
Henrik Pietarisen auto huollossa. Kuva: Jarno Saari
Tuusulalainen Ford-kuljettaja Henrik Pietarinen pääsi viime viikonvaihteessa Suomen MM-rallissa vertaamaan omaa vauhtiaan eri maiden nuoriin kuljettajiin.
AKK Driver Academy -valmennusryhmään kuuluva Pietarinen kilpaili etuvetoisten autojen RC4-luokassa, jossa vastaan asettuivat samanlaisella kalustolla Junior-WRC:n kuljettajat.

Someron Säästöpankki JM ajetaan tulevana sunnuntaina SoMuRa:n radalla Someron Keltiäisissä. Kuva: Timo Rinnekari
Salon Urheiluautoilijat ry järjestää tulevana sunnuntaina Someron Säästöpankki JM-kisan. Nyt järjestettävä kilpailu on jo kolmastoista, eli rutiinia ja perinnettä tapahtumalta löytyy.
Kilpailu ajetaan jo käsitteeksi muodostuneella SoMuRa:n radalla Somerolla.

Vesa Hirvonen. Kuva: Marko Kyöstilä
Suomen MM-rallin oheiskilpailuna ajettu Vetomies-kilpailu keräsi viivalle kovan kaartin kansallisen tason kuskeja. Vesa Hirvonen lähti suosikin viitta harteillaan, sillä joensuulainen puolusti viime vuoden voittoaan.
Heti alkupätkät näyttivät, että Idän Pikajuna ei ollut aivan yhtä terävässä tikissä Keski-Suomen teillä kuin kahtena edellisenä vuonna.

Kartingin SM-pisteistä mitellään viikonloppuna Kouvolassa. Kuva: AKK/Hannu Rainamo
Tulevana viikonloppuna 5.-6.8. kartingin SM-sarjan näyttämönä toimii pyöreitä vuosia täyttävä Tykkimäki Circuit Kouvolassa. Tänä vuonna kymmenettä syntymävuottansa viettävällä radalla SM-sarjapisteistä ajetaan kolmessa eri luokassa, kun lähtöviivalle viikonlopun aikana asettuu kuljettajia niin OK-Junior-, OK- ja KZ2-luokista.

Tulevana viikonloppuna Future Cup -asfalttisprintsarjan kilpailukaudenseitsemäs ja kahdeksas osakilpailu ajetaan Lapinlahdella. Kuva: Jani Kekoni
Tulevana lauantaina klo 13 ja sunnuntaina klo 12 Lapinlahden Monitoimitalon ympäristössä ajettavassa Radio Sandels Future Cup -asfalttisprintsarjan neljännessä kilpailuviikonlopussa panoksena on – ei sen enempää eikä vähempää kuin askelmerkit elokuun lopulla Rovaniemen Napapiirillä ajettavaan finaaliviikonloppuun.