Alanen starttasi kesäkauteen uudella autolla, Mitsubishi Lancer Evo9, ja uuden kakkoskuljettajan, Juha Lummaan kanssa. Pienen tuntuman haun jälkeen vauhtia oli tarkoitus nostaa, mutta nuotituksessa tehdyt virheet eivät antaneet mahdollisuutta vauhdin kiristämiselle.
– Varsinkin kahdelle pitkälle ja nopealle pätkälle, EK:t 5 ja 6, tekemäni nuotit olivat suoraan sanottuna heikkoja. Kun huomasin, että en pysty ajamaan niiden mukaan, täytyi vetää melkein kuin pimeää kisaa, Alanen ihmetteli.
– Lisäksi siellä Västilässä jouduimme pysähtymään edellä ajaneen autokunnan ulosajon takia. Sitä seurannut Mattilan pätkä meni ajollisesti aivan kujalle.
Parhaan erikoiskoeaikansa Alanen ajoi EK4:lla, kun hän jäi 4,3 sekuntia pohja-ajasta.
– Siellä oli ekoilla autoilla liukasta vesisateen takia, mutta siellä minulla oli parhaiten nuotit hallussa.
Lempäälän UA:ta edustava Alanen jäi rallin voittaneelle Jari Ketomaalle 3.10 minuuttia. Alanen tiedostaa, mistä lisävauhtia on haettava.
– Täytyy tehdä kovasti nuottitreenejä ennen Kouvolan SM-rallia. Nuotin kanssa ei saa antaa enää näin paljon tasoitusta.
– Lisäksi kyytiä saadaan lisää, kun pääsen ajamaan enemmän Evo9:llä. Ennen Waltikka-rallia ajoin vain 30 kilometriä ja senkin vesisateella, Alanen jatkoi.
foto: Moottorimaailma