Kauden kolmas N-ryhmän ykköstila Japanissa varmistui vasta rallin viimeisellä erikoiskokeella, kun ryhmää siihen asti johtaneen Venäjän Jevgeny Novikovin Mitsubishin pyörä taipui ulosajon seurauksena auton alle. Venäläiskuljettajan reilun 26 sekunnin johtoasema vaihtui hetkessä 6,3 sekunnin tappioon ja kakkossijaan.
– Olihan se iloinen yllätys, kun ajoin viimeisen EK:n maaliin ja minua onniteltiin voittajana. EK:n jälkeen näin, että Novikovin auton pyörä oli taittunut alle ja vetoakseli oli myös ulkona. Kakkossijakin olisi tyydyttänyt, mutta voitto ja kaksi lisäpistettä maistuvat tosi hyvältä. Joskus tuuria näinkin päin.
Japanin MM-rallin erikoiskokeet eivät saaneet suomalaiskuljettajalta kiitosta. Reitti oli tuotantoautoille huonokuntoinen ja siten turhan rankka.
– Toisella ajokerralla tiet yksinkertaisesti pettivät. Tänään myös vettä satoi todella rajusti ja tiet olivat todella syvillä urilla. Olihan tämä enemmän auton rikkomista kuin rallin ajoa.
– Mutta asetelmat Walesin MM-ralliin ovat nyt hyvät. Kaikki on omissa käsissä ja tätä asetelmaa Japanista myös tavoiteltiin. Viimeisessä MM-rallissa aion ajaa ainoastaan Aigneria vastaan kilpaa, Hänninen suunnitteli.
Kauden päättävä Walesin MM-ralli ajetaan Suomen itsenäisyyspäiväviikonloppuna 4.-7. joulukuuta Cardiffin ympäristössä.
Tuloksia Japanin MM-ralli
N-ryhmän lopputulokset:
1. Juho Hänninen (FIN) Mitsubishi 3.43.30,4
2. Jevgeny Novikov (RUS) Mitsubishi + 6,3
3. Toshihiro Arai (J) Subaru + 9,2
MM-pistetilanne 5/6:
1. Juho Hänninen (FIN 36
2. Andreas Aigner (AUT) 30
3. Jari Ketomaa (FIN) 23
4. Patrik Sandell (SWE) 22
5. Martin Prokop (CZE) 17