Juha Salo harmitteli lumipölyä, mutta on valmiina iskemään voittotaistossa. Kuva: Merita Mäkinen.

Rallin kymmenkertainen Suomen mestari ja Arctic Lapland -rallin kuusinkertainen voittaja Juha Salo sekä Pasi Kilpeläinen ajavat SM Arctic Lapland -rallin avauspäivän jälkeen SM1-luokassa kolmantena.

Yleiskilpailua johtava Kalle Rovanperä. Kuva: Taneli Niinimäki / AKK.

Ralli SM -kausi on saatu virallisesti käynnistettyä ja ensimmäinen Arctic Lapland Rally -päivä on pulkassa. Kalle Rovanperä on johtanut WRC-autollaan joukkoa odotetusti, pienistä ongelmista huolimatta. SM1-luokan kärjessä itseään pitää Emil Lindholm ennen Teemu Asunmaata ja Juha Saloa.

Skodan Emil Lindholm johtaa SM1-luokkaa perjantain jälkeen. Kuva: Merita Mäkinen.

GRX Teamin Emil Lindholm ja Mikael Korhonen ajavat Ralli SM -sarjan avausosakilpailun Arctic Lapland -rallin SM1-luokan johdossa Rovaniemellä. Yötauolle siirryttäessä kaksikon johtomarginaali Teemu Asunmaahan nähden on 7,2 sekuntia.

Carlos Sainz otti kolmannen voittonsa Dakarilla. Kuva: A.S.O / C. Lopez, Dakar.

Espanjalainen Carlos Sainz on voittanut legendaarisen Dakar-rallin, joka ajettiin ensimmäistä kertaa Saudi-Arabiassa. Yli 7500 kilometrin mittainen kilpailu päättyi perjantaina.

Sainz ajoi kartturinsa Lucas Cruzin kanssa ykköseksi autojen luokassa, missä heidän voittoaikansa oli 42:59.17 tuntia.