Videoracing tulee kuvaamaan ahkerasti vuoden 2009 kisoissa ja uutena haasteena teemme kesän 2009 kuumimman rallisprintsarjan Future-rallisprintsarjan televisioinnin Urheilukanavalle sekä kilpailukohtaiset koosteet.
Tähänkin asti olemme luottaneet kuvauskalustossa digitaaliajan laatuun, ja samalla periaatteella jatketaan. Toistolaitteiden tarkkuus paranee koko ajan, ja mikä sen mukavampaa kuin katsoa terävää digitaalista kuvaa ja kuulla laadukasta ääntä. Future-sarjan televisiolähetyksiin panostamme kaiken ammattitaitomme jotta moottoriurheilun ystävä viihtyy lähetysten parissa alusta loppuun.
Vuodesta 2006 lähtien on Future- ja sitä edeltävän Kotamestarit rallisprintsarjan tapahtumia on voitu nähdä Urheilukanavan sekä sarjan kotisivujen välityksellä. Näin myös tulevana vuonna, jolloin uusi tuottaja Videoracing tuo lähetyksille kokonaan uuden ilmeen sekä tavan tehdä autourheiluohjelmaa.
– Vauhtisarjamme kehittyessä haluamme myös televisiolähetyksien kehittyvän enemmän sarjamme kuljettajilta ja yhteistyökumppaneilta saatujemme palautteiden mukaiseksi. Nyt uuden tuottajan astuessa ohjaksiin uskomme saavamme entistä enemmän meidän näköisemme televisiolähetyksen, joka lähetetään Urheilukanavalta kilpailuviikonloppujen jälkeisinä arkipäivinä. Luonnollisesti kilpailulähetykset ovat nähtävissä sarjamme kotisivuilta samaan ajankohtaan, kertoi sarjakoodinaattori Kari Tasanko jatkaen, – Uskon uuden tuottajan tuovan uusia elementtejä välittää sarjamme tapahtumia. Lisätietoa Future rallisprintsarjasta: www.futurerallisprint.com