Kari Kytölä tavoittelee jo yhdeksättä seniorimestaruutta, mutta helpolla se ei tule, sillä kaksikko Pauli Junttila – Lasse Hirvijärvi ovat lähietäisyydellä. Teoreettiset mahdollisuudet ovat lisäksi Jarmo Mustosella, Esa Kohtamäellä ja vieläpä Aimo Jaakkolallakin.
Kari Kytölä
Sarjakärjen Kari Kytölän kausi alkoi keskeytyksellä, mutta sen jälkeen hän on ollut kerran kakkonen ja voittanut kaksi viimeisintä osakilpailua.
Juuso Jorvalalle riittää yksi lisäpiste, mikä tarkoittaa minimissään sijoittumista neljän parhaan yleiskilpailussa ja luokassaan kolmen parhaan joukkoon päätöskisassa Orimattilassa, varmistaakseen juniorien F-Cupin mestaruuden. Ainoa uhkaaja Jaakko Lahtinen on pakkovoiton edessä, mikä muu sija ei nosta häntä mestariksi.
Juuso Jorvala
Juuso Jorvalalla oli jo Laitilassa mahdollisuus varmistaa mestaruus, mutta se jäi pisteestä kiinni.
Jaakko Lavio oli tänä nelivedossa täysin ylivoimainen nappaamalla korkeimmat pisteet kaikista osakilpailuista ja olemalla samalla cupilaisten nopein jokaisella erikoiskokeella. Tämän takia hän on mestari jo ennen päätöskilpailua. Hienoa kilpailuhenkeä osoittaen jämsäläinen on mukana vielä päätösosakilpailussa Orimattilassa. Nyt keskitytään muihin mitalikandidaatteihin.
Jarmo Honkanen
Sarjakakkosella Jarmo Honkasella on pisteitä jokaisesta osakilpailusta, tästä johtuen hän voi enimmillään saada kuusi pistettä lisää voittaessaan luokan.
Vain Jyri Räsäsellä tai Ville Kantoluodolla on mahdollisuus voittaa F-Rally Trophyn 2021 mestaruus. Räsänen on niskan päällä, sillä hänelle riittää luokan Cupilaisten neljäs sija takaamaan mestaruuden.
Jyri Räsänen
Luokkaan 10 on ilmoittautunut viisi kuljettajaa. Ville Kantoluodon on voitettava luokkansa, että hänellä olisi mahdollisuus voittaa mestaruus. Se ei vielä riitä, että voittaa luokkansa, sillä kaikkien viiden on startattava kisaan.