– Kesän avauskisassa kokeiltiin uutta systeemiä, jolloin nuotitusjakson ja autojen katsastuksen jälkeen sipaistiin perjantai-iltana yksi erikoiskoe. Sitten lauantaina ajettiin kokonainen kilpailupäivä, Hirvikangas kertasi.
Hondalla kilpaileva Hirvikangas joutui antamaan heti alusta saakka hieman tasoitusta, kun vaihdelaatikko alkoi hylkiä ykkösvaihdetta. Miehen sijoitus oli neljän erikoiskokeen jälkeen 10.
Viides ja kuudes erikoiskoe olivat rallin pisimmät, joten niissä maisemissa odoteltiin ratkaisujen syntyvän.
SM2-luokan kärkiryhmästä kolme kuljettajaa sortui ulosajoon, joten Hirvikankaan osakkeet olivat nousussa. Mutta samaan aikaan ongelmia kasaantui lisää myös Hirvikankaan autokunnalle:
– Nelosvaihde hävisi vaihdelaatikosta EK5:lla. Sitten seuraavalla hyppäsimme rajun hypyn ja sen jälkeen moottori alkoi käydä huonosti. Kisa oli pakko jättää kesken välttääksemme suuremmat ja kalliimmat vauriot.
– Olimme siinä vaiheessa taistelemassa viidennestä sijasta, joten SM-pisteiden menetys kyllä harmittaa.
– Kun keskeytyksiä oli kilpailussa paljon, niin olemme edelleen sarjassa neljäntenä ja mukana taistelemassa SM-pronssista. Kärkikaksikko Joonas Lindroos ja Anssi Tawast ovat jo karanneet meiltä, Hirvikangas myönsi.
SM-sarja jatkuu viiden viikon kuluttua Kouvolassa.