Niko Mäkinen. Kuva: Tonigraphs/Toni Ollikainen
Ralli SM -sarjan viimeinen osakilpailu, SM TeijoTalot-ralli, ajetaan tulevana viikonloppuna Turun ja Salon ympäristössä.
Kuuden ajetun Ralli SM -osakilpailun jälkeen Ford Motorcraft Rally Teamin kuljettajista korkeimmalla SM3-luokan pistetaulukossa on laihialainen Niko Mäkinen.
Aleksi Röyhkiö. Kuva: Jarno Saari
AKK Driver Academyn valmennusosaamisesta nauttiva 18-vuotias Aleksi Röyhkiö on Ralli SM -sarjan kuopus. Tulokaskuljettajan tavoitteena kaudella 2018 oli hankkia lisää kokemusta nuottiralleista sekä nostaa tasoaan kokemuksen karttuessa.
Arvokasta kokemusta nuorelle ralliuralleen Röyhkiö on toki saanutkin, mutta lisäksi on lohjennut menestystäkin huippukovasta SM3-luokasta.
Marko Mänty pistää kaiken peliin SM-kauden viimeisessä rallissa viikonloppuna. Kuva: Jarno Saari
JTR Racingin Skoda Fabia R5 -ralliautolla rallin SM-sarjan finaalikisassa Turun suunnalla nyt perjantaina ja lauantaina kurvailevalla Marko Männyllä on kisassa vain voitettavaa. Kartanlukijansa Joni Mäkelän kanssa SM1-luokan neljäntenä kauden päätökseen lähtevällä miehistöllä on vielä mahdollisuus nousta mitalikantaan.
Arttu Hämäläinen ja Crazy Mike. Kuva: Bonus Sports
Arttu Hämäläinen yllätti FinRX Rallicross -sarjan kuljettajat sijoittumalla Hyvinkään päätöskilpailussa toiseksi.
Arttu Hämäläinen kokeili ensimmäistä kertaa urallaan rallicrossia Hyvinkäällä ajetussa finaalissa. Miehen otteeet herättivät hämmästystä, sillä kokemusta hänelle oli kertynyt Formula Ford ja V1600 SM-ratasarjojen kilpailuista vain asfaltilta.
Eerik Pietarinen. Kuva: Hannu Rainamo
Ralli SM -sarjan kauden 2018 seitsemäs ja viimeinen osakilpailu ajetaan tulevana viikonloppuna 28.-29.9. SM TeijoTalot-rallin merkeissä Turussa ja Salossa. SM1-luokan suomenmestaruuden jo edellisessä rallissa Sastamalassa ja Huittisissa varmistanut Eerik Pietarinen lähtee kisaan hakemaan voittoa yhdessä kartanlukijansa Juhana Raitasen kanssa.
Heikki Koski-Lammi. Kuva: Jesse Eteläniemi
Heikki Koski-Lammi joutui jättämään edellisen Rallin SM-sarjan osakilpailun Sastamalassa väliin Pohjanmaa rallin rajun ulosajon vuoksi, joka verotti kauden budjettia. Nyt miehen alla on Suomen ensimmäinen kansallisella luokituksella valmistettu Citroen C2 R2 kori.
Henrik Pietarinen. Kuva: Hannu Rainamo /Hannuphoto
Rallin SM-sarjan päätösosakilpailu ajetaan perjantaina ja lauantaina SM TeijoTalot-rallin merkeissä Turun ja Salon maisemissa. TGS Worldwide on jo varmistanut tiimien Suomen mestaruuden, mutta lähtee nälkäisenä metsästämään lisää SM-mitaleita kuljettajilleen ja kartanlukijoilleen.
Heikki Leinonen. Kuva: Jari Nurminen / RPF
Rallin SM-sarjan seitsemäs ja samalla kauden viimeinen osakilpailu ajetaan tulevana viikonloppuna Turun ja Salon seudulla. Samalla päättyy myös Heikki Leinosen tulokaskausi rallin kotimaisessa arvosarjassa.
Heikki Leinonen on ajanut tänä vuonna tulokaskaudellaan rallin SM-sarjassa kaikissa kuudessa osakilpailussa kovatasoisessa SM3-luokassa kymmenen parhaan joukkoon.