Mäntyharjun Moottorikerhoa edustava Jani Paasonen avaa kisakautensa Rantasalmella sunnuntaina 11.1.2009 ajettavassa Lipposen OP Talvirallisprintissä. Samalla avautuu myös Mitsubishin uusimman mallin, Mitsubishi Lancer Evolution X:n kilpailuhistoria Suomessa.
Rallin suomenmestari ja rallicrossin SM-hopeamitalisti Paasosen valkoinen ”evokymppi” on rallisprint-säädöissä. Testiä sillä on ehditty ajaa pariin otteeseen. Jos auto onkin jo jonkin verran tuttu, Rantasalmen rata sen sijaan on täysin uusi tuttavuus Paasoselle.
– Kisasta on epäilemättä tulossa kova, sillä en ole itse ajanut koskaan Rantasalmen radalla ja toisaalta lähtölista näyttää varsin kovatasoiselta.
– Tavoitteena on ehjä suoritus ja sitä kautta hyvä sijoitus. Jää nähtäväksi, taipuuko uusi Evo X voittovauhtiin heti ensimmäisessä kisassaan, Paasonen ennakoi.
Tällä kaudella Paasosen kilpailukalenterissa on rallisprint-kilpailuja sekä mahdollisesti myös rallicrossin SM-sarja.
– Kauden suunnitelmat ovat vielä vähän auki. Autot ovat vuokrattavissa kisakäyttöön tai asiakastilaisuuksiin, joten omat kilpailut joustavat niiden mukaan.