– Autossa on edellistä versiota n. 25hv enemmän voimaa ja jäykempi kori, Saukkolan testeissä vauhtia oli selvästi enemmän viime vuotiseen kilpuriin verrattuna ja uskon pystyväni haastamaan muut Trophyn kärkikuljettajat tänään, Sarjula tuumaili.
Kisan avauserikoiskoe kaasuteltiin satojen silmäparien edessä Riihimäen raviradalle rakennetulla pätkällä kimaltavan auringon paistaessa taivaalta. Sarjula aloitti varmasti sijoittuen ek:lla luokan toiselle sijalle 1.8 s pohjat ajaneen Jari Laakson jälkeen.
Tästä suunnattiin sitten perinteisimmille rallipoluille metsän keskelle. Toisen erikoiskokeen puolivälissä alkoi sitten tapahtua:
-Tulin hieman ylikovaa vasempaan nopeaan risteykseen, yritin pelastaa tilanteen käsijarrulla mut vetäisin samalla hiilikuituisen käsijarrukepin juuresta poikki! No mutka meni tietenkin pitkäksi ja siinä sitten peruutettiin Poloa ja haettiin uusi vauhti nollilta menettäen n. 10 sekuntia aikaa, Sarjula tuskaili.
Tähän eivät pätkän kommellukset suinkaan loppuneet vaan ek:n loppupäässä oikealle kääntyvä mutka yllätti.
-Paikka tuli silmille ja yritinpä siinä vetäistä samalla sitä aiemmin katkennutta käsijarrukeppiäkin joka roikkui edelleen siinä vaihdekepin vieressä, lopputulos oli tippuminen kylki edeltä ojaan josta auto pyörähti vielä hieman katolleen, Sarjula kertasi tapahtunutta.
Ulosajossa kallista aikaa tuhraantui puolisen minuuttia ja maaliin päästyään Sarjula oli tipahtanut luokassa 8 sijalle 33.2 s kärjelle jääneenä. Auto ei onneksi kärsinyt ulosajossa kuin kosmeettisia vaurioita ja matka pääsi jatkumaan kohti ensimmäistä huoltoa. Pikaisten tarkistusten jälkeen auto kaipasi vain uuden käsijarrukepin ja se löytyikin ystävällisen kilpakumppanin, Teemu Braggen huoltoautosta. Eikä varaosa ollut mikä tahansa vaan pienen hallitunkin varsi jonka Kami lekaa apuna käyttäen sovitti katkennen kepin paikalle ja matka jatkui 🙂
-Kolmannen erikoiskokeen ajoin taas hyvin ja sain nostettua sijoituksen viidenneksi, tämä sijoitus pysyi myös seuraavat 2 ek:ta ja viimeiselle erikoiskokeelle, joka oli myös kilpailun pisin, starttasimme 29.8 s kilpailua johtaneen Laakson perässä, Sarjula sanaili.
Ek 6 oli pitudeltaan 24km ja sen Sarjula ajoi vauhdikkaasti häviten pohjat ajaneelle Laaksolle 6.9 sekuntia. Maalin jälkeisellä siirtymällä ajellessa tulospalvelu kertoi Sarjulan ja Lahdenpään sijoittuneen luokan 4. sijalle, vain sekunnin 3. sijalle ajaneen Kimmo Järvisalon perässä.
-Kun jo aiemmin manittuihin kommelluksiin lisätään huoltomiesten myöhästyminen ekasta huollosta pienen väärinkäsityksen takia sekä järjestäjän virheen selvittely turhasta ennakkorangaistuksesta, voi vaan todeta että ralli on todella tapahtumarikas laji joka ei jätä ketään kylmäksi! Iso kiitos vielä avuliaille katsojille jotka auttoivat meidät ripeästi takaisin baanalle kipin jälkeen, lopettaa Sarjula nauraen.
Trophy-sarja jatkuu 5.2 Peurunkarallilla ja siihen mennessä Sarjulan Polo on taas uudenveroisessa kunnossa ulkokuoreltaan ja mies taas lähtöviivalla tavoittelemassa lisää sarjapisteitä!