– Mahdollisuus avautui nopeasti, mutta tarjous oli helppo hyväksyä. Salon Juha ei tähän ralliin päässyt, kun hän kilpailee lähes samaan aikaan SM-sarjan osakilpailussa Kouvolassa, Jarkko Miettinen selvitti.
Tuupovaaran Moottorikerhoa edustavalla Miettisellä on paljon kokemusta Kiinan ralleista. Yksi hienoimmista Kiinan rallikokemuksista on viime kauden lopulta, kun hän voitti IRC-sarjan päätösrallin joulukuun alussa.
– Tämä kilpailu ajetaan poikkeuksellisesti torstain ja perjantain aikana. Kilpailun kaikki erikoiskokeet ovat asvaltilla. Olen kertaalleen ajanut tämän saman rallin, vuonna 2007, Miettinen muisteli.
– Tiet ovat hyväkuntoisia ja nopeita vuoristoteitä, jotka nuotitimme keskiviikkona uuden kartturini Tapio Suomisen kanssa.
– Voitosta lähdetään ajamaan, koska muuta tavoitetta on turha asettaa. Testeissä muutin aika paljon paikallisten säätämää jousitusta, joten testipäivän jälkeen kilpuri tuntuu nyt paremmalta, Miettinen päätti.
Huairou-rallissa ajetaan torstain ja perjantain aikana 10 erikoiskoetta ja yhteensä 180 EK-kilometriä. Kilpailussa on mukana myös toinen suomalaispari Jussi Välimäki ja Marko Sallinen, jotka voittivat kesäkuussa sarjan avauskisan.