– Mikkelissä kotiuduin Tommi Mäkinen Racingin Subaru Impreza WRX STi ralliautoon ja niin omani kuin auton kasvaneen suorituskyvyn johdosta uskon lauantaina olevani valmis taistelemaan Itärallin voitosta, Sohlberg kertoo.
– Vajaan kahden viikon aikana tiimi on tehnyt alustapuolelle muutoksia ja uudistuksia. Tommi on ajanut testejä minun ollessa opettajana Kuusamossa sijaitsevassa Juha Kankkusen ajokoulussa. Tosin olen viimeiset kaksi päivää ollut vatsataudin kourissa ja siksi olo on vielä vähän voimaton. Eiköhän tauti hellitä huomiseen perjantaihin mennessä, jolloin tutustutaan kilpailun reittiin sekä illasta ajetaan viimeistelytestit, Sohlberg jatkaa.
Sohlberg suuntaa lauantaisen SM Itärallin ympäristön erikoisen hienoille ja vauhdikkaille rallipoluille kuudentena kilpailuparina.
Lisätietoja kuten aikaisemmin testeistä kuvatun vauhtileffan löydät Krissen kotisivuilta osoitteesta www.kristiansohlberg.com.