Perjantaina kannustetaan ajamaan töihin prätkällä. Kuva: Helsingin Messukeskuksen tiedotus.
Moottoripyöräily on paitsi kätevä tapa liikkua, myös toimiva rentoutumiskeino. Perjantaina 7.6. järjestettävän Prätkällä töihin -päivän avulla kannustetaan kaikkia motoristeja kulkemaan työmatkansa kaksipyöräisellä.
Alkukesän sää on suosinut motoristeja ja moottoripyörien kauppa on pitkästä aikaa hyvällä mallilla.
Botniaringin SM-avaus ei mennyt täysin Philip Miemoisin suunnitelmien mukaan. Kuva Märt Lauks.
APR Competition -tiimin Philip Miemois on avannut ratakautensa mallikkaasti. 20-vuotias komeilee toisella sijalla sekä Legendsien SM-sarjan että Pohjois-Euroopan mestaruussarjan pistetaulukossa ennen kauden toista osakilpailua.
Legendsien suosio kestää. Kuva: Pertti Kangasniemi / AKK.
Suomen suurimman rataluokan Legendsien kauden toinen kilpailuviikonloppu ajetaan Hämeenlinnan Ahvenistolla 8.-9. kesäkuuta. Kaksikymmentä vuotta Suomessa ajettu luokka sai ensimmäistä kertaa SM-arvon täksi kaudeksi.
Avausosakilpailu keräsikin Jurvan Botniaringille peräti 42 kuljettajaa taistelemaan historiallisista SM-pisteistä.
Moottoripyörien suuret koeajopäivät järjestetään tällä viikolla. Kuva: Messukeskus.
Moottoripyörien suurissa koeajopäivissä on ajettavissa 100 erimallista moottoripyörää yhdeltätoista eri merkiltä tällä viikolla Tampereella, Turussa ja Helsingissä.
Mukana ovat BMW, BRP, Ducati, Harley-Davidson, Husqvarna, Honda, Kawasaki, KTM, Suzuki, Triumph ja Yamaha.
Luka Nurmi nähdään poikkeuksellisesti Legendsien SM-osakisassa. Kuva: Luka Nurmen tiedotus.
Huhtikuussa 15 vuotta täyttänyt ja Flying Finn Academy -nuorisomaajoukkueeseen kuuluva Luka Nurmi kilpailee tulevana viikonloppuna Ahvenistolla rata-autoilun SM-osakilpailussa poikkeuksellisesti Legends-luokassa.
Alkukauden rallicross- ja Porsche-kilpailujen lisäksi Nurmen ajotaidot pääsevät nyt kovaan testiin ratapuolen SM-kilpailussa ja äärimmäisen suositussa Legends-luokassa.