Vuodesta 1959 lähtien ajetussa Ralli SM-sarjassa lievestuorelainen Printsport Racing ja sen kuljettajat laittoivat Tampereen ympäristössä ajetussa kauden kuudennessa ja samalla viimeisessä osakilpailussa rallihistoriankirjoja uusiksi. Ensiksi virolaiset Karl Kruuda ja kartanlukija Martin Järveoja ajoivat tiimin Ford Fiesta S2000 autolla kilpurin historian toisen Suomenmestaruuden ja toiseksi olivat toisten virolaisten Kaspar Koitlan ja hänen kartanlukija Mait Laidveen kanssa koko SM-sarjan pitkän historian ensimmäiset ulkomaalaiset Suomenmestarit.
Lisäksi tiimin muista kuljettajista Ville Hautamäki huuhtoi kultaa, Joose Kojo ja Joonas Lindroos pronssia sekä palkintogaalassa tiimipäällikkö Eero Räikkönen pääsee pokkaamaan tiimien hopea- ja pronssipystit.
Lievestuoreen Urheiluautoilijoita edustava Karl Kruuda on koko kilpailukauden tehnyt vahvaa tulosta niin Rallin SM- kuin MM-sarjan WRC2-luokassa. Printsportin Esapekka Lapin Suomenmestaruuden ajamalla Ford Fiesta S2000 mestaruusautolla ajanut Kruuda on ollut tuttu näky kummankin sarjan palkintokorokkeella ja nyt kun hän tasaisella ajolla saavutti Tampereen SM-rallin SM1-luokan hopeasijan lisäksi Suomenmestaruuden, on hänellä ja kartanlukija Martin Järveojalla erinomaiset mahdollisuudet tuplata kauden mestaruuskiintiö kun edessä on vielä Espanjan ja Englannin MM-rallit. Tampereella Kruuda olisi halunnut ajaa koko kilpailun voitosta, mutta viimeistään yleisöerikoiskokeen paaliosumaa seurannut hammastangon vääntyminen ja vetoakselirikko pakotti nuorukaisen tyytymään kilpailun SM1-luokan kakkossijaan sekä sen tuomiin pisteisiin jotka riittivät historialliseen Suomenmestaruuteen. Printsport Racing onnittelee Kruudaa ja Järveojaa mestarillisista otteista.
SM1-luokassa Kari Hämäläisen kohtalona oli ensiksi ensimmäisellä erikoiskokeella kärsiä rankkasateen aiheuttamasta ajonautinnon menetyksestä sekä yöllisestä mahataudista, joka pakotti hänet ja kartanlukija Risto Pietiläisen jättämään leikin kesken. Saarijärveläisten Puukon Veljesten eli Jarkko ja Petri Nikara oli heitettävä pyyhe kehään etuperän rikkoontumisen seurauksena.
Mitallisadetta ja mainetta sekä kunniaa
Alajärveläinen Ville Hautamäki oli jo kuukautta aikaisemmin ajetussa edellisessä SM-osakilpailussa sinetöinyt SM4-luokan mestaruuden ja nyt kun hänellä ja kartturi Ari-Pekka Hautasella oli ohjelmassa vain nautiskelua niin vuoden 2004 Rallin Nuorten Suomenmestari otti ilosta kaiken irti ja pyöritti neljännellä erikoiskokeella mestaruusautonsa tilastokaadollisesti korinoikasuun. Printsport Racing onnittelee kaksinkertaista Suomenmestaria, joka pitkällä urallaan on voittanut myös neljä SM-hopea ja kaksi SM-pronssimitalia.
SM4-luokassa sarjan todellinen musta lammas Joose Kojo koki tunneskaalan kaikki kohdat kun hopeamitali lipesi vaihdelaatikkovian tuoman keskeytyksen seurauksena käsistä. Pronssimitali on silti erittäin kunniakas saavutus kuljettajalle, joka ei ole tätä vuotta lukuun ottamatta ollut Onnettaren parhaimpia kavereita. Lisäksi Printsportin mitalisadetta täydensi Topi Tullan kartanlukija Matti Leistiö, joka jännittävien vaihden jälkeen nousi pronssimitalille ja siten kirjoitti lisää suomalaista rallihistoriaa kun hän ja veljensä Mika Leistiö ovat nyt niitä harvoja veljesparia, jotka ovat SM-arvometallia kaulaansa saaneet. Vuonna 2008 Mika saavutti SM-hopeamitalin Anssi Tawastin kartanlukijana.
Jämsäläinen monimestari ja -mitalisti Joonas Lindroos ja kartturi Pasi Kilpelöinen tarjosivat koko kilpailun ja ehkäpä myös koko kuluneen vuoden SM-sarjan suurinta draamaa kun hän pitkän rallivuoden viimeisen SM-osakilpailun viimeisen erikoiskokeen viimeisessä mutkassa suistui reitiltä ja saapui maalin AT-asemalle ilman, että oli ajanut ajanottojärjestelmän lävitse. Rallin sääntökirjaa tulkittaessa kilpailun tuomaristolla ei ollut muuta vaihtoehtoa kuin hylätä Lindroosin suoritus ja näin SM-sarjajohtajan kohtalona oli pudota kultamitalilta pronssille.
Joonaksen nollapisteiden myötä Printsport jäi ilman tärkeitä tiimipisteitä ja näin rallin kaksinkertaisen Suomenmestari Eero Räikkösen luotsaama tiimi tippui kärkisijalta himmeimmille mitaleille. Epäonnesta huolimatta Printsport nostaa hattua Hautamäelle, Kojolle ja Lindroosille pitkän kilpailukauden menestyksestä.
Tiimin palveluista nauttineet muut kuljettajat olivat myös hyvässä vauhdissa. Topi Tulla ja kartanlukija Matti Leistiö juhlivat SM4-luokan ja Jari Huttunen kartanlukijansa Antti Linnakedon kanssa SM3-luokan palkintokorokkeen alimmalla sijalla, Aki Sandberg ja kartanlukija Jani Laitinen saavuttivat SM1-luokan seitsemännen sijan ja Juha Rytkönen kartanlukijansa Jonne Halttusen kanssa SM3-luokan kuudennen sijan. Miikka Vuokila ja Juha Salminen eivät maalilippua nähneet.
Printsportin seuraava kilpailu on lokakuussa Virossa ajettava kansainvälinen Saaremaa ralli, jossa tiimin Ford Fiesta S2000 autoilla ajavat menneisyyden tähdet Tomi Tukiainen ja Janne Vähämiko. Tämän jälkeen tiimi suuntaa Espanjan auringon alle ja Englannin sumuun Karl Kruudan kanssa taistelemaan WRC2-luokan MM-tittelistä.
Lopputulokset Pirelli Ralli 2014, 26.-27.9.2014 Tampere:
SM1: SUPER4
1. Ari Vihavainen & Jani Vainikka, Mitsubishi Lancer WRC, 1:16:41,2 2. Karl Kruuda & Martin Järveoja, Ford Fiesta S2000, +50,1sek 3. Jussi Vainionpää & Mika Juntunen, Mitsubishi Lancer Evo 9, +1:52,1sek
—
7. Aki Sandberg & Jani Laitinen, Mitsubishi Lancer Evo 9, +11:33,9sek kesk. Kari Hämäläinen & Risto Pietiläinen, Ford Fiesta S2000, sairastuminen kesk. Jarkko Nikara & Petri Nikara, Mitsubishi Lancer Evo 9, tekninen vika
SM2: TUOTANTO4
1. Juha Salo & Marko Salminen, Mitsubishi Lancer Evo 9, 1:17:02,1 2. Kaspar Koitla & Mait Laidvee, Mitsubishi Lancer Evo 9, +1:50,9sek 3. Joni Nikko & Jarno Ottman, Mitsubishi Lancer Evo 9, +4:12,2sek
SM3: R2
1. Samuli Vuorisalo & Eetu-Pekka Hellsten, Ford Fiesta R2, 1:22:09,4 2. Henri Haapamäki & Juha Lummaa, Citroën C2 R2, +1:06,7sek 3. Jari Huttunen & Antti Linnaketo, Citroën C2 R2, +1:35,1sek
—
6. Juha Rytkönen & Jonne Halttunen, Citroën C2 R2, +5:31,1sek 7. Petri Itkonen & Janno Older, Citroën C2, +5:44,5sek
SM4: SUPER2
1. Esa Ruotsalainen & Jan Lönegren, Honda Civic Type R, 1:23:34,6 2. Janne Seluska & Tommi Alkula, Honda Civic Type R, +33,9sek 3. Topi Tulla & Matti Leistiö, Honda Civic Type R, +1:44,7sek
SARJAPISTEET 2014: 6/6 osakilpailua:
Tiimien Suomenmestaruus, Top-4:
1. Hannu’s Rally Team, 289 pistettä
2. Printsport 1, 285 pistettä
3. Printsport 2, 256 pistettä
4. L.A.D.-Service, 246,5 pistettä
Luokka SM1 – Super4
1. Karl Kruuda, Ford Fiesta S2000, 115 pistettä 2. Ari Vihavainen, 107 pistettä 3. Jussi Vainionpää, 86 pistettä
—
7. Janne Tuohino, 37,5 pistettä
8. Aki Sandberg, 37 pistettä
9. Mikko Eskelinen, 29,5 pistettä
11. Kari Hämäläinen, 22 pistettä
29. Matti Koskelo, 6 pistettä
Luokka SM2 – Tuotanto4, top-3:
1. Kaspar Koitla, 139,5 pistettä
2. Joni Nikko, 128 pistettä
3. Juha Salo, 107,5 pistettä
Luokka SM3 – R2, top-3:
1. Samuli Vuorisalo, 111 pistettä
2. Henri Haapamäki, 110 pistettä
3. Joonas Lindroos, 108,5 pistettä
—
8. Petri Itkonen, 41,5 pistettä
9. Matias Kauppinen, 37 pistettä
Luokka SM4 – Super2, top-3:
1. Ville Hautamäki, 127,5 pistettä
2. Janne Seluska, 105,5 pistettä
3. Joose Kojo, 86 pistettä