Lammilainen Matti Rantanen pääsee Italian Sardinian MM-rallissa uutuusmallin puikkoihin, kun hän kilpailee huhtikuun alussa luokitellulla Mitsubishin R4-kilpurilla, joka on rakennettu japanilaismerkin N-ryhmäläisestä Lancer Evo10 -mallista.
Rantanen ja kartanlukija Mikko Lukka pääsivät testaamaan Ralliart Italyn rakentamaa autoa kahtena päivänä ennen kilpailun nuotitusjakson alkamista.
– Uudella R4-rakennussarjalla pystytään parantamaan N-ryhmän ralliauton suorituskykyä ja luotettavuutta. Auton paino keventyi 50 kiloa, tukivarsia on vahvistettu ja auton jousituksen joustovaroja on pidennetty, Rantanen selvitti.
– Itselläni ei ole kunnon vertailukohtaa tämän Evo10 -mallin kehityksestä, koska olen aiemmin kilpaillut edellisellä Evo9-versiolla. Ajoin vasta täällä testeissä ensimmäistä kertaa uudemmalla versiolla.
Tuoreilla luokitusmuutoksilla on haluttu antaa N-ryhmän autoille vapautuksia, että niiden kilpailukyky S2000-autoja vastaan paranee. MM-ralleissa R4-mallit kilpailevat samassa luokassa S2000-autojen kanssa.
– Täällä on viivalla kovin mahdollinen vastus sekä N-ryhmässä että S2000:ssa, joten mielenkiinnolla vertailen suorituskykyämme molempiin luokkiin, Rantanen totesi.
Sardinian MM-rallin nuotitusjakso päättyy keskiviikkona. Rantanen on jo ehtinyt saada ensivaikutelman saaren sorateistä:
– Aivan erityyppisiä teitä, joihin olen tottunut Suomessa ja Englannin rallisarjassa. Tiestö on vaihtelevaa ja sisältää jyrkkiäkin korkeuseroja. Paljon on kapeita osuuksia ja isoja kiviä teiden vierustalla. Täällä vaaditaan tosi tarkkaa ajamista.
—