
Jussi Vainionpää. Kuva: PJ Racing Tiedotus
Rallin SM-sarjan kauden kuudes osakilpailu ajettiin Uudessakaupungissa 9.9.2017. Jussi Vainionpää – Mika Juntunen -taistelukaksikko talutti lähtöviivalle yllättäen Printsport Racingin R5-luokan Skoda Fabian. Yleensä Citroënia käskyttävän Vainionpään oli vaihdettava kalustoa mystisen sähkövian vuoksi.

Mika Häkkinen on lähtenyt mukaan tärkeään työhön. Kuva: Nokian Tyres Media Archive
Ahveniston moottoriradalle saapui syyskuun toisella viikolla eteen aurinko ja hymyilevä Mika Häkkinen. Kaksinkertaista F1-maailmanmestaria kuvattiin Hämeenlinnassa AKK:n Turvassa Tiellä -hankkeen videosarjaan, joka käsittelee kymmentä liikenteessä tärkeää turvallisuussääntöä.

Markku ja Laura Suvanto. Kuva: Patrick Rupponen / Suunnitelma B)
Viime viikonloppuna ajettu SM-sarjan kuudes osakilpailu Uudessakaupungissa oli VAG Motorsportille kuin kotikilpailu. Sekä kuljettaja Markku Suvanto että kartturi Laura Suvanto olivat kisanneet lähivuosina Ukirallin teillä, mutta SM-sarjassa kisa oli vieraillut viimeksi 9 vuotta sitten.

Niko Mäkinen sijoittui kahdeksanneksi Uudenkaupungin rallissa. Kuva: Timka Seppänen
Viikonloppuna ajettiin kauden toiseksi viimeinen rallin SM-osakilpailu Uudessakaupungissa. Niko Mäkisen ja kartanlukija Antti Haapalan selkeä tavoite oli ajaa ehjä kilpailu, ja tässä tavoitteessa pysyttäessä kurkottaa mahdollisimman korkealle, jopa kolmen parhaan joukkoon.