Päivän puolivälissä mikkeliläiskaksikon johto oli 15,6 sekuntia ennen Ruotsin suurinta rallitoivoa Pontus Tidemandia, joka johti jopa koko rallin yleiskilpailua torstain yleisöerikoiskokeen jälkeen.
Perjantain yhdeksän erikoiskoetta sujuivat Ketomaan autokunnan osalta ongelmitta.
– Homma oli koko ajan hallinnassa. Oli hienoa havaita, että meidän auto (Ford Fiesta R5) ja Dmackin renkaat ovat erittäin kilpailukykyiset. Oli oikein hieno päivä, Ketomaa iloitsi.
– Renkaiden suhteen on tehty selkeä kehitys ja viime vuotiset ongelmat on pyyhitty pois.
– Täysillä ollaan ajettu ja nautittu hienosta rallista. Huonompikuntoiset paikat olen ajanut maltilla, kun ei ole ollut mitään syytä ottaa riskejä, Ketomaa päätti.
Suomalaisen lähin uhkaaja Pontus Tidemand sortui ulosajoon EK7:lla. Niinpä Ketomaan johto WRC2-luokassa on 46,1 sekuntia ennen Mini-kuljettaja Valeri Gorbania. Kolmantena on Fredrik Ahlin vain 0,4 sekunnin päässä kakkossijasta.
Lauantaipäivän ohjelmassa on kahdeksan erikoiskoetta. Ralli päättyy sunnuntaina.