Ralliautoilija Jari Ketomaan, 32, ja hänen kartturinsa Mika Stenbergin, 38, unelmasta tuli totta lyhyellä varoitusajalla. Kaksikko ajaa ainakin viisi MM-sarjan pääluokan (WRC) osakilpailua alkavalla kaudella.
Kiinalainen rengasvalmistaja Dmackin edustaja soitti vuoden ensimmäisenä maanantaina (2.1.2012) ja tarjosi mahdollisuutta ajaa MM-sarjaan kuuluvassa Ruotsin rallissa pääluokassa heidän rahoituksellaan. Kun saalis oli käynyt pyydykseen, Ketomaa ehdotti yhden MM-osakilpailun sijasta viittä idealla, että hän hankkii osan rahoituksesta itse.
Saatuaan myönteisen vastauksen, mikkeliläiskuljettaja tarttui luuriin ja soitti jo pitempään häntä taustalla auttaneelle urheiluliikemies Harry ”Hjallis” Harkimolle. Kun vanhojen yhteistyökumppaneiden lisäksi myös oman ralliuransa lopettanut kaksinkertainen maailmanmestari (2000, 2002) Marcus Grönholm lupautui tukijoukkoihin, paketti oli kasassa vajaassa viikossa.
-Minulla on jo nyt voittajafiilis, vaikka vielä ei ole ajettu yhtään metriä. Tämä on rallipolkujen ulkopuolelta kyllä kovin suoritukseni tähän mennessä, veisteli Ketomaa keskiviikkona (11.1.2012) hankkeen julkistamistilaisuudessa Hartwall Areenalla Helsingissä, kun viiteen MM-ralliin vaadittava oma rahoituspanos oli kasassa kiinalaisyrityksen pääsatsauksen jatkeeksi.
Ketomaa ajaa englantilaisen yksityistallin Autotek Motorsportin suojeluksessa Ford Fiesta RS WRC -autolla Ruotsin rallin lisäksi Portugalin, Kreikan ja Iso-Britannian osakilpailut sekä tietysti Suomessa ajettavan Neste Rallin. Ketomaan ainoat kaksi starttia MM-sarjan pääluokassa ovat juuri Jyväskylästä, mutta MM-sarjan muissa luokissa kisoja on takana parikymmentä.
”PÄÄTAVOITTEENA TEHDASSOPIMUS”
Vuonna 2009 Ketomaa ajoi Suomen MM-rallissa lupaavasti pääluokan seitsemänneksi. Toinen yritys viime kesänä alkoi täydellisesti, kun Ketomaa kaasutteli tehdaskuljettajien ohi avausetapin ykköseksi. Liika yrittäminen jatkossa kuitenkin kostautui keskeyttämisenä.
-Viisi MM-starttia tarjoaa aivan uudet lähtökohdat näyttöjen antamiselle. Nyt voi karsia liiat riskit pois, jolloin on helpompi välttää yliyrittämisestä aiheutuvia tyhmiä virheitä.
-Tavoitteena on kuitenkin heti alusta alkaen pysyä kärjen tahdissa ja hakea hyvillä tuloksilla uutta rahoitusta, jotta loppukaudesta voisi ajaa lisää osakilpailuja. Päätavoitteena on onnistua niin hyvin, että saisimme ensi vuodeksi koko MM-sarjan kattavan tehdassopimuksen.
Yrityksen ei pitäisi jäädä ainakaan kalustosta kiinni, sillä Ketomaan Ford Fiesta on teknisiltä tiedoiltaa identtinen suomalaisen tehdaskuljettajan Jari-Matti Latvalan auton kanssa sillä erotuksella, että Ketomaa kiitää Dmackin renkailla Latvalan turvautuessa perinteisiin Michelineihin.
”NYT TAI EI KOSKAAN”
Hjallis Harkimo kuvaa alkavaa kautta sanoilla ”Nyt tai ei koskaan”.
-Tämä on Jarille mahdollisuuksien vuosi. Ensi kaudeksi MM-sarjaan on tulossa uusia tehdastalleja, mikä tarkoittaa uusia työpaikkoja huippukuljettajille. Jos hän onnistuu nyt käyttämään tilausuuden hyväkseen, se tarjoaa erinomaiset mahdollisuudet uran jatkamiselle huipulla, arvioi Harkimo.
Marcus Grönholm luo myös omalta osaltaa positiivisia paineita edessä oleviin koitoksiin.
-Kaikki voi olla kiinni yhdestä kisasta. Minullekin kävi aikanaan niin. Ajoin yksityiskuljettajana Jyväskylässä eniten pohja-aikoja ja se avasi ovet tehdastalliin, muisteli Grönholm huikean uransa alkuvaiheita.
-Jari on osoittanut nopeutensa jo aiemmin. Siksi kiinalaisetkin tarjosivat hänelle mahdollisuutta. Nyt on sitten paikka tehdä läpimurto todellisena huippukuljettajana, totesi suomalaisista kautta aikojen eniten MM-osakilpailuja voittanut Grönholm, joka saatetaan nähdä kuluvan vuoden aikana kisaamassa rallicrossin Yhdysvaltain sarjassa.
-On se mahdollista, mutta vielä on liian aikaista puhua asiasta sen enempää, kuittasi Grönholm arvoituksellisesti.
Kiinalaisen rengasvalmistajan yllätyssoitto muutti ralliautoilija Jari Ketomaan suunnitelmat. Kuva: Pekka Salonen / EMG