Yleiskilpailussa ralliuransa kolmatta Suomenmestaruutta tahtova rallikonkari sijoittui hopealle, vain 9,2 sekuntia rallin voittanutta viisinkertaista Suomenmestari Juha Saloa hitaampana. Tuohino oli tyytyväinen ajamiinsa tuloksiin vaikkakin olisi toivonut lisää huippunopeutta turbottomaan ralliautoonsa.
– Kokonaisuudessaan Arctic Lapland ralli oli erinomainen kilpailukauden avaus. Kahdet hyvät SM-pisteet sekä hopeasija SM-pisteissä on hyvä lähtökohta kun kilpailukausi vajaan kolmen viikon päästä Mikkelissä jatkuu, Tuohino kiteyttää.
– Rovaniemen rallireitti oli liian nopea autolleni, jonka huippunopeus on vain 170km/h. N-ryhmäläisillä ralliautoilla tuo sama lukema on 210km/h eli heikkoon huippunopeuteen kaatui molempien päivien voittotaistelu. Lisäksi Hanhikosken erikoiskokeen varteen putosi lisävalomme ja sen aiheuttaman heikon näkyvyyden myötä hävisimme arvokkaita sekunteja, Tuohino jatkaa.
Lisää kyytiä Arabiemiraateista
Huolellisesti lievestuorelaisen PrintSport Racing autourheilun ammattilaisyrityksen kanssa ralliin valmistautunut Tuohino jakoi kiitosta niin tiimilleen kuin kaikille reitin varrella olleille kannustajille. Seuraavat viikot hän hioo keskittymistä ja hakee vauhtia Arabiemiraateista.
– Arctic Lapland ralli on joka ikinen kerta valtava elämys, joka tänä vuonna oli vain 9,2 sekunnin päässä päättyä palkintokorokkeen korkeimpaan sijaan. Hopea ei silti ole häpeä, koska viime vuoden Super2000 MM-sarjan harmien jälkeen sekin sija maistui lähes voitolta. Iso kiitos siitä kuuluu PrintSport Racingille, joka on tehnyt huipputyötä ralliautoni parissa, Tuohino kertoo.
– Helmikuun kolmantena viikonloppuna ajettavaan seuraavaan SM-ralliin haen vauhtia nykyisestä asuinmaastani Arabiemiraateista. Tärkeintä nyt on nollata tilanne ja aloittaa keskittyminen uuteen kilpailuun. Arctic Lapland ralli osoitti sen, että vauhtini riittää SM-kultamitalista taisteluun ja sen myötä toivotaan, että Mikkelissä kohtaan luonteeltaan hieman hitaampia erikoiskokeita. Ralliautoani kun ei ole suunniteltu kilometrin suoria sisältäville erikoiskokeille, Tuohino jatkaa.
Lopputulokset Arctic Lapland ralli, Rovaniemi, Yleiskilpailu
1. Juha Salo & Marko Salminen, Mitsubishi Lancer Evolution X RS, 2:03:22,2
2. Janne Tuohino & Risto Pietiläinen, Ford Fiesta S2000, +9,2sek
3. Joonas Lindroos & Pasi Kilpeläinen, +22,1sek
Lopputulokset Ralliautoilun SM-sarjan 1/7 osakilpailu, Rovaniemi 28.1.2011, SM1-luokka:
1. Jarkko Nikara & Jarkko Kalliolepo, Mitsubishi Lancer Evolution IX, 54:59,4
2. Janne Tuohino & Risto Pietiläinen, Ford Fiesta S2000, +39,0sek
3. Joonas Lindroos & Pasi Kilpeläinen, Subaru Impreza WRX STi, +1:00,6sek
Lopputulokset Ralliautoilun SM-sarjan 2/7 osakilpailu, Rovaniemi 29.1.2011, SM1-luokka:
1. Juha Salo & Marko Salminen, Mitsubishi Lancer Evolution X RS, 1:07:15,6
2. Joonas Lindroos & Pasi Kilpeläinen, Subaru Impreza WRX STi, +28,7sek
3. Janne Tuohino & Risto Pietiläinen, Ford Fiesta S2000, +37,4sek
Ralliautoilun SM-sarjan epävirallinen sarjatilanne 2/7 osakilpailua:
1. Juha Salo, 23 pistettä
2. Janne Tuohino, 22 pistettä
3. Joonas Lindroos, 22 pistettä
Lähde: www.jannetuohino.com