Toisessa kisastartissa, joka ajettiin tänään aamupäivällä, oli paljon tapahtumia. Antti Buri lähti ruudusta 5 ja oli noussut jo kakkospaikalle mutta joutui mukaan kolarisumaan ja keskeytti. Kolarin syyllisiä haettaessa jaettiin useita varikon läpimenorangaistuksia pistetaulukon kärkinimille, joten startin jääminen kesken ei onneksi liiemmälti vaikeuttanut Burin asemia pistetilastossa. Jesse Anttila sijoittui tässä startissa neljänneksi. Voittaja oli australialainen Scott Pye.
Kolmas osakilpailu ajettiin myös tänään ja siihenkin Buri starttasi viidenneltä sijalta. Buri nousi välillä jopa kolmannelle sijalle saakka, mutta joutui hieman antamaan periksi sijoittuen lopulta viidenneksi häviten kärjelle 6.053 sekuntia. Kilpailun voitti Josh Hill ja Jesse Anttila joutui vuorostaan keskeyttämään.
Sarjapisteissä Antti Buri on tänä viikonloppuna ajettujen kolmen osakilpailun jälkeen kolmantena, ykkösenä on Britannian Scott Malvern 146 pisteellä. Toisena Scott Pye jolla pisteitä 123. Antti Burilla on pisteitä 103.
Kaudella ajetaan peräti kymmenen kisaviikonloppua, yhteensä 25 osakilpailua. Tällä kaudella on ajettu kuusi osakilpailua. Seuraavan kerran Britannian Formula Fordit kisaavat 5.-6.6. Zandvoortissa, Hollannissa. Antti Buri sen sijaa osallistuu jo ensiviikonloppuna Formula Fordien SM-sarjaan, joka ajetaan Rata-SM kilpailun yhteydessä Vetelin Kemoralla.
Tulokset:http://www.britishformulaford.co.uk/2010results.htm
Teksti: Terhi Heloaho