– Yllätyin uuden auton suorituskyvystä ja käsiteltävyydestä. Meillä on kuitenkin vielä paljon tehtävä lyhyessä ajassa, mutta olen varma että STI’n ja Tommi Mäkinen Racingin välinen yhteistyö tuottaa hedelmää. Odotankin suuresti testien jatkumista, kertoi Tommi Mäkinen.
Tommi ja hänen testitiiminsä on ajanut uudella autolla noin 1000 kilometrin edestä salaisia soratestejä testatakseen niin auton kestävyyttä kuin sen muita ominaisuuksia. Puuppolan lähiympäristössä ajetut pitkät testit sujuivat ilman suuria tai pieniä ongelmia.
– Erinomaisesti sujuneet pitkät testit ovat suoraan johdannainen Subarun uuden tuotteen ja Tommi Mäkinen Racingin päätöksestä hyödyntää aikaisempien autoversioiden kehitystyön komponentteja. Tämän seurauksena pystymme jatkamaan kehitystyötä siitä pisteestä mihin olemme aikaisemman auton kehityksessä päässeet, kertoi Esko Reiners Tommi Mäkinen Racingista.
Työ uuden auton eteen tulee jatkumaan tiiviinä seuraavien viikkojen aikana, sillä Tommi Mäkinen Racing vastaanottaa auton STI version lähiaikoina. On laajalti odotettu, että uusi Impreza WRX versioinen auto tulee olemaan 2008 -versioisen ralliauton perusta.
Subaru FHI Japani on alkanut julkaista tietoa uudesta siviiliautosta. Lisätietoja löydät heidän kotisivuiltaan osoitteesta: www.subaru.jp/impreza/wrx_sti.
Uuden Impreza WRX STI auton julkaisupäivä on 24. lokakuuta. Samalla julkaistaan täydelliset tiedot uudesta autosta sekä N-ryhmän varustuksesta.