Niin nähdään myös tänä vuonna. Viime vuonna kahden autoluokan SM-kultaa ottanut Joni-Pekka Rajala jatkaa samaa urakointia hyvällä menestyksellä. Kouvolan Tykkimäestä tuli taas voitto sekä takavetoisten isomoottoristen ajokkien SRC-luokasta että nelivetoisten turboautojen Super Car-luokasta. Kaksi viikkoa sitten Honkajoella Super Car-luokassa tuli ykkössija, SRC:ssä kakkonen. Ensin ajetaan SRC-ajokilla, sitten kipittäminen lähtölinjalle tuotuun ja valmiiksi lämmitettyyn turbokilpuriin.

Kolmannen ”peltikuoristen autojen ”luokan voitti nuori Niclas Grönholm. Kolmannen polven autourheilija on tullut lajiin vauhdilla, nyt toinen osakilpailu autokrossissa ja ensimmäinen voitto. Toki ensimmäisen osakilpailun voittaja ja kakkonen olivat nyt epäonnisia, mutta silti esitys ja varsinkin vauhti oli komeaa katsottavaa.

Pienten lasikuitukoristen ajokkien crosskart-luokassa ajoi Turun Jami Kalliomäki tyylikkäästi. Kolmen alkuerän voitto ja finaalissa kypsä ajo. Hän hiillosti Parkanon Joonas Juupajärveä kunnes tämä meni lisälenkille, jonka Kalliomäki oli jo hoitanut alta pois. Näin toinen peräkkäinen voitto. Luokan kolmas oli Vertti Sääskilahti.

Tykkimäen taivaalla näkyi kisan aikana mustia pilviä. Ja radan varressa mustia lippuja. Mutta vain liput vaikuttivat, pilvistä ei sadetta tullut. SRC-luokassa toisena maaliviivan ylittänyt Jukka-Pekka Peltokangas jäi tuloksissa kuudenneksi. Hän oli erehtynyt ohittamaan vaarasta varoittavan keltaisen lipun vaikutusalueella. Niinpä kakkostilan valtasi Sipoon Christian Jensen. Kolmanneksi nousi Keski-Karjalan UA:n Vesa Hirvonen, joka finaalin loppukierrokset ajoi kovasti harottavalla etupyörällä. Se pysyi kiinni maaliin saakka. Neljännen sijan otti keskeytyksestä huolimatta Janne Rinta-Kauhajärvi ja viidennen Jari Järvenpää, molemmat Honkajoelta.

Autokrossissakin nähtiin mainittu musta lippu. Grönholm meni menojaan, mutta takana käytiin kova taisto. Aluksi Vetelin Jani Klemola oli kakkosena. Mutta sitten pyöränripustus petti ja kisa jäi kesken. Anjalankosken Pasi Korhonen ehti ruutulipulle kakkosena, vaikka sarjassa vieraillut Kalle Nissinen ahdisteli kovasti. Korhosen mustan lipun myötä Nissinen nousi kakkoseksi ja viime vuoden mestari Toni Niemi kolmanneksi.

Nelivetoisten superautojen luokassa näytti Akaan Moottorimiesten Aki Karttunen menevän jo menojaan. Hän oli ajanut kahdet pohjat alkuerissä ja finaalissakin meno maistui. Mutta autoon tuli häiriötä, vauhti hidastui ja lopulta pysähtyi. Joni-Pekka Rajala kiitti ja kumarsi, painaltaen kärkeen. Sarjavierailija Kauhajoen Marko Mänty on enemmänkin tuttu rallin puolelta. Mutta hyvin riitti vauhti myös rallicrossissa, vaikka ajokkina oli jo vanhan sukupolven Escort. Hän piti kakkospaikkaa miltei maaliin sakka, kunnes pyörähti.

Kotiradallaan ajanut Toni Lukander ajoi taktisesti hienosti. Kun hän näki, että kärkikiihdytykseen ei ole asiaa, lähti mies suoraan lisälenkille. Samoin teki lähdössä hiukan epäonnistunut Ari Perkiömäki. Muiden epäonnen ja oman kovan vauhdin myötä Lukander nousi kakkoseksi ja Perkiömäki kolmanneksi. Mänty maalissa viides, väliin kiilasi Tampereen Mika Liinamaa Hondalla.

Rallicrossin SM-sarja jatkuu Joensuussa Liperin Ylämyllyllä 9.8. Sitä ennen nähdään kuitenkin MM-tason vauhtia MM-osakilpailussa Tykkimäen radalla 28.-29.6. Mukana on myös nyt radalla nähtyjä kuljettajia haastamassa maailman kärkeä.

Osasto