Rallybaron -tiimi ylsi kauden 2013 F-cup rallisarjassa ennennäkemättömään menestykseen, sarjaa hallitsivat ylivoimaisesti koko kauden ajan kaksi kuljettajaparia Volvoilla eli Jaska Nuorala -Antti Leinonen ja Tero Salminen – Pasi Törmä. Ylivoimaisen menestyksen sekä kuljettajien samanlaisen kaluston myötä heitä kutsuttiinkin lisänimellä Volvomafia.


Talvikausi lähti käyntiin Jaska Nuoralalla erinomaisesti, tuloksena kaksi voittoa ja kolmas sija. Tero Salminen ajoi kaksi kakkossijaa ja viidennen sijan Jämsästä. 
Kesäkisoista tuli kaksi kaksoisvoittoa Jaskan voittaessa Uudenkaupungin osakilpailun, Teron ollessa toinen. Tero voitti taas Urjalan osakilpailun, Jaskan ollessa toinen. Koko kaudella tuli siis uskomaton neljä kaksoisvoittoa Rallybaronin Volvoille. Kaksoisvoitot saavutettiin selkeillä eroilla muihin kanssa kilpailijoihin, joten Volvot suorastaan ”dominoivat” 2013 kauden osakilpailuissa.

Jaska ei osallistunut viimeiseen Naantalin osakilpailuun, koska mestaruus oli jo varmistettu edellisessä osakilpailussa. Tero sijoittui siellä toiseksi, joten tiimille varmistettiin jatko hyvin menneiden sijoitusten osalta myös kauden päätöskilpailussa. F-Cup sarjassa tuli myös näin kaksoisvoitto! Jaska voitti mestaruuden 119 pisteellä. Tero Salminen oli toinen 114 pisteellä. Kolmanneksi ajoi Toni Kuhanen 92 pisteellä. Tämä on ensimmäinen mestaruus ja kaksoisvoitto Volvolla F-Cup sarjassa sen yli 20 vuotisen historian aikana.

Tiimin kummallakaan Volvolla ei ollut yhtään keskeytystä tämän kauden kilpailuissa, joten autojen ennakkohuolto ja itse kisahuollot toimivat erinomaisesti.

Kilpailija parit näyttivät myös vauhtinsa nuottisarjojen puolella.

Tero Salminen – Pasi Törmä ajoi Vetomies 2013 kilpailussa, Neste Oil MM-rallin oheisluokassa, erikoiskokeet hienosti kolmanneksi nopeinta vauhtia. Heillä oli viimeisen ek:n jälkeen epäonnea pyöränpulttien katketessa takaa ja saivat sitten AT:tä maalista tippuen kisan viidensiksi.

Jaska Nuorala – Antti Leinonen puolestaan säväyttivät SM sarjan viimeisessä osakilpailussa. Kaksipäiväisessä Tampereen osakilpailussa he huimistelivat Volvollaan EK 3:lla Siitamassa koko kilpailun kolmanneksi nopeinta vauhtia. Edelle ehti vain kaksi Super 2000 autoa. Jaska oli kilpailussa ylivoimaisesti nopein kaksi veto auto ja oli koko yleiskilpailun yhdeksäs.

Jaska Nuorala:


Kuva: Rita Törmä

Jaska Nuoralalla vauhti parani huomattavasti muutama vuosi sitten, tulleen Ruotsalaisen Bengans Racingin moottorin myötä. Itseluottamus kasvoi ja vauhti on sen mukaista. Myös Kumhon renkaat ja alusta on autossani todella toimiva. Painonsiirto ja ohjattavuus mahdollistavat nopeiden paikkojen kovaa ajamisen. – Jaska lisää. Myös viime vuosina vaivanneet pienet tekniset vaivat saatiin karsittua pois. Haluankin kiittää huoltomiehiä heidän hyvästä panoksestaan.

Tero Salminen:

Kuva: Linda Törmä

Tero Salmisen mukaan autojen voittovauhti johtuu kokonaisuudesta.
– Olemme kumpikin Jaskan kanssa kehittäneet autoja koko ajan. Itse olen muuttanut jotenkin autoa lähes joka kilpailuun. Sieltä ja treenien kautta se vauhti löytyy. Olemme pidossa edellä muita ja myös Kallosen Sepon tekemä moottori pelaa koko kierrosalueella ja vähempikin teho riittää väkivahvoille Bemareille ja Jeren Mersulle. Pirellin renkaat toimivat mainiosti autossani.

Myöskään Terolla ei ollut teknisestä viasta johtuvaa keskeytystä koko kaudella. Tero toteaakin, että hyvä valmistautuminen ja testit ennen kilpailuja ovat tärkeitä. Myös huollon toimivuus on ollut kilpailuissa aukoton.

Rallybaron:

Rallybaron Oy on perustettu tukemaan moottoriurheilua ja erityisesti rallia sekä tämän harrastuksen parissa toimivaa henkilökuntaa. Tiimin jäsenet osallistuvat pääsääntöisesti F-Cup rallisarjaan, joka on Suomen suosituin rallisarja tällä hetkellä. Rallybaron Oy on perustettu 2011. Tiimissä ajaa tällä hetkellä kaksi kokenutta ja tunnettua kuljettajaparia Volvoilla eli Jaska Nuorala -Antti Leinonen ja Tero Salminen – Pasi Törmä.

www.rallybaron.fi

Videot:

Jaska Nuorala, Castrol Ralli 25 26 09 2013 EK3 Siitama 2 (Rallybaron)

{youtube}O7RPqu1avHU{/youtube}

Nuoralan huimistelua Ukissa kauden ensimmäisen sorakisan ratkaisu EK:lla. (F-cup tv)

{youtube}TQjlFi-Uxxs{/youtube}

Tero Salminen EK3 / F-Cup 2013 Uusikaupunki-ralli. (F-cup tv)

{youtube}7OuuFX1AR4M{/youtube}

Osasto