ajoi Autoglym Rallin testimielessä. Kuva: Vesa Rauhala
Autoglym Ralli oli Tommi Hatakalle ja monille muillekin sopiva testiralli, kun heinäkuussa kotimaan kilpailukalenterissa ei kovinkaan monta rallikilpailua ole.
Imatralainen Hatakka oli liikkeellä testimielellä, sillä tiimissä oli useampi asia kokeiltavana.

Marko Männyn palkintopallihaaveet romuttuivat rengasrikkoon. Kuva: Taneli Niinimäki
Rallin SM-sarjan viettäessä pitkää kesätaukoa usea SM-sarjan kuljettaja osallistui viime viikonloppuna Sastamalan ympäristössä kurvailtuun AutoGlym Ralliin. Myös Kauhajoen Marko Mänty viritteli keskikesän ajotuntumaa vaativiksi todetuilla Sastamalan ralliteillä.

Henri Hokkala oli hurjassa vauhdissa Autoglym Rallissa. Kuva: Riia Lehti
Uransa toiseen ennakkotutustuttavaan ralliinsa viime lauantaina Sastamalan ympäristössä startannut 21-vuotias Henri Hokkala oli heti avaus erikoiskokeella huippuvauhdissa. AKK Driver Academyyn kuuluva Hokkala kellotti 26,3 sekunnin luokkapohjat, sekä kaikkien yllätykseksi yleiskilpailussa kaksivetoisten toisiksi nopeimman ajan vain 2,1 sekuntia pohja-ajasta.

Laura Saksa vauhdissa. Kuva: FHRA ry
FHRA Drag Racing karavaani rantautuu ensi viikonloppuna Kalajoen upeisiin, luonnonkauniisiin maisemiin.
Kuljettajat jatkavat kovaa taistelua kauden 2017 pisteistä, kun Drag Race -kauden 4. osakilpailu ajetaan Kalajoen lentokentällä.
Kalajoella on ajettu FHRA:n Summer Nationals -kilpailuja yhtäjaksoisesti jo vuodesta 2000.