Liiketoiminnan sulauttamisella tavoitellaan kustannussäästöjä etenkin logistiikassa. Huhtikuun alusta lähtien kaikki Mitsubishi Lancer Evolutionin N-ryhmään luokiteltujen Ralliart -osien toimitukset siirtyvät osaksi Mitsubishin normaalia
varaosatoimintaa. Tähän saakka Ralliart- osat ovat kulkeneet maahantuojille erillisinä lähetyksinä.
Kilpakäyttöön tarkoitettujen erikoisosien kehitystyö ja kilpailukäyttöön hyväksyttäminen kansainvälisellä autourheiluliitolla FIA:lla tapahtuu, kuten vuodesta 2003 saakka on toimittu, Mitsubishi Motorsin Okazakin tuotekehityskeskuksen toimesta.
Ei muutoksia Ralliart -mallistoon
Mitsubishi Motors on kehittänyt urheilullisemmat Ralliart-versiot Colt- ja Lancer- mallisarjoihin. Näiden tuotanto ja myynti jatkuvat ilman muutoksia.
Ei muutoksia Racing Dealer- verkostoihin ja Ralliart- kilpailutoimintaan
Kaikilla markkina-alueilla, joissa autourheilu on suosittua, toimii Mitsubishin kilpaosien- ja – autojen myyntiin ja huoltoon keskittynyt Ralliart- verkosto. Suomessa näitä yrityksiä on neljä: PrintSport Oy Lievestuoreella, PKA Preparation Töysässä, RRE Lohjalla ja Akaan KR-yhtiöt Akaassa. Näiden yhtiöiden tuottamiin palveluihin Japanissa tehdyllä liiketoimintojen sulauttamisella ei ole vaikutusta. Samoin Juha Salon ja Kosti Katajamäen tukena toimiva Team Mitsubishi Ralliart Finland jatkaa toimintaansa ilman muutoksia.
Lisätietoja saat PrintSport Racingin kotisivuilta osoitteesta www.printsport.fi