Krokotiilinnahkaisella Lamborghini Gallardolla lähes täydellisesti kilpailukautensa aloittanut Eskelinen pursuaa menohaluja – huolimatta autoon asennettavista 70kg lisäpainoista, joita menestys on tuonut tullessaan.
– Kaksi voittoa ja kaksi hopeatilaa neljästä startista kertoo sen, että jokainen GTM Motorsportin jäsenestä on tehnyt virheetöntä työtä. Aikaisemmissa osakilpailuissa Ahvenistolla ja Alastarossa olen saanut nautiskella kilvanajosta teknisesti täydellisesti toimivalla kilpa-autolla ja toivotaan, ettei tästä kaavasta tulla poikkeamaan Virossa, jossa epätasainen rata, rösöinen asfaltti ja korkeat kanttareet varmasti aiheuttavat päänvaivaa kaikille tiimeille, Eskelinen kertoo.
– Kilpailuviikonlopulle on povattu hellesäätä, joka pitkissä tunnin mittaisissa kilpailuissa pistää kilpailijat koville. Tämän lisäksi menestyksen myötä Lamborghiini asennettavat 70kg lisäpainot olisivat varmasti aiheuttaneet päänvaivaa ellemme olisi ahkerasti testanneet kilpailemista niiden kanssa. Testeissä löysimme uusia asioita ja niiden myötä lisäpainoilla ei ollut vaikutusta kierrosaikoihini, jatkoi erittäin luottavaisin mielin Pärnun kisaviikonloppuun starttaava Eskelinen.
Pärnun osakilpailun kahdet aika-ajot ja ensimmäinen kilpailulähtö ajetaan lauantaina ja sunnuntaina edessä on viikonlopun päälähtö.
Rata-autoilun SM-sarjan yhteispisteet 4/12 lähtöä, Top-3:
1. Mikko Eskelinen, 82 pistettä
2. Petri Lappalainen, 59 pistettä
3. Petri Mannila, 52 pistettä
Lisätietoja saat Mikko Eskelisen kotisivuilta osoitteesta www.gtm.fi.