Jari Ketomaa ja Mika Stenberg täyttivät sunnuntaina tavoitteensa, kun he saavuttivat kauden kolmannen luokkavoittonsa Japanin MM-rallista. Edelliset ykkössijat lohkesivat Uuden-Seelannin ja Portugalin osakilpailuista.
Kiinalaisessa Shanghai FCACA World Rally Teamissä kilpaileva Ketomaa sijoittui kokonaiskilpailussa yhdeksänneksi ja voitti Super2000 -luokan 33,7 sekunnin erolla ennen Tsekin Martin Prokopia.
Ford Fiesta S2000-kuski piti luokan johtopaikkaa hallussaan ensimmäisestä erikoiskokeesta lähtien ja hän oli 13 erikoiskokeella luokkansa nopein kuljettaja.
– Päätin ajaa sunnuntaina tarkasti ja pyrkiä välttämään virheet. Johtoasema oli sen verran vahva, että oli varaa ajaa varmistellen, Ketomaa summasi.
– Rallin aikana kilpuri toimi ja tiimin väki teki loistavaa työtä. Ajollisesti tämä oli kuskiltakin kypsä suoritus. Avauspäivänä vedettiin kovaa ja sen jälkeen tilanne oli tiukassa kontrollissa.
Tuore ykkössija paikkasi Ketomaan edellisen Japanin MM-rallin pettymyksen.
– Kaksi vuotta sitten täältä jäi katkera maku suuhun, kun keskeytin lopussa N-ryhmän kärjestä osuttuani puuhun. Nyt viimeinen päivä sujui ongelmitta, mutta pienestä se menestyminen on kiinni vaativissa olosuhteissa.
– Kauden kolmas voitto kohensi mahdollisuuksiani MM-taistossa. Vielä kaikki on omissa käsissä ja mielenkiintoa riittää loppuvuodelle, Ketomaa summasi.
Super2000 -luokan MM-sarjassa Ketomaa on kolmantena 13 pistettä kärkipaikan jakavien Espanjan Xavier Ponsin ja Prokopin perässä.
Sarjasta on jäljellä kaksi rallia, lokakuun alussa Ranskan osakilpailu ja marraskuussa Iso-Britannian osakilpailu.
Kuvat: M-Sport, teksti: Jarno Saari