Ralli SM -sarjan kesäkausi starttaa näyttävästi huomenna lauantaina Vanajanlinna Rallissa ja tapahtumaan on panostettu kovasti myös merkkisarja Mad-Croc Fiesta Trophyn toimesta.

 

Mukaan on tulossa seitsemän Ford Fiesta R2 -kilpuria. Heistä viisi, Jukka Korhonen, Christoffer Dahlström, Kari Hytönen, Niko Nieminen ja Janne Berg, ovat tuttuja SM-sarjasta jo entuudestaan.

Lisäksi vauhdissa on mukana Viron Otto Täht sekä ensimmäistä kertaa Fiesta-sarjan pisteistä kisaava Venäjän Andrey Yushin.

Komean Ford-rivistön lisäksi samasta huoltopalvelusta nauttii paluun SM-ralliin tekevä Kristian Sohlberg, joka on vuokrannut ralliin Vaunula Motorsportilta nelivetoisen Subarun.

Kilpailijat nuotittavat Vanajanlinna Rallin reitin lauantaiaamuna ja kilpailun lähtö koittaa klo 13.00.

Vanajanlinnan edustalla ajettava Super-EK tarjoaa nähtävää hienossa miljöössä. Se ajetaan kilpailun kolmantena erikoiskokeena klo 15.00 alkaen.

Sen jälkeen on tunninmittainen huoltotauko linnan pihamaalla, jonne olet tervetullut tutustumaan Mad-Croc Fiesta Trophyn kalustoon ja kuskeihin.

Viiden erikoiskokeen jälkeen maaliin saavutaan klo 18.30 jälkeen. Palkintojenjako suoritetaan Vanajanlinnassa juhlallisesti klo 20.30 alkaen, jonka jälkeen iltaa jatketaan Rallibileiden merkeissä.

Osasto