Jari-Matti Latvala ajaa SM TeijoTalot-rallissa neljännen kilpailunsa yhdessä Juho Hännisen kanssa. Kuva: Hannu Rainamo
Turkin MM-osakilpailussa toiseksi sijoittunut WRC-tähti Jari-Matti Latvala osallistuu SM TeijoTalot-ralliin yhdessä entisen Toyota-kuski Juho Hännisen kanssa.
Rallin MM-sarjan viidentenä tasapisteissä Andreas Mikkelsenin kanssa oleva Latvala on kolmessa viimeisessä osakilpailussa ajanut kaksi kertaa podiumille ja parantanut asemiaan MM-taistossa.
Renault Meganea käskevä Jere Pensas on rallisprintin SM-sarjan Suomi Cupin V1600-luokan mestari mallia 2018. Kuva: JiiVee Korpela
Rallisprintin SM-sarjan kauden ensimmäinen sorakilpailu ja samalla viimeistä edellinen osakilpailu kurvailtiin Leppävirralla. SM-sarjan Suomi Cupin V1600-luokassa kaikki neljä kauden aiempaa kisaa voittanut Jere Pensas ei nytkään erehtynyt ajolinjoissaan.
14-vuotias Toni Herranen on matkalla kartingin huipulle. Kuva: Timo Kesti
Suomalaisten verissä kulkee syvällä kiinnostus kilpa-autourheiluun. Vaikka maamme on pieni, löytyy suomalaisia huippukuskeja aina jostakin autourheiluluokasta – ralli, karting, formula-sarjat. Oululainen 14-vuotias Toni Herranen on yksi näistä huippukuskeista, ja hän on nyt matkalla kohti lyhyen, mutta menestyksekkään uransa kohokohtia – kartingin MM-kisoja Ruotsiin nuorimpana ja ainoana pohjoissuomalaisena ajajana sekä Ranskan Le Mansiin IAME International Final -maailman finaaliin.